Արդեն 15 օր է, ինչ աշխարհը հետևում է, թե ինչպես է աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից
մեկը միայնակ ոչնչացնում հաղորդակցության ամենահզոր հարթակներից մեկը, որը վերջերս գնել է 44 միլիարդ դոլարով:
Ընկերության աշխատակիցների խոսքով՝ այն, ինչ կատարվում է ընկերությունում, նման է «վերջի սկզբին»։ Նույնիսկ ինքը՝ Իլոն Մասկը, այժմ չի բացառում, որ ընկերությունը կարող է սնանկանալ, ավելին, բանկերը, որոնք ֆինանսավորել են սոցցանցը գնելու գործարքը, կարող են միլիարդավոր դոլարներ կորցնել։
Ինչպե՞ս և ինչո՞ւ Twitter-ը դարձավ խորտակվող «Տիտանիկը»
Վերջերս աշխատանքից ազատված աշխատակիցներից մեկը (իսկ վերջերս շատերն են ազատվել աշխատանքից՝ գրեթե յուրաքանչյուր երկրորդը) ասել է, որ ընկերությունն այժմ նման է «Տիտանիկին», որը խորտակվում է մինչ «բոլորը փրկանավակներ են փնտրում»։
Ի՞նչ սխալ տեղի ունեցավ
Twitter-ի եկամտի հիմնական աղբյուրը գովազդն է։ Այնուամենայնիվ, այն պահից, երբ Իլոն Մասկը գնեց հարթակը, շատ խոշոր գովազդատուներ (L'Oréal, General Motors և այլք) որոշեցին հեռու մնալ Twitter-ից, գոնե առայժմ: Դա, ըստ dw.com-ի, հանգեցրել է եկամուտների նվազմանը, ինչպես և սպասվում էր։
Խնդիրները սկսվեցին նաև երեք տեսակի օգտահաշիվներ ստեղծելու որոշումից հետո՝ «պաշտոնական» օգտահաշիվներ՝ մոխրագույն ստուգանիշով, ստուգված հաշիվներ՝ կապույտ ստուգանիշով, որոնց համար պետք է վճարել 8 դոլար, և մնացած բոլորը։ Բաժանորդագրության այս մոդելը հանգեցրեց կեղծ օգտահաշիվների ավելացմանը, որոնք ներկայանում են որպես տարբեր հայտնի դեմքեր, օրինակ՝ Լեբրոն Ջեյմսի և Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերի անվան ներքո բացված կեղծ օտգահաշիվները: Մոխրագույն ստուգանիշի գործարկումից կարճ ժամանակ անց Մասկը, ի վերջո, հրաժարվեց դրանից։
Խնդիր դարձան նաև ընկերության աշխատակիցների զանգվածային կրճատումները։ Երբ Մասկը աշխատանքից ազատեց Twitter-ի 7000 աշխատակիցների կեսին, կարևոր պաշտոններում զբաղեցնող շատ բարձրաստիճան ղեկավարներ հեռացան իրենց կամքով: Նրանց թվում են Twitter-ի վստահության և անվտանգության բաժնի ղեկավար Յոել Ռոթը, Twitter-ի գաղտնիության հարցերով գլխավոր տնօրեն Դեմիեն Քեյրանը և սոցցանցի տեղեկատվական անվտանգության գլխավոր տնօրեն Լեա Քիսները:
Այս բոլոր կրճատումները չէին կարող չազդել հարթակի աշխատանքի վրա։ Facebook-ի անվտանգության նախկին ղեկավար Ալեքս Ստամոսը նույնիսկ մտավախություն էր հայտնել, որ անձնակազմի կտրուկ կրճատման պատճառով լուրջ վտանգ կա, որ Twitter-ը կարող են կոտրել:
Տեղի ունեցածի ֆոնին Twitter-ը հայտնվեց ԱՄՆ Առևտրի դաշնային հանձնաժողովի (FTC) դիտակետում։ FTC-ն կարգավորող մարմին է, որի հիմնական գործառույթը հաճախորդների պաշտպանությունն է: Նոյեմբերի 10-ին FTC-ն հայտարարություն տարածեց, որում մասնավորապես ասվում է, որ հանձնաժողովը «խորը մտահոգությամբ հետևում է Twitter-ի վերջին զարգացումներին», և որ «ոչ մի գործադիր տնօրեն կամ ընկերություն օրենքից վեր չէ»:
Փորձագետները մտավախություն ունեն, որ այս կարգավորիչի հետ կապված խնդիրները կարող են հանգեցնել լուրջ տուգանքների՝ միլիարդավոր դոլարների չափով:
Հնարավո՞ր է, որ Twitter-ը սնանկանա
Twitter-ը ներկայումս ամեն օր կորցնում է 4 միլիոն դոլար։ Սոցցանցն ունի նաև 13 միլիարդ դոլարի պարտք, որի միայն տոկոսները մարելու համար առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում ընկերությունը պետք է 1,2 միլիարդ դոլար վճարի։
Դա ավելին է, քան վերջին տվյալներով կազմում է Twitter-ի դրամական հոսքը՝ 1,1 միլիարդ դոլար:
Նոյեմբերի 10-ին Իլոն Մասկը Twitter-ի աշխատակիցներին զգուշացրել է պատրաստվել «դժվար ժամանակների», որոնց նրանք կարող են առերեսվել: Նա չի բացառել Twitter-ի սնանկացումը, եթե ընկերությունը հաջորդ տարի չսկսի ավելի շատ գումար աշխատել, քան ծախսում է: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ կլինի վաստակելու նոր ուղիներ գտնել։
Խոշոր գովազդատուների հետ կապված խնդիրների ֆոնին Մասկը նախատեսում է անել այնպես, որ Twitter-ը ավելի քիչ կախվածություն ունենա գովազդային պայմանագրերից և իր եկամտի առնվազն կեսը ստանա օգտատերերի ստուգված հաշիվների 8 դոլարանոց բաժանորդագրություններից:
Twitter-ի ձեռքբերումը ֆինանսավորած բանկերը կարող են միլիարդավոր դոլարներ կորցնել
Բազմաթիվ փորձագետների կարծիքով՝ Twitter-ը գնելու գործարքը տեղի ունեցավ ԱՄՆ պարտատոմսերի շուկայի համար վատ ժամանակաշրջանում։ Եվ այժմ բանկերը, որոնք Մասկին 13 միլիարդ դոլար են տվել Twitter-ը գնելու համար, դժվարանում են վերավաճառել այդ պարտատոմսերը։ Ըստ Bloomberg-ի, այս պարտքի զեղչերն այժմ կարող են հասնել 40 ցենտի՝ մեկ դոլարի համար, ինչը ամենացածր մակարդակն է վերջին տասնամյակում:
Յոթ բանկերի կոնսորցիումը, որը գլխավորում է Morgan Stanley-ն, այժմ ստիպված է այդ պարտքերը պահել սեփական հաշվեկշռում, քանի որ վարկատուները չեն ցանկանում վաճառել դրանք ընթացիկ տոկոսադրույքներով: Ի սկզբանե նախատեսվում էր վաճառել այդ պարտքի ամենալիկվիդային մասը՝ 6,5 միլիարդ դոլարի չափով, սակայն բանկերը չեն ցանկանում կորցնել ավելի քան 30 ցենտ յուրաքանչյուր դոլարի համար, և նույնիսկ այդ զեղչի դեպքում առաջին օղակի վարկատուները կարող են միլիարդավոր դոլարներ կորցնել:
Նշենք, որ Twitter-ի ձեռքբերումը բացասաբար է ազդել նաև Tesla-ի գործերի և Իլոն Մասկի հարստության վրա. սոցիալական ցանցի ձեռքբերման մասին առաջին լուրերից հետո Tesla-ի բաժնետոմսերի գինն սկսել է նվազել և հասել է երկու տարվա նվազագույնին, իսկ Մասկը կորցրել է 70 մլրդ դոլար։ Մասկի կարողությունն այժմ կազմում է 194,8 մլրդ դոլար։

15 дней хаоса: Twitter может обанкротиться, а финансировавшие его покупку банки рискуют потерять миллиарды долларов
11 ноября, 2022  10:45
Вот уже 15 дней мир наблюдает за тем, как один из самых богатых людей в мире в одиночку уничтожает одну из мощнейших коммуникационных платформ, которую он недавно приобрел за 44 миллиарда долларов.
По словам сотрудников компании, происходящее в компании похоже на «начало конца». Даже сам Илон Маск сейчас не исключает, что компания может обанкротиться, более того, финансировавшие ее покупку банки могут потерять миллиарды долларов.
