Այսօրվա մրցակցային աշխարհում բրենդինգի դերը դժվար է գերագնահատել. ճանաչելի բրենդը, որը թույլ է տալիս առանձնանալ ուրիշներից և անհրաժեշտ ուշադրություն գրավել, այսօր հարկավոր է բոլորին՝ ընկերություններին, կազմակերպություններին, մարդկանց և նույնիսկ երկրներին: Առանց սեփական բրենդի բավական դժվար է արժանի տեղ զբաղեցնել ինչպես ապրանքների ու ծառայությունների շուկայում, այնպես էլ քաղաքական ասպարեզում։
Ի՞նչ է իրականում «բրենդը»: Ո՞ւմ է անհրաժեշտ բրենդինգը և ինչո՞ւ: Հայկական ո՞ր ընկերություններին է արդեն հաջողվել ամբողջ աշխարհում ճանաչելի բրենդ ստեղծել։ Մեր երկիրն ունի՞ արդյոք իր բրենդը։ Այս բոլոր խնդիրներին է նվիրված Լիլիթ Շաքարյանի «Բրենդինգ. անձեր, ընկերություններ, երկրներ» նոր գիրքը։
Գրքի խմբագիր, այն հրատարակած Newmag հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանը NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց, որ բոլորն են այսօր կիրառում «բրենդ» և «բրենդինգ» բառերը, սակայն շատերն այդքան էլ ճիշտ չեն օգտագործում այս բառերը և իրականում չեն պատկերացնում դրանց իրական նշանակությունը։ Գիրքը, ըստ խմբագրի, կօգնի հասկանալ այս երևույթները և այն, թե ինչու են դրանք այսօր այդքան կարևոր դեր խաղում։
Գիրքը, ըստ նրա, նախատեսված է լայն լսարանի համար՝ մարկետինգի և հաղորդակցության ներկա և ապագա մասնագետներ, ձեռնարկատերեր, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, քաղաքական գործիչներ և, իհարկե, սովորական մարդիկ։ Յուրաքանչյուրը, ըստ Նալբանդյանի, գրքում իր համար հետաքրքիր և օգտակար բան որևէ բան կգտնի։
Բրենդինգ․ բարդի մասին պարզ ձևակերպմամբ
Բրենդը ընկերության, կազմակերպության կամ անձի «ապրանքային նշանն» է, «ֆիրմային նշանը», որը ճանաչելի է դարձնում նրանց: Իսկ բրենդինգը, համապատասխանաբար, բրենդի ստեղծումն է, ընկերության կամ անձի դրական իմիջի ստեղծումը և մարդկանց ուղեղում այդ իմիջի ամրապնդումն է:
Եթե որևէ բան ոճային է և ճանաչելի, ըստ Նալբանդյանի, դա դեռ բրենդ չէ։ Իրական բրենդը պետք է ունենա մի շարք հատկություններ. այն պետք է բավական երկար ժամանակ առկա լինի շուկայում, ընդորում՝ ոչ միայն տեղական, այլև գլոբալ շուկայում։ Բացի դրանից՝ տվյալ շուկայում այն պետք է առաջատար դիրք զբաղեցնի իր կատեգորիայում և ասոցացվի սոցիալական բարձր կարգավիճակի հետ։
Գրքում Լիլիթ Շաքարյանը պատմում է այն մասին, թե ինչպես ստեղծել կայուն և հուսալի բրենդներ, որոնք կդառնան բիզնեսի շարժիչ ուժը, նկարագրում է ընկերությունների, անձանց և երկրների բրենդների ստեղծման, դիրքավորման, ամրապնդման և կապիտալիզացիայի տեսական և գործնական ասպեկտները, ինչպես նաև վերլուծում է մրցակցային շուկայական միջավայրում առաջատար դիրք գրավելու քայլերն ու ռիսկերը։
Գրքում բերված բազմաթիվ օրինակներ հայ ընթերցողին քաջ հայտնի են ու հասկանալի։ Խոսքը վերաբերում է թե՛ «Արարատ» կոնյակին՝ ապրանքանիշ, որով Հայաստանը հայտնի է աշխարհին, թե՛ ֆրանսահայ երգիչ, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրին՝ որպես անհատական բրենդինգի բացառիկ օրինակ, և շատ այլ օրինակների։
Ինչո՞ւ է երկրին անհրաժեշտ բրենդ
Միանգամայն հասկանալի է, թե ինչու է բիզնեսին կամ մարդուն անհրաժեշտ իր սեփական բրենդը, լինի դա շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչ, քաղաքական կուսակցություն, թե հասարակական կազմակերպություն։ Դա նշանակում է և՛ ճանաչում, և՛ մրցունակության բարձրացում և օժանդակություն սեփական նպատակներին հասնելու համար:
