Մի քանի ժամ առաջ Apple ընկերությունն առցանց շնորհանդեսի ժամանակ ներկայացրեց Mac ընտանիքի համակարգիչների մի քանի նոր մոդելներ, այդ թվում՝ MacBook Pro նոութբուքները, որոնք աշխատում են 3 նմ M3 սերիայի պրոցեսորներով, ինչպես նաև iMac մոնոբլոկը, որը նույնպես ստացել է նույն շարքի պրոցեսոր:
Եկեք պարզենք, թե ինչ են իրենցից ներկայացնում նոր պրոցեսորները և դրանցով աշխատող նոր համակարգիչները:
M3 պրոցեսորներ
Նոր M3 պրոցեսորներն Apple-ի համար արտադրում է TSMC-ը՝ օգտագործելով 3 նմ տեխնոլոգիաներ: Շարքը բաղկացած է երեք պրոցեսորներից՝ M3, M3 Pro և M3 Max:
Բազային M3-ը բաղկացած է չորս արտադրողական և չորս խնայող հաշվողական միջուկներից, ինչպես նաև 10 միջուկանոց GPU-ից: M3-ով աշխատող հավելվածներին հասանելի կլինի մինչև 24 ԳԲ միասնական օպերատիվ հիշողություն, որը բաժանվում է հաշվողական և գրաֆիկական մասերի միջև:
Հետաքրքիր է, սակայն, որ նոր պրոցեսորը համեմատվում է M1-ի և ոչ թե M2-ի հետ: Այսպիսով, M3-ը գերազանցում է M1-ին 35%-ով՝ հաշվողական հզորությամբ, և 65%-ով՝ գրաֆիկական առումով։
M3 Pro պրոցեսորն օգտագործում է վեց արտադրողական և նույնքան խնայող միջուկների համադրություն, ինչպես նաև հագեցած է 18 միջուկանի GPU-ով, որը 40%-ով ավելի արագ է, քան M1 Pro-ն: M3 Pro-ի հաշվողական մասը մինչև 30% ավելի արագ է, քան M1 Pro-ն: Այս նոր պրոցեսորը, չգիտես ինչու, նույնպես չի համեմատվում իր անմիջական նախորդի՝ M2 Pro-ի հետ։ M3 Pro-ի կողմից աջակցվող միասնական հիշողության ծավալը մինչև 36 ԳԲ է:
M3 Max-ը, սերիայի ավագ պրոցեսորը, ստացել է հաշվողական մասի ասիմետրիկ դասավորություն՝ 12 արտադրողական միջուկ և չորս խնայող: GPU-ն օգտագործում է 40 միջուկ, ինչը այն դարձնում է 50-80%-ով ավելի արագ՝ M1 Max-ի համեմատ: M3 Max-ն ապահովում է 128 ԳԲ միասնական հիշողություն:
M3 սերիայի բոլոր պրոցեսորների գրաֆիկական մասն ապահովում է ճառագայթների հետագծման և ցանցի ստվերավորման տեխնոլոգիայի ապարատային աջակցություն: Բացի դրանից, բոլոր նոր պրոցեսորները ստացել են դինամիկ քեշավորման գործառույթ, ինչը հնարավորություն է տալիս յուրաքանչյուր կոնկրետ առաջադրանքի համար GPU-ի աշխատանքի համար անհրաժեշտ ծավալի հիշողություն հատկացնել: Նոր պրոցեսորներն ունեն նաև ապարատային AV1 ապակոդավորիչ և բարելավված նեյրո համապրոցեսոր, որը կարող է արագացնել մեքենայական ուսուցման համակարգերը:
Նոր iMac 24 դյույմանոց էկրանով
Այսօր Apple-ի ցուցադրած նոր սարքերից մեկը iMac մոնոբլոկն է՝ 24 դյույմանոց էկրանով, որն աշխատում է M3 պրոցեսորով:
