Lonestar Data Holdings-ը նախատեսում է մինչև 2023 թ․ վերջը Լուսնի վրա տվյալների կենտրոն կառուցել և արդեն $5 մլն ներդրում է ներգրավել
8 մարտի, 2023  12:00
Lonestar Data Holdings-ը շատ հավակնոտ ծրագրեր ունի․ ընկերությունը նախատեսում է տվյալների մշակման կենտրոններ կառուցել Լուսնի վրա, իսկ նման կենտրոններից առաջինի կառուցումը նախատեսվում է այս տարի։ Ներդրումների սկզբնական փուլում ընկերությունը կարողացել է 5 մլն դոլար ներգրավել։
Ինչպես տեղեկացնում է DataCenter Dynamics-ը, գումարը ստացվել է Scout Ventures, Seldor Capital, 2 Future Holding, The Veteran Fund, Irongate Capital, Atypical Ventures և KittyHawk Ventures վենչուրային ներդրողներից:
Ընկերության ղեկավար Քրիստոֆեր Ստոտի խոսքով՝ մասնագետներն արդեն պատրաստել են անհրաժեշտ սարքավորումները և նախատեսում են 2023 թ․ մասնակցել լուսնային երկու առաքելությունների, որոնցից առաջինը պետք է սկսվի երկրորդ եռամսյակում։ Այս առաքելություններին մասնակցության համար վճարելու նպատակով էլ կօգտագործվի ստացված ֆինանսավորումը:
Առաջին առաքելությունն ի սկզբանե նախատեսված էր այս ամիս, սակայն NASA-ն խնդրել է Intuitive Machines-ին, որը պատասխանատու է լուսնային առևտրային ծրագրերի իրականացման համար, հետաձգել առաքելությունը (մինչև 2023 թ․ երկրորդ եռամսյակ) և փոխել վայրէջքի վայրը (Լուսնի հարավային բևեռ):
Երկրորդ առաքելությունը, որը ևս Intuitive Machines-ի միջոցով կիրականացվի, նախատեսված է այս տարվա չորրորդ եռամսյակում, իսկ երրորդ առաքելությունը՝ արդեն 2025 թ․։
Առաջին առաքելության ժամանակ Lonestar-ը նախատեսում է Լուսին ուղարկել տվյալների կենտրոնի թեթև սարքավորումներ. ընկերությունը կառաջարկի տվյալների կրկնօրինակման ծառայություն վթարային վերականգնման համար, ծայրամասային հաշվողական ծառայություններ Լուսնի վրա հիմնված առաքելությունների համար: Ընկերության առաջին տվյալների կենտրոնը Լուսնի վրա կլինի արևային էներգիայով աշխատող սերվեր և գրքի չափեր ունեցող պահեստավորման մոդուլ:
Տվյալների կենտրոնի սարքավորումները, որոնք հիմնված են բազմամիջուկ RISC-V պրոցեսորների վրա, մշակել է Skycorp տիեզերական լոգիստիկ ընկերությունը, իսկ NVMe SSD-ն մշակել է Phison ընկերությունը։
«Մենք կարծում ենք, որ Լուսնի՝ Երկրի ամենակայուն արբանյակի ընդգրկումը համաշխարհային տնտեսության մեջ հաջորդ քայլն է դեպի Նոր տիեզերական տնտեսություն: Տվյալների անվտանգությունը և պահպանումը կարևոր դեր կխաղան Լուսնի հաջորդ սերնդի ուսումնասիրության մեջ», - ասել է Scout Ventures-ի հիմնադիր և կառավարիչ գործընկեր Բրեդ Հարիսոնը:

Lonestar Data Holdings plans to build data center on Moon by end of 2023, already draws $5M in investment
March 8, 2023  12:00
Lonestar Data Holdings has very ambitious plans. The company plans to build data processing centers on the Moon, and the construction of the first such centers is planned for this year. At the initial phase of respective investment, the company was able to attract $5 million.
As reported by DataCenter Dynamics, the aforesaid amount came from venture investors Scout Ventures, Seldor Capital, 2 Future Holding, The Veteran Fund, Irongate Capital, Atypical Ventures, and KittyHawk Ventures.
According to the CEO of the company, Christopher Stott, specialists have already prepared the necessary equipment and plan to participate in two lunar missions in 2023; the first of which should begin in the second quarter. Funding received will also be used to pay for participation in these missions.
The first mission was originally scheduled for this month, but NASA asked