ՆԱՍԱ-ն հայտարարել է, որ չբացահայտված անոմալ երևույթների ուսումնասիրության հարցերով նոր տնօրեն է նշանակել (նախկինում կոչվում էր ՉԹՕ` չբացահայտված թռչող օբյեկտներ): ՆԱՍԱ-ն այս որոշումը կայացրել է ավելի քան մեկ տարի անց այն բանից հետո, երբ տարբեր գիտական ​​ոլորտների փորձագետներից կազմված անկախ խումբը ՆԱՍԱ-ին խորհուրդ տվեց ուժեղացնել չբացահայտված անոմալ երևույթների ոլորտի ուսումնասիրությունները։
Չբացահայտված անոմալ երևույթների հարցերով հետազոտությունների նոր տնօրենին նշանակել է ՆԱՍԱ-ի ղեկավար Բիլ Նելսոնը, սակայն անվտանգության նկատառումներով նրա անունը գաղտնի է պահվում:
«ՆԱՍԱ-ի անկախ թիմը որևէ ապացույց չի գտել, որ չբացահայտված անոմալ երևույթները այլմոլորակային ծագում ունեն: Այնուամենայնիվ, մենք դեռ չգիտենք, թե ինչ են իրենցից ներկայացնում անոմալ երևույթները, ուստի ես հայտարարում եմ, որ ՆԱՍԱ-ն այլմոլորակային անոմալ երևույթների հարցերով տնօրեն է նշանակում»,- ՉԹՕ-ների գրանցված դեպքերի վերաբերյալ գործակալության ուսումնասիրության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է տնօրեն Բիլ Նելսոնը:
Նրա խոսքով՝ ՆԱՍԱ-ի առաքելությունն է հասկանալ անհայտ երևույթները։ Նա հավելել է, որ ցանկացած նոր բացահայտում լիովին թափանցիկ կներկայացվի հանրությանը:
ՆԱՍԱ-ն նաև փորձում է «չբացահայտված թռչող օբյեկտներ»-ը վերանվանել «չբացահայտված անոմալ երևույթներ»-ի՝ փորձելով վերացնել «ամոթի խարանը», որն ստեղծել են ժողովրդական բանահյուսությունն ու տաբլոիդները: Կազմակերպությունը մտադիր է գիտականորեն մոտենալ չբացահայտված անոմալ երևույթների ուսումնասիրություններին:
Չբացահայտված անոմալ երևույթների ուսումնասիրության հարցերով ​​նոր տնօրենը կզբաղվի կենտրոնացված հաղորդակցության, ռեսուրսների և վերլուծական կարողությունների վրա՝ ապագա չբացահայտված անոմալ երևույթների գնահատման համար հիմնավոր տվյալների բազա ստեղծելու համար:
Զեկույցում նաև մի շարք առաջարկություններ են ներկայացվում ՆԱՍԱ-ին չբացահայտված անոմալ երևույթների թեմայի վերաբերյալ հետագա մոտեցման համար.
• Չբացահայտված անոմալ երևույթների հետ կապված շրջակա միջավայրի պայմանների ուսումնասիրության համար օգտագործել դիտարկման սեփական հնարավորությունները, ինչպիսին է James Webb տիեզերական աստղադիտակը։
• Չբացահայտված անոմալ երևույթներ որոնելու համար օգտագործել մասնավոր տիեզերական արդյունաբերության արբանյակների հսկայական ցանցը, որպեսզի նվազեցվի ցածրորակ կադրերի կիրառումը՝ հնարավոր օբյեկտները հայտնաբերելու համար:
• Դիտարկել արհեստական ​բանականության և մեքենայական ուսուցման կիրառումը չբացահայտված անոմալ երևույթներ հայտնաբերելու և լրացուցիչ տվյալներ հավաքելու համար:
• Բարելավել հանրային ներգրավվածությունը՝ գուցե մշակելով բջջային հավելված, որը հնարավորություն կտա լուսանկարներ ստանալ շարքային քաղաքացի-դիտորդներից։
• Ավելի արդյունավետ օգտագործել առևտրային թռիչքների օդաչուների համար առկա հաշվետվությունների համակարգը:
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Բիլ Նելսոնը նաև արտահայտել իր անձնական կարծիքը Երկրից դուրս կյանքի հնարավորության մասին. պարզվում է, որ նա կարծում է, որ հսկայական տիեզերքը դա հնարավոր է դարձնում։
«ՉԹՕ-ների հարցում կա գլոբալ հետաքրքրություն: Իմ ճամփորդությունների ընթացքում առաջին հարցերից մեկը, որ ինձ տալիս են, այդ ուսումնասիրությունների մասին է: Եվ այս հետաքրքրությունը բացատրվում է անորոշությամբ: Եթե ​​դուք ինձ հարցնեք, թե արդյոք ես հավատում եմ, որ կյանք կա մի տիեզերքում, որն այնքան ընդարձակ է, որ ինձ համար դժվար է հասկանալ, թե որքան մեծ է այն, ապա իմ անձնական պատասխանն է՝ այո՛»։

NASA announced that it has appointed a new director of the investigation of unidentified anomalous phenomena (UAP)—formerly known as UFOs, unidentified flying objects. NASA made this decision more than a year after an independent panel of experts from various scientific fields recommended that NASA strengthen its research into unidentified anomalous phenomena.
NASA Administrator Bill Nelson has appointed the new director of unidentified anomalous phenomena investigation, but his name is being withheld for security reasons.
The NASA independent study team did not find any evidence that UAP have an extraterrestrial origin. But we don't know what these UAP are, so I am announcing that NASA is appointing a Director of Extraterrestrial Anomalous Affairs, NASA Administrator Bill Nelson said during a news conference on the results of the agency's investigation into reported UFO sightings.
According to him, NASA's mission is to understand unknown phenomena. He added that any new findings will be made fully transparent to the public.
Also, NASA is trying to rebrand "unidentified flying objects" as "unidentified anomalous phenomena" in an attempt to remove the "stigma of shame" created by folklore and tabloids. The agency intends to take a scientific approach to the study of unidentified anomalous phenomena.
The new director of the unidentified anomalous phenomena investigations will focus on centralized communications, resources, and analytical capabilities to build a solid database for the assessment of future unidentified anomalous phenomena.
The report also makes a number of recommendations for NASA's future approach to the subject of unidentified anomalous phenomena:
Use its own observational capabilities, such as the James Webb Space Telescope, to study the environmental conditions associated with unidentified anomalous phenomena.
Use the private space industry's vast network of satellites to search for unidentified anomalous phenomena to reduce the use of low-quality footage to detect potential objects.
Explore the use of artificial intelligence and machine learning to detect unidentified anomalous phenomena and collect additional data.
Improve public engagement, perhaps by developing a mobile app that would enable photos to be received from ordinary person-viewers.
Make more effective use of the existing reporting system for commercial flight pilots.
Also during the aforesaid press conference, Bill Nelson expressed his personal opinion about the possibility of life outside the Earth; it turns out that he believes that the vast universe makes this possible.