Apple-ը մտադիր է մինչև 2025-ը ամբողջովին առանց շրջանակի iPhone թողարկել: Ընկերությունն արդեն դիմել է իր OLED էկրաններն արտադրողներին՝ մշակելու նոր տեսակի էկրաններ, որոնք կհամապատասխանեն ապագա սարքերի դիզայնին, հայտնում է կորեական The Elec կայքը:
Աղբյուրի համաձայն՝ Apple-ը չի ցանկանում օգտագործել ներկայիս նոր սերնդի OLED էկրանները, որոնք մի փոքր կոր եզրեր ունեն, ինչն արված է առանց շրջանակի էֆեկտ ստանալու համար: Ընկերությունը կարծում է, որ նման էկրանները կարող են օպտիկական աղավաղումներ առաջացնել և բավականաչափ հուսալի չեն։ Ուստի Apple-ը Samsung-ին և LG Display-ին առաջարկել է ստեղծել տեսանելի շրջանակներ չունեցող հարթ էկրաններ:
The Elec-ի տվյալներով՝ առանց շրջանակի էկրանով Apple-ի առաջին սմարթֆոնները կլինեն iPhone 17 Pro-ն և 17 Pro Max-ը, որոնք կթողարկվեն 2025-ին: Բացի դրանից, այս մոդելները կհամալրվեն էկրանի տակ թաքնված Face ID դեմքի սկաներով։ Նաև սելֆիի տեսախցիկը առայժմ տեսանելի կմնա։
Ավելի վաղ Bloomberg-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, տեղեկացրել էր, որ Apple-ը մտադիր է բարձրացնել iPhone 15 սմարթֆոնների Pro շարքի ֆլագմանային մոդելների գինը, նաև նախորդ տարվա համեմատ ավելի պակաս թվով նոր սմարթֆոններ կարտադրի այս տարի։
Ուշագրավ է, որ Apple-ն իր պրեմիում սմարթֆոնների գինը չի բարձրացրել 2019-ից ի վեր, երբ iPhone 11 Pro-ն և 11 Pro Max-ը շուկա դուրս եկան համապատասխանաբար 999 և 1099 դոլարով: Այդուհանդերձ, ֆլագմանային մոդելների մոտավոր գինը մնում է անհայտ։
iPhone 15 շարքի շնորհանդեսը սպասվում է սեպտեմբերին, թեև ավելի վաղ հաղորդվում էր, շնորհանդեսը կարող է հետաձգվել մինչև 2023-ի հոկտեմբեր։

Apple intends to make a completely bezel-less iPhone by 2025. The company has already approached its OLED display manufacturers to develop a new type of display that will match the design of future devices, according to the Korean website The Elec.
According to the source, Apple does not want to use the current new generation OLED screens, which have slightly curved edges, which is done to achieve a frameless effect. The company believes that such screens can cause optical distortions and are not reliable enough. Therefore, Apple has offered Samsung and LG Display to create flat screens without visible bezels.
According to The Elec, the first Apple smartphones with bezel-less displays will be the iPhone 17 Pro and 17 Pro Max, which will be released in 2025. In addition, these models will be equipped with a Face ID face scanner hidden under the screen. Also, the selfie camera will remain visible for now.
Earlier, Bloomberg, citing its sources, reported that Apple intends to increase the price of flagship models of the iPhone 15 Pro series of smartphones, and will also produce fewer new smartphones this year than last year.
Notably, Apple hasn't raised the price of its premium smartphones since 2019, when the iPhone 11 Pro and 11 Pro Max hit the market at $999 and $1,099, respectively. However, the approximate price of the flagship models remains unknown.
The presentation of the iPhone 15 series is expected in September, although it was previously reported that the presentation may be delayed until October 2023.