Մարսի վրա առաջին մարդիկ ոտք կդնեն հավանաբար առաջիկա մի քանի տասնամյակների ընթացքում: Եվ այդ մարդիկ հնարավորություն կունենան ուսումնասիրել մոլորակի մակերեսի միայն մի փոքր մասը։ Այնուամենայնիվ, որոշ փորձագետների հետաքրքրում է, թե որքան ժամանակ կպահանջվի մարդուց Մարսի շուրջը ոտքով մեկ ամբողջ կատարելու և նույն կետին վերադառնալու համար, որտեղից սկսել է ճանապարհորդությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Space.com-ը, քանի որ Մարսի մակերեսին օվկիանոսներ կամ ջրային այլ զանգվածներ չկան, տեսականորեն հնարավոր է ոտքով մեկ ամբողջ պտույտ անել մոլորակի վրա։ Իսկ որքա՞ն ժամանակ դա կպահանջի։ Եթե ​​տիեզերագնացը կարողանա շարունակ ճանապարհորդել քայլքի արագությամբ, ապա դա հեշտ կլինի հաշվարկել. ըստ Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի ֆիզիկայի և աստղագիտության բաժնի դոցենտ Էրդալ Իյգիթի, որն ուսումնասիրում է մոլորակների մթնոլորտը, անհրաժեշտ է միայն իմանալ տիեզերագնացի քայլքի արագությունն ու հեռավորությունը, որը նա ստիպված կլինի ճանապարհորդել։
Այսպես, եթե մարդը ճանապարհորդի Մարսի հասարակածով, ապա ամբողջ մոլորակով շրջելու համար նա ստիպված կլինի անցնել մոտ 21,400 կմ։ Մարսի բևեռներով պտույտն անելու դեպքում ճանապարհը կկրճատվի մոտ 160 կմ-ով, սակայն ծայրահեղ ցուրտը կարող է լուրջ խնդիր լինել։
Ըստ Իյգիթի՝ Մարսի վրա մարդու արագությունը կկազմի մոտ 5 կմ/ժ, ինչը նաև Երկրի վրա հասարակածի երկայնքով քայլելու միջին արագությունն է: Չնայած Մարսի վրա ցածր ձգողականությանը (Երկրի ձգողականության մոտ 40%-ը)՝ Իյգիթը կասկածում է, թե այս մոլորակի մակերևույթին մարդու քայլելու արագությունը կարող է շատ տարբեր լինել: Ինչպես ցանկացած զբոսաշրջիկ, որը ճանապարհորդում է Երկրի վրա, տիեզերագնացը, հավանաբար, իր վրա կկրի պաշարների մեծ բեռ, ինչպիսիք են թթվածինը, ջուրը և սնունդը, ինչպես նաև տիեզերական ծանր կոստյում:
Եթե ​​տիեզերագնացը պարզապես շրջեր Մարսի շուրջը նույն արագությամբ՝ առանց կանգ առնելու, ապա նրանից կպահանջվեր մոտ 4290 ժամ՝ մոլորակի շուրջը մեկ ամբողջական պտույտ անելու համար։ Մարսյան օրվա ընթացքում (որը կոչվում է սոլ և տևում է մոտ 24,7 ժամ), դա կկազմի մոտ 174 սոլ՝ մի փոքր ավելի, քան մարսյան տարվա (668,6 սոլ) քառորդը:
Քանի որ ոչ ոք չի կարող անդադար քայլել այդքան ժամանակ, այս հաշվարկում պետք է ներառվեն այլ գործոններ, օրինակ՝ քնի ընդմիջումները (եթե ենթադրենք, որ մարդը կսնվի և ջուր կխմի քայլելու ընթացքում): Եթե տիեզերագնացն ամեն գիշեր քնի մոտ 8 ժամ, դա մոտ 56 սոլ կավելացնի նրա ճանապարհորդությանը: Եվ եթե նա ստիպված լինի ևս 4-5 ժամ կանգ առնել յուրաքանչյուր մեկ սոլի ընթացքում, որպեսզի հանգստանա, հագուստը փոխի, լվացվի և փոքրիկ վրան տեղադրելի, իսկ այնուհետև հավաքի այն, ապա դրա համար կպահանջվի ևս 30 կամ 35 սոլ, կախված կանգառների երկարությունից:
Ստացվում է, որ, ըստ ամենաիրատեսական գնահատականների՝ մոլորակի շուրջ մեկ ամբողջական պտույտ կարելի է անել առնվազն 265 սոլի ընթացքում, ինչը կազմում է մարսյան տարվա մոտ 40%-ը։ Սակայն այս հաշվարկը հաշվի չի առնում պոտենցիալ խոչընդոտները, ինչպիսիք են անհարթ տեղանքը: Մարսն ունի բազմաթիվ լեռներ, որոնցից մի քանիսն ավելի բարձր են, քան Երկրի ցանկացած լեռ, ինչպես նաև հովիտներ, խառնարաններ և երկրաբանական շատ այլ առանձնահատկություններ: Կան նաև մի շարք այլ լոգիստիկ խնդիրներ․ հազիվ թե մարդը կարողանա իր հետ վերցնել սննդի, ջրի և թթվածնի բավարար պաշար՝ նման ճանապարհորդությունը միայնակ կատարելու համար։

The first humans to set foot on Mars will likely be within the next few decades. And the first people will have the opportunity to explore only a small part of the planet's surface. However, some experts wonder how long it would take a person to walk around the entire Mars and return to the same point where he began his journey.
According to Space.com, since there are no oceans or other bodies of water on the surface of Mars, it is in theory really possible to walk around it. How long will it take? If an astronaut could continuously travel at walking speed, it would be easy to calculate: according to Erdal Yigit, an assistant professor of physics and astronomy at George Mason University who studies planetary atmospheres, all it takes is knowing the astronaut's speed and the distance he would have to travel.
So, if a person were to travel along the equator of Mars, they would have to travel about 13,300 miles (21,400 kilometers) to circumnavigate the entire planet. Bypassing Mars through its poles would shorten the distance by about 100 miles (160 km), but the extreme cold could be a serious problem.
According to Yigit, a person's speed on Mars would be about 3.1 mph (5 km/h), which is also the average walking speed on Earth right along the equator. Despite the reduced gravity of Mars (about 40% of Earth's), Yigit doubts that a person's walking speed on the surface of this planet will be much different. Like any tourist traveling through the countryside on Earth, an astronaut will most likely be carrying a heavy load of supplies, such as oxygen, water and food, and wearing a heavy space suit.
If an astronaut simply walked around Mars at the same speed without stopping, it would take him about 4,290 hours to walk around the entire planet. In a Martian day (which is called a sol and lasts about 24.7 hours), that would be about 174 sols—a little more than a quarter of a Martian year (668.6 sols).
Since no one can continuously walk for that amount of time, other factors will have to be included in this calculation - sleep breaks (assuming that the person will eat and drink while walking). Assuming the astronaut sleeps about 8 hours each night, that would add about 56 sols to his travel budget. And if he had to stop for another 4-5 hours each sol to eat, rest, change clothes, wash, and set up and dismantle any camp, it would take another 30 or 35 sols, depending on the length of the stops.
It turns out that, according to the most realistic estimates, the entire planet can be walked around in at least 265 sols, which is about 40% of the Martian year. But this calculation doesn't take into account potential obstacles such as rough terrain. Mars has many mountains, some of which are taller than any mountain on Earth, as well as valleys, craters and many other geological features. There are a number of other logistical problems: a person is unlikely to be able to take with him a sufficient supply of food, water and oxygen to make such a journey alone.