Չինական Kuafu-1 արբանյակը, որը նախատեսված է Արեգակի և տիեզերական եղանակի ուսումնասիրության համար, Արեգակի առաջին ռենտգեն պատկերն ուղարկել է Երկիր: Նկարում կարող եք տեսնել նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցած արեգակնային բռնկումները։
Ինչպես հայտնում է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի տվյալները, պատկերն ստանալու համար արբանյակը օգտագործել է ռենտգենյան կոշտ մոդուլյացիայով (HXI) սարքավորումը։
Ներկայացված այս լուսանկարում Kuafu-1-ը ֆիքսել է M դասի բռնկումները։
sun-kuafu-1.jpg (128 KB)
Առաքելության գիտնականների խոսքով՝ սարքը դեռ փորձարկման փուլում է, բայց հիմա էլ կարելի է նկատել, որ այն վիզուալիզացիայի շատ լավ էֆեկտ ունի. ստացված լուսանկարներում գիտնականները կարող են իդենտիֆիկացնել արևի բռնկումների մանրամասները և արևի նուրբ կառուցվածքը։
Kuafu-1 առաքելություն
Հիշեցնենք, որ 888 կիլոգրամ կշռող Kuafu-1-ը Չինաստանը 2022 թ. հոկտեմբերի 9-ին հաջողությամբ արձակել է թիրախային ուղեծիր՝ արևի համաժամանակյա հետագծի վրա՝ Երկրից մոտ 720 կիլոմետր բարձրության վրա:
Սարքի պաշտոնական անվանումն է ASO-S (Advanced Space-based Solar Observatory), իսկ Kuafu-1-ը մականուն է՝ ի պատիվ չինական հին դիցաբանությունից հայտնի հսկայի, որը հետապնդում էր արևին և հույս ուներ բռնել այն:
Երեք գործիքների օգնությամբ սարքը առնվազն չորս տարի կուսումնասիրի Արեգակի մագնիսական դաշտը, արեգակնային բռնկումները և կորոնային զանգվածի արտանետումները՝ պլազմայի պայթյունները, որոնք Արեգակից պոկվելուց հետո թռնում են մեծ արագությամբ։
Այս ուսումնասիրությունները շատ կարևոր են, քանի որ և՛ արևային բռնկումները, և՛ կորոնային զանգվածի արտանետումները կարող են ազդել Երկրի վրա. կորոնային զանգվածի հզոր արտանետումները, օրինակ, կարող են առաջացնել գեոմագնիսական փոթորիկներ, որոնք կարող են խաթարել էլեկտրացանցերի, ռադիոհաղորդակցության և GPS նավիգացիայի աշխատանքը:
Ակնկալվում է, որ արբանյակը կգործի տարվա 96%-ը և տվյալներ կուղարկի ցամաքային կայաններ Սանյա, Կաշգար և Պեկին քաղաքներ, որոնք իրենց հերթին տվյալները կուղարկեն Զիջինշանի աստղադիտարանի վերլուծության կենտրոն:

China's Kuafu-1 satellite, designed to study the Sun and space weather, has sent the first X-ray image of the Sun back to Earth. In the picture you can see the solar flares that happened on November 11.
The satellite used hard X-ray modulation (HXI) equipment to obtain this image, Xinhua news agency reported, citing data from the Chinese Academy of Sciences.
In this photo, Kuafu-1 captured the M-class flares.
According to the scientists of the mission, the device is still in the testing stage, but it can be noticed now as well that it has a very good visualization effect. In the resulting photos, scientists can identify the details of solar flares and the delicate structure of the Sun.
Kuafu-1 mission
Let us remind that on October 9, China successfully launched the Kuafu-1—weighing 888 kilograms—into the target orbit in a sun-synchronous orbit about 720 kilometers above Earth.
The device's official name is Advanced Space-based Solar Observatory (ASO-S), and Kuafu-1 is nicknamed after a giant from ancient Chinese mythology who chased the Sun and hoped to catch it.
Using three instruments, the device will spend at least four years studying the Sun's magnetic field, solar flares, and coronal mass ejections—the explosions of plasma that fly away at high speeds after breaking away from the Sun.
These studies are very important because both solar flares and coronal mass ejections can affect Earth. Powerful coronal mass ejections, for example, can cause geomagnetic storms that can disrupt power grids, radio communications, and GPS navigation.
The satellite is expected to operate 96% of the year and transmit data to ground stations in the Chinese cities of Sanya, Kashgar and Beijing, which in turn will transmit the data to an analysis center of the Zijinshan Astronomical Observatory of China.