Օպերատիվ հիշողությունը կարող է հասնել մինչև 24 ԳԲ, իսկ ներկառուցված հիշողությունը՝ մինչև 2 ՏԲ: Հատկանշական է, որ համակարգը կարող է կառավարել մինչև 12 միաժամանակյա վիդեո հոսք 4K լուծաչափով, կրկնապատկելով Adobe Photoshop-ով առաջադրանքների կատարման հաշվողական հզորությունը և մինչև 30% արագացնելով գրասենյակային տարբեր հավելվածների աշխատանքը, ինչպիսիք են Safari-ն և Microsoft Excel-ը: Բացի դրանից, օգտատերերը կարող են օգտվել Wi-Fi 6E անլար ինտերֆեյսից, որն ապահովում է ուժեղ կապի հնարավորություն։
Թեև մոնոբլոկի գունային սխեման և ընդհանուր դիզայնը մնացել է նույնը, կա որոշակի տեղաշարժ դեպի կայուն արտադրության մեթոդների ավելի լայն կիրառում: Վերամշակման մեթոդներով ստացված նյութերի ինտեգրումն այժմ ակտիվորեն օգտագործվում է մոնոբլոկի կորպուսի մասերի արտադրության մեջ։ Այնուամենայնիվ, այս ամենը չի ազդում սարքի բնութագրերի վրա:
Բացի դրանից, սարքը պահպանում է Lightning պորտերը այլ սարքերին անխափան միանալու համար:
Ակնկալվում է, որ նոր iMac-ը վաճառքում կհայտնվի նոյեմբերի 7-ին, գինը՝ սկսած 1299 դոլարից ութ միջուկանի գրաֆիկական պրոցեսորի դեպքում, իսկ 10 միջուկանի տարբերակի դեպքում գինը կսկսվի  1499 դոլարից։
Նոր MacBook Pro
MacBook Pro նոութբուքի բազային տարբերակը, որն ունի 14 դյույմանոց էկրան և աշխատում է M3 պրոցեսորով, 60%-ով ավելի արագ է, քան 13-դյույմանոց և M2-ով աշխատող MacBook Pro-ն: Նոր սարքը ստացել է 36 ԳԲ օպերատիվ հիշողություն։ Պրոցեսորն առաջարկում է 12 հաշվողական և մինչև 18 գրաֆիկական միջուկ:
Նոր նոութբուքներն ստացել են Mini LED էկրաններ, երեք Thunderbolt պորտ, մեկ HDMI պորտ, SD քարտ ընթերցող սարք, տեսախցիկ, որն ապահովում է 1080p լուծաչափ, վեց բարձրախոս և լիցքավորիչ MagSafe մագնիսական միակցիչով միացնելու պորտ: Էկրանի առավելագույն պայծառությունը SDR բովանդակություն նվագարկելիս աճել է 20%-ով՝ մինչև 600 նիտ:
Լավ նորությունն այն է, որ արտադրողը հրաժարվել է Touch Bar-ի կառավարման հակասական տարրից:
Բազային MacBook Pro-ն՝ 14 դյույմանոց էկրանով և M3 չիպով, կվաճառվի 1599 դոլարով, առաքումը կսկսի նոյեմբերի 7-ին:
MacBook Pro-ն՝ 14 դյույմանոց էկրանով և M3 Pro չիպով, արժե 1999 դոլար, իսկ 16 դյույմանոց տարբերակը՝ 2499 դոլար: Պատվերներն արդեն ընդունվում են, առաքումները կսկսվեն նոյեմբերի 7-ից։
M3 Max պրոցեսորի հիման վրա ստեղծված MacBook Pro շարքի ամենաթանկ և արդյունավետ նոութբուքները կհայտնվեն միայն նոյեմբերի վերջին։ Դրանք կստանան մինչև 128 ԳԲ օպերատիվ հիշողություն, իսկ ներկառուցված հիշողության չափը կարող է հասնել 8 ՏԲ-ի։ Այս կոնֆիգուրացիայի դեպքում 16 դյույմանոց էկրանով MacBook Pro-ն կարժենա 7199 դոլար:

A few hours ago, Apple presented several new models of Mac family computers during an online presentation, including MacBook Pro laptops based on 3-nm M3 series processors, as well as the all-in-one iMac, which also received a processor of the same series.