Բայց ինչո՞ւ է անհրաժեշտ բրենդը երկրի պարագայում:
Գրքում Շաքարյանը պատմում է, որ երկրի բրենդի ստեղծումը նույնքան կարևոր է, որքան կորպորատիվ և անհատական բրենդների ստեղծումը. սեփական բրենդը և ճանաչումը բարձրացնում են երկրի մրցունակությունը համաշխարհային տնտեսությունում, ստեղծում են անհրաժեշտ իմիջ և օգնում շահեկան տեղ զբաղեցնել այլ երկրների կողքին։
Հայաստանը, ցավոք, դեռ չունի իր բրենդը։ Նալբանդյանն ասում է, որ դրանում վաղուց է համոզվել. այլ երկրներ շրջագայությունների ժամանակ հաճախ է բախվել այնպիսի իրավիճակների, երբ օտարերկրացիներին ասել է, թե որտեղից է, և նրանք նորից հարցրել են. «Արմենիա՞։ Ռումինիա՞»։ Ընդորում՝ ոմանք երկիրը ճանաչել են հայտնի մարդկանց շնորհիվ, ինչպիսին է կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանը։
Շաքարյանն իր գրքում վերլուծում է «երկրի բրենդի» գաղափարը և ներկայացնում քաղաքային ինքնության և դիզայնի ստեղծման նախագիծ՝ հայկական քաղաքների օրինակով։
Հայ հեղինակը՝ ողջ աշխարհում արդի թեմայի մասին
Լիլիթ Շաքարյանը սոցիոլոգ է և մարկետինգային հաղորդակցության մասնագետ, որն աշխատանքի մեծ փորձ ունի ինչպես բրենդինգի, այնպես էլ մարկետինգի և դասավանդման ոլորտում: Ինֆորմացիան, որը նա ներկայացնում է իր նոր գրքում, հիմնված է ինչպես անձնական, եզակի փորձի, այնպես էլ միջազգային լավագույն փորձի վրա, ընդգծեց Գնել Նալբանդյանը։
«Բրենդինգ. անձեր, ընկերություններ, երկրներ»-ը Շաքարյանի երրորդ գիրքն է։ 2021-ին նա հեղինակել է բրենդինգի մասին առաջին հայալեզու մասնագիտական գիրքը՝ «Բրենդի կառավարում»-ը։ Նույն թվականին լույս է տեսել նրա երկրորդ գիրքը՝ «Հաղորդակցության մարտահրավերները տեղեկատվական հասարակությունում»:
Լիլիթ Շաքարյանը 14 տարի դասավանդել է Երևանի պետական համալսարանի Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետում և դարձել 10 առարկայական ծրագրերի և մի քանի գիտական հոդվածների հեղինակ։ Դասախոսություններ է կարդացել Եվրոպայի առաջատար համալսարաններում (Շվեյցարիա, Չեխիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Հունգարիա): Այժմ ԱՄՆ Նևադայի համալսարանում հետազոտող գիտնական է և իրականացնում է գիտական հետազոտություն «Մարդու զարգացում և ընտանիքի տեսություն» դոկտորական (PhD) ծրագրով։

Что такое бренд и брендинг и зачем они нужны? В Ереване представили книгу Лилит Шакарян «Брендинг: Персоны, компании, страны»
6 мая, 2024  16:00
В современном конкурентном мире роль брендинга трудно переоценить: узнаваемый бренд, позволяющий выделяться среди других и привлекать к себе необходимое внимание, сегодня нужен всем — компаниям, организациям, людям и даже странам. Без собственного бренда довольно трудно занять достойное место и на рынке товаров и услуг, и на политической арене.
Что на самом деле представляет собой «бренд»? Кому и зачем нужен брендинг? Каким армянским компаниям уже удалось создать узнаваемый во всем мире бренд? Есть ли свой бренд у нашей страны? Всем этим вопросам посвящена новая книга Лилит Шакарян «Брендинг: Персоны, компании, страны».
