Մարսի վրա առաջին մարդիկ ոտք կդնեն հավանաբար առաջիկա մի քանի տասնամյակների ընթացքում: Եվ այդ մարդիկ հնարավորություն կունենան ուսումնասիրել մոլորակի մակերեսի միայն մի փոքր մասը։ Այնուամենայնիվ, որոշ փորձագետների հետաքրքրում է, թե որքան ժամանակ կպահանջվի մարդուց Մարսի շուրջը ոտքով մեկ ամբողջ կատարելու և նույն կետին վերադառնալու համար, որտեղից սկսել է ճանապարհորդությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Space.com-ը, քանի որ Մարսի մակերեսին օվկիանոսներ կամ ջրային այլ զանգվածներ չկան, տեսականորեն հնարավոր է ոտքով մեկ ամբողջ պտույտ անել մոլորակի վրա։ Իսկ որքա՞ն ժամանակ դա կպահանջի։ Եթե ​​տիեզերագնացը կարողանա շարունակ ճանապարհորդել քայլքի արագությամբ, ապա դա հեշտ կլինի հաշվարկել. ըստ Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի ֆիզիկայի և աստղագիտության բաժնի դոցենտ Էրդալ Իյգիթի, որն ուսումնասիրում է մոլորակների մթնոլորտը, անհրաժեշտ է միայն իմանալ տիեզերագնացի քայլքի արագությունն ու հեռավորությունը, որը նա ստիպված կլինի ճանապարհորդել։
Այսպես, եթե մարդը ճանապարհորդի Մարսի հասարակածով, ապա ամբողջ մոլորակով շրջելու համար նա ստիպված կլինի անցնել մոտ 21,400 կմ։ Մարսի բևեռներով պտույտն անելու դեպքում ճանապարհը կկրճատվի մոտ 160 կմ-ով, սակայն ծայրահեղ ցուրտը կարող է լուրջ խնդիր լինել։
Ըստ Իյգիթի՝ Մարսի վրա մարդու արագությունը կկազմի մոտ 5 կմ/ժ, ինչը նաև Երկրի վրա հասարակածի երկայնքով քայլելու միջին արագությունն է: Չնայած Մարսի վրա ցածր ձգողականությանը (Երկրի ձգողականության մոտ 40%-ը)՝ Իյգիթը կասկածում է, թե այս մոլորակի մակերևույթին մարդու քայլելու արագությունը կարող է շատ տարբեր լինել: Ինչպես ցանկացած զբոսաշրջիկ, որը ճանապարհորդում է Երկրի վրա, տիեզերագնացը, հավանաբար, իր վրա կկրի պաշարների մեծ բեռ, ինչպիսիք են թթվածինը, ջուրը և սնունդը, ինչպես նաև տիեզերական ծանր կոստյում:
Եթե ​​տիեզերագնացը պարզապես շրջեր Մարսի շուրջը նույն արագությամբ՝ առանց կանգ առնելու, ապա նրանից կպահանջվեր մոտ 4290 ժամ՝ մոլորակի շուրջը մեկ ամբողջական պտույտ անելու համար։ Մարսյան օրվա ընթացքում (որը կոչվում է սոլ և տևում է մոտ 24,7 ժամ), դա կկազմի մոտ 174 սոլ՝ մի փոքր ավելի, քան մարսյան տարվա (668,6 սոլ) քառորդը:
Քանի որ ոչ ոք չի կարող անդադար քայլել այդքան ժամանակ, այս հաշվարկում պետք է ներառվեն այլ գործոններ, օրինակ՝ քնի ընդմիջումները (եթե ենթադրենք, որ մարդը կսնվի և ջուր կխմի քայլելու ընթացքում): Եթե տիեզերագնացն ամեն գիշեր քնի մոտ 8 ժամ, դա մոտ 56 սոլ կավելացնի նրա ճանապարհորդությանը: Եվ եթե նա ստիպված լինի ևս 4-5 ժամ կանգ առնել յուրաքանչյուր մեկ սոլի ընթացքում, որպեսզի հանգստանա, հագուստը փոխի, լվացվի և փոքրիկ վրան տեղադրելի, իսկ այնուհետև հավաքի այն, ապա դրա համար կպահանջվի ևս 30 կամ 35 սոլ, կախված կանգառների երկարությունից:
Ստացվում է, որ, ըստ ամենաիրատեսական գնահատականների՝ մոլորակի շուրջ մեկ ամբողջական պտույտ կարելի է անել առնվազն 265 սոլի ընթացքում, ինչը կազմում է մարսյան տարվա մոտ 40%-ը։ Սակայն այս հաշվարկը հաշվի չի առնում պոտենցիալ խոչընդոտները, ինչպիսիք են անհարթ տեղանքը: Մարսն ունի բազմաթիվ լեռներ, որոնցից մի քանիսն ավելի բարձր են, քան Երկրի ցանկացած լեռ, ինչպես նաև հովիտներ, խառնարաններ և երկրաբանական շատ այլ առանձնահատկություններ: Կան նաև մի շարք այլ լոգիստիկ խնդիրներ․ հազիվ թե մարդը կարողանա իր հետ վերցնել սննդի, ջրի և թթվածնի բավարար պաշար՝ նման ճանապարհորդությունը միայնակ կատարելու համար։

Сколько времени потребуется, чтобы пешком обойти Марс?
