Apple-ը պաշտոնապես հաստատել է, որ iPhone 15-ը թարմացումներ կստանա վաճառքի մեկնարկից հետո առնվազն հինգ տարի, ինչը ավելի կարճ ժամանակահատված է, քան Samsung-ը և Google-ն են առաջարկում իրենց սմարթֆոններին, այս մասին տեղեկացնում է Android Authority կայքը։
Apple-ը նախկինում երբեք չի նշել, թե որքան ժամանակ աջակցություն կտարամադրի իր սարքերին։ Ընկերությունը, սակայն, այժմ սահմանել է iPhone-ների աջակցության նվազագույն ժամկետ՝ հինգ տարի, որն ավելի կարճ ժամանակահատված է, քան մյուս արտադրողների դեպքում:
Օրինակ՝ Samsung-ի և Google-ի ամենավերջին սարքերին տրամադրվում է մինչև յոթ տարվա երաշխավորված աջակցություն, ներառյալ՝ անվտանգության շտկումները և Android-ի նոր տարբերակները: Այդուհանդերձ, Android սմարթֆոնների ճնշող մեծամասնությունը թարմացումների աջակցություն ստանում է միջինը երկու-երեք տարի ժամանակով:
iPhone-ի պատմության ընթացքում Apple-ը որոշ մոդելների համար թարմացումներ է թողարկել նույնիսկ վեց տարի կամ ավելի շատ: Հետևաբար, հնարավոր է, որ որոշ սարքեր շարունակեն թարմացումներ ստանալ աջակցության նվազագույն ժամկետի ավարտից հետո ևս:
Ընդորում՝ կոնկրետ Միացյալ Թագավորությունում ընկերությունն ստիպված կլինի նման աջակցություն ապահովել, քանի որ այնտեղ ուժի մեջ է մտել արտադրանքի անվտանգության և հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքի (PSTI) մասին օրենք։ Այն պահանջում է, որ համացանցին հասանելիություն ունեցող սարքեր արտադրող, ներմուծող կամ բաշխող ընկերությունները հետևեն անվտանգության որոշակի պահանջների: Այդ կանոններից մեկն այն է, որ նշվի աջակցության ժամանակահատվածը, որի ընթացքում կտրամադրվեն անվտանգության թարմացումներ:

Apple официально подтвердила, что iPhone 15 будет получать обновления в течение как минимум пяти лет после начала продаж, что является более коротким сроком, чем предлагают Samsung и Google для своих смартфонов, сообщает сайт Android Authority.
Apple никогда ранее не заявляла, как долго она будет поддерживать свои устройства. Однако теперь компания установила минимальный период поддержки для iPhone в пять лет, что короче, чем у других производителей.
Например, новейшие устройства от Samsung и Google имеют гарантию до семи лет, включая исправления безопасности и новые версии Android. Однако подавляющее большинство Android-смартфонов получают обновления в среднем два-три года.
За всю историю iPhone Apple выпускала обновления для некоторых моделей на протяжении шести и более лет. Поэтому некоторые устройства могут продолжать получать обновления после истечения минимального периода поддержки.
Кроме того, конкретно в Великобритании компании придется оказывать такую поддержку, поскольку там вступил в силу Закон о безопасности продукции и телекоммуникационной инфраструктуре (PSTI). Он требует от компаний, которые производят, импортируют или распространяют устройства с доступом в Интернет, соблюдать определенные требования безопасности. Одно из этих правил — указать период поддержки, в течение которого будут предоставляться обновления безопасности.