Гнел Налбандян, редактор книги и главный редактор выпустившего ее издательства Newmag, рассказал в беседе с NEWS.am Tech, что слова «бренд» и «брендинг» сегодня у всех на устах, но многие используют эти слова не совсем правильно и не очень представляют их истинное значение. Книга, по словам редактора, поможет разобраться в этих явлениях и понять, почему же они сегодня играют столь важную роль.
Книга, по его словам, рассчитана на широкую аудиторию: это и действующие, и будущие специалисты по маркетингу и коммуникациям, и предприниматели, и представители СМИ, и политики, и, конечно, простые обыватели. Каждый, по словам Налбандяна, найдет в книге что-нибудь интересное и полезное для себя.
Брендинг: Просто о сложном
Бренд — это «торговая марка», «фирменный знак» компании, организации или человека, делающий их узнаваемыми. А брендинг, соответственно, — это создание бренда, создание положительного образа компании или человека и закрепление этого образа в головах людей.
Branding1.JPG (208 KB)
Стильность и узнаваемость чего бы то ни было, по словам Налбандяна, — это еще не бренд. Настоящий бренд должен обладать целым рядом свойств: он должен находиться на рынке уже достаточно долгое время, причем не только на локальном, но и на глобальном, более того, на этом рынке он должен занимать ведущее место в своей категории и ассоциироваться с высоким социальным статусом.
В книге Лилит Шакарян рассказывает о том, как создавать стабильные и надежные бренды, которые станут движущей силой бизнеса, описывает теоретические и практические аспекты создания, позиционирования, укрепления и капитализации брендов компаний, персон и стран, а также анализирует шаги и риски занятия лидирующих позиций в конкурентной рыночной среде.
Многие примеры, приведенные в книге, хорошо знакомы и понятны армянскому читателю. Это и коньяк Арарат — бренд, которым Армения известна миру, и Шарль Азнавур — французский певец армянского происхождения, Национальный герой Армении, — как исключительный пример личного брендинга, и многие другие.
Зачем стране бренд?
Зачем бизнесу или персоне, — будь то представитель шоу-бизнеса, политической партии или общественной организации, — собственный бренд — вполне понятно. Это и узнаваемость, и повышение конкурентоспособности, и содействие достижению своих целей.
Branding 4.JPG (130 KB)
Но зачем бренд стране?
В книге Шакарян рассказывает, что создание бренда страны точно так же важно, как создание корпоративных и индивидуальных брендов: собственный бренд и узнаваемость повышают конкурентоспособность страны в мировой экономике, создают необходимый имидж и помогают занять выгодное место рядом с другими странами.
У Армении своего бренда, к сожалению, пока нет. Налбандян, по его словам, убедился в этом давно: во время поездок в другие страны он нередко сталкивался с ситуациями, когда говорил иностранцам, откуда он, и они переспрашивали: «Армения? Ааа, Румыния?». Впрочем, некоторые узнавали страну благодаря известным личностям вроде композитора Арама Хачатуряна.
Шакарян в своей книге анализирует идею концепции «бренд страны», представляет проект создания городской идентичности и дизайна на примере городов Армении.
Армянский автор — об актуальной во всем мире теме
Лилит Шакарян — социолог и специалист по маркетинговым коммуникациям, с большим опытом работы и в сфере брендинга и маркетинга, и в сфере преподавания. Информация, которой она делится в своей новой книге, основана и на личном, уникальном опыте, и на лучшем международном, подчеркнул Гнел Налбандян.
Branding3.JPG (175 KB)
«Брендинг: Персоны, компании, страны» — уже третья книга Шакарян. В 2021 году она стала автором первой армяноязычной профессиональной книги по брендингу «Бренд-менеджмент». В том же году была издана ее вторая книга «Коммуникационные вызовы в информационном обществе».
В течение 14 лет Лилит Шакарян преподавала на факультете социологии ЕГУ и стала автором 10 предметных программ и ряда научных статей. Читала лекции в ведущих университетах Европы (Швейцария, Чехия, Германия, Испания, Венгрия). В настоящее время она является научным сотрудником Университета Невады, США, где проводит научные исследования в рамках докторской (PhD) программы «Развитие человека и теория семьи».