Первые люди ступят на Марс, скорее всего, уже в течение следующих нескольких десятилетий. И у первых людей будет возможность исследовать лишь небольшую часть поверхности планеты. Тем не менее, некоторые специалисты задаются вопросом о том, сколько времени потребовалось бы человеку, чтобы пешком обойти весь Марс и вернуться в ту же точку, где он начал свой путь.
Как рассказывает Space.com, поскольку на поверхности Марса нет океанов и других водоемов, обойти его пешком в теории действительно возможно. А сколько это займет времени? Если бы астронавт мог непрерывно путешествовать со скоростью ходьбы, рассчитать это было бы нетрудно: по словам Эрдала Йигита, доцент кафедры физики и астрономии Университета Джорджа Мейсона, изучающего атмосферы планет, для этого достаточно знать лишь скорость астронавта и расстояние, которое он должен будет преодолеть.
Так, если бы человек путешествовал по экватору Марса, ему пришлось бы пройти около 13 300 миль (21 400 километров), чтобы обойти всю планету. Обход Марса через его полюса позволил бы сократить расстояние примерно в 100 миль (160 км), но экстремальный холод мог бы стать серьезной проблемой.
По словам Йигита, скорость человека на Марсе составит около 3,1 мили в час (5 км/ч), что также является средней скоростью ходьбы на Земле прямо вдоль экватора. Несмотря на пониженную гравитацию Марса (около 40% от земной), Йигит сомневается, что скорость ходьбы человека на поверхности этой планеты будет сильно отличаться. Как и любой турист, путешествующий по сельской местности на Земле, астронавт, скорее всего, будет нести тяжелый груз припасов, таких как кислород, вода и еда, и будет носить тяжелый скафандр.
Если бы астронавт просто ходил по Марсу с одной и той же скоростью, не останавливаясь, ему потребовалось бы около 4290 часов, чтобы обойти всю планету. В марсианских сутках (которые называются солами и длятся около 24,7 часов) это будет примерно 174 сола — чуть больше четверти марсианского года (668,6 солов).
Поскольку никто не может непрерывно ходить в течение такого количества времени, придется ввести в этот расчет и другие факторы — перерывы на сон (если предположить, что есть и пить человек будет на ходу). Если предположить, что астронавт будет спать около 8 часов каждую ночь, это прибавит к его путешествую около 56 солов. А если ему придется останавливаться еще на 4-5 часов каждый сол, чтобы поесть, отдохнуть, переодеться, помыться, а также обустроить и разобрать какой-либо лагерь, это заняло бы еще 30 или 35 солов, в зависимости от продолжительности остановок.
Получается, по наиболее реалистичным оценкам, всю планету можно будет обойти за не менее 265 солов, что составляет около 40% марсианского года. Но этот расчет не учитывает потенциальные препятствия, такие как пересеченная местность. На Марсе много гор, некоторые из которых выше всех гор на Земле, а также долины, кратеры и многие другие геологические объекты. Есть и целый ряд других логистических проблем: человек вряд ли сможет взять с собой достаточный запас еды, воды и кислорода, чтобы проделать такой путь в одиночку.