Չինական Kuafu-1 արբանյակը, որը նախատեսված է Արեգակի և տիեզերական եղանակի ուսումնասիրության համար, Արեգակի առաջին ռենտգեն պատկերն ուղարկել է Երկիր: Նկարում կարող եք տեսնել նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցած արեգակնային բռնկումները։
Ինչպես հայտնում է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի տվյալները, պատկերն ստանալու համար արբանյակը օգտագործել է ռենտգենյան կոշտ մոդուլյացիայով (HXI) սարքավորումը։
Ներկայացված այս լուսանկարում Kuafu-1-ը ֆիքսել է M դասի բռնկումները։
sun-kuafu-1.jpg (128 KB)
Առաքելության գիտնականների խոսքով՝ սարքը դեռ փորձարկման փուլում է, բայց հիմա էլ կարելի է նկատել, որ այն վիզուալիզացիայի շատ լավ էֆեկտ ունի. ստացված լուսանկարներում գիտնականները կարող են իդենտիֆիկացնել արևի բռնկումների մանրամասները և արևի նուրբ կառուցվածքը։
Kuafu-1 առաքելություն
Հիշեցնենք, որ 888 կիլոգրամ կշռող Kuafu-1-ը Չինաստանը 2022 թ. հոկտեմբերի 9-ին հաջողությամբ արձակել է թիրախային ուղեծիր՝ արևի համաժամանակյա հետագծի վրա՝ Երկրից մոտ 720 կիլոմետր բարձրության վրա:
Սարքի պաշտոնական անվանումն է ASO-S (Advanced Space-based Solar Observatory), իսկ Kuafu-1-ը մականուն է՝ ի պատիվ չինական հին դիցաբանությունից հայտնի հսկայի, որը հետապնդում էր արևին և հույս ուներ բռնել այն:
Երեք գործիքների օգնությամբ սարքը առնվազն չորս տարի կուսումնասիրի Արեգակի մագնիսական դաշտը, արեգակնային բռնկումները և կորոնային զանգվածի արտանետումները՝ պլազմայի պայթյունները, որոնք Արեգակից պոկվելուց հետո թռնում են մեծ արագությամբ։
Այս ուսումնասիրությունները շատ կարևոր են, քանի որ և՛ արևային բռնկումները, և՛ կորոնային զանգվածի արտանետումները կարող են ազդել Երկրի վրա. կորոնային զանգվածի հզոր արտանետումները, օրինակ, կարող են առաջացնել գեոմագնիսական փոթորիկներ, որոնք կարող են խաթարել էլեկտրացանցերի, ռադիոհաղորդակցության և GPS նավիգացիայի աշխատանքը:
Ակնկալվում է, որ արբանյակը կգործի տարվա 96%-ը և տվյալներ կուղարկի ցամաքային կայաններ Սանյա, Կաշգար և Պեկին քաղաքներ, որոնք իրենց հերթին տվյալները կուղարկեն Զիջինշանի աստղադիտարանի վերլուծության կենտրոն:

Китайский спутник Куафу-1, предназначенный для изучения Солнца и космической погоды, отправил на Землю первый снимок нашей звезды, сделанный в рентгеновском диапазоне спектра. На снимке можно увидеть солнечные вспышки, произошедшие 11 ноября.
Как рассказывает информационное агентство Синьхуа со ссылкой на данные Китайской академии наук, для получения изображения спутник задействовал аппаратуру с жесткой модуляцией рентгеновских излучений (HXI).
На представленном снимке Куафу-1 запечатлел вспышки M-класса:
По словам научных сотрудников миссии, аппарат все еще находится на этапе тестирования, но уже сейчас можно заметить, что эффект визуализации у него очень хорош: на полученных снимках ученые могут идентифицировать детали солнечных вспышек и тонкую солнечную структуру.
Миссия Куафу-1
Напомним, что 888-килограммовый Куафу-1 был успешно выведенный Китаем на целевую орбиту – на солнечно-синхронную траекторию на высоте около 720 километров над Землей – 9 октября 2022 года.
Официальное название девайса – ASO-S (Advanced Space-based Solar Observatory), а Куафу-1 – прозвище в честь великана из древнекитайской мифологии, который преследовал солнце и надеялся захватить его.
С помощью трех приборов аппарат будет в течение минимум 4 лет изучать магнитное поле Солнца, солнечные вспышки и корональные выбросы массы – всплески плазмы, разлетающиеся от Солнца с огромной скоростью.
Эти исследования очень важны, так как и солнечные вспышки, и корональные выбросы массы (КВМ) могут влиять на Землю: КВМ, например, могут вызвать геомагнитные бури, способные нарушить работу электросетей, радиосвязи и GPS-навигации.
Ожидается, что спутник будет работать 96% времени в году, а данные отправлять в наземные станции в городах Санья, Кашгар и Пекин, которые в свою очередь будут перенаправлять данные в центр анализа в Цзыцзиньшаньской обсерватории.