Как и почему Twitter превратился в тонущий «Титаник»?
Один из недавно уволенных сотрудников (а уволили в последнее время многих – почти каждого второго) сказал, что компания сейчас похожа на «Титаник», который тонет, в то время как «все ищут спасательные шлюпки».
Что же пошло не так?
Основной источник дохода Twitter – реклама. Однако с тех пор, как Илон Маск купил эту платформу, многие крупные рекламодатели (L'Oréal, General Motors и другие) решили держаться от Twitter подальше – по крайней мере, пока что. Это, как сообщает dw.com, ожидаемо привело к снижению доходов.
Проблемы начались и после решения создать три типа учетных записей: «официальные» аккаунты с серой галочкой, верифицированные аккаунты с синей галочкой, за которые нужно платить 8 долларов, и все остальные. Такая модель подписки привела к увеличению количества поддельных учетных записей, выдававших себя за различных известных личностей, таких как Джеймс Леброн и бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр. От серых значков Маск в итоге отказался спустя короткое время после их введения.
Проблемой стали и массовые увольнения из компании. После того, как Маск уволил половину из 7000 сотрудников Twitter, многие высокопоставленные руководители, занимающие важные должности, уволились по собственному желанию. В их числе – глава отдела доверия и безопасности Twitter Йоэль Рот, директор по конфиденциальности Twitter Дэмиен Кейран и директор по информационной безопасности Леа Кисснер.
Все эти увольнения не могут не повлиять на работу платформы. Бывший руководитель службы безопасности Facebook Алекс Стамос даже выразил опасения, что из-за резкого сокращения персонала существует серьезный риск взлома Twitter.
На фоне происходящего Twitter попал в поле зрения Федеральной торговой комиссии США (FTC) — регулятора, ключевая роль которого заключается в защите клиентов. 10 ноября регулятор сделал заявление, в котором, в частности, отметил, что «с глубокой озабоченностью отслеживает последние события в Twitter» и что «ни один генеральный директор или компания не может быть выше закона».
Проблемы с этим регулятором, как опасаются эксперты, могут привести к серьезным штрафам – в размере миллиардов долларов.
Twitter может обанкротиться?
В настоящее время Twitter каждый день теряет 4 миллиона долларов. Также у соцсети есть долг в размере 13 миллиардов долларов, который требует выплаты процентов в размере 1,2 миллиарда долларов в течение следующих 12 месяцев.
Это больше, чем последний денежный поток Twitter в размере 1,1 миллиарда долларов.
10 ноября Илон Маск предупредил сотрудников Twitter, чтобы они готовились к «трудным временам», которые их могут ожидать впереди. Он не исключил и банкротство Twitter, если в следующем году компания не начнет зарабатывать больше денег, чем тратит. А для этого необходимо будет найти новые способы заработка.
На фоне проблем с крупными рекламодателями Маск планирует сделать так, чтобы Twitter меньше зависела от рекламных контрактов и получала как минимум половину своих доходов от 8-долларовой подписки пользователей.
Финансировавшие покупку Twitter банки рискуют потерять миллиарды долларов
По оценкам многих специалистов, сделка по покупке Twitter была реализована в не самое удачное время для рынка долговых обязательств США. И теперь у банков, предоставивших Маску $13 млрд на покупку Twitter, возникли проблемы с перепродажей этих обязательств. Как сообщает Bloomberg, дисконты на этот долг сейчас могут достигать 40 центов на доллар – это самый низкий уровень за последнее десятилетие.
Консорциум из семи банков, возглавляемый Morgan Stanley, сейчас вынужден держать эти долги на собственном балансе, так как кредиторы не хотят продавать их по текущим ставкам. Изначально планировалось продать наиболее ликвидную половину долгов на сумму $6,5 млрд, но банки не желают терять более 30 центов на каждый доллар – и даже при таком дисконте потери кредиторов первого звена могут измеряться миллиардами долларов США.
Отметим, что приобретение Twitter также негативно сказалось на делах компании Tesla и на состоянии Илона Маска: с момента появления первых сообщений о приобретении соцсети акции Tesla начали падать и достигли двухлетнего минимума, Маск же потерял 70 миллиардов долларов. В настоящее время состояние Маска оценивается в 194,8 млрд доллардов.