Let's figure out what the new processors and devices based on them are.
M3 processor line
New M3 processors for Apple are produced by TSMC using 3nm technology. The series consists of three processors - the basic M3, M3 Pro and M3 Max.
The basic M3 consists of 4 productive and 4 economical computing cores, as well as a 10-core GPU. Applications running on M3 will have access to up to 24 GB of unified memory, shared between compute and graphics.
It's interesting, however, that the new processor is being compared to the M1 and not the M2. Thus, M3 surpasses M1 by 35% in terms of computing power and by 65% in graphics.
The M3 Pro processor uses a combination of 6 performance and 6 compute cores, and is also equipped with an 18-core GPU that is 40% faster than the M1 Pro. The computing part of M3 Pro is up to 30% faster than M1 Pro. But for some reason, even here the new processor is not compared with its direct predecessor, the M2 Pro. The amount of unified memory supported by M3 Pro is up to 36 GB.
The eldest in the M3 Max line received an asymmetrical layout of the computing part - 12 productive cores and 4 economical ones. The GPU uses 40 cores, which makes it 50-80% faster than the M1 Max. M3 Max provides access to 128 GB of unified memory.
The graphics part of all M3 line processors provides support for hardware ray tracing and mesh shading technology. In addition, all new processors received a dynamic caching function, which makes it possible to allocate the required amount of memory for the operation of the GPU for each specific task. The new processors also have a hardware AV1 decoder and an improved neural coprocessor that can speed up machine learning systems.
New iMac with 24-inch display
One of the new devices Apple showed today is an all-in-one iMac with a 24-inch display powered by an M3 processor.
The RAM capacity can be up to 24 GB, and the storage capacity can be up to 2 TB. Notably, the system can handle up to 12 simultaneous video streams in 4K resolution, doubling processing power for Adobe Photoshop-related tasks and speeding up various office applications such as Safari and Microsoft Excel by up to 30%. Additionally, users can take advantage of Wi-Fi 6E wireless interface for enhanced connectivity.
While the color scheme and overall design of the all-in-one have remained the same, we can see some shift towards sustainable production methods. The integration of materials obtained by recycling methods is now actively used in the production of monoblock body parts. However, all this will not affect the characteristics of the device.
Additionally, the device retains Lightning ports for seamless connectivity to peripherals.
The new iMac is expected to go on sale on November 7th, starting at $1,299 with 8 GPUs and $1,499 with 10 GPUs.
New MacBook Pro
The base 14-inch M3-powered MacBook Pro is said to be 60% faster than the 13-inch M2-powered MacBook Pro. The new device received 36 GB of RAM. The processor offers 12 computing and up to 18 graphics cores.
The new items retain Mini LED displays, three Thunderbolt ports, one HDMI port, an SD card reader, a camera with support for 1080p resolution, six speakers and a port for connecting a charger with a MagSafe magnetic connector. The maximum display brightness when playing SDR content has increased by 20% to 600 nits.
The good news is that the manufacturer has abandoned the controversial Touch Bar control element.
The base 14-inch M3-powered MacBook Pro will retail for $1,599 and begin shipping on November 7.
And the entry-level 14-inch MacBook Pro based on the M3 Pro costs $1,999, while the 16-inch variant is priced at $2,499. Orders are already being accepted, deliveries will begin on November 7.
The most expensive and productive MacBook Pro series laptops based on the M3 Max processor will appear only at the end of November. They will receive up to 128 GB of RAM, and the size of the solid-state drive can reach 8 TB. In this configuration, a MacBook Pro with a 16-inch display will cost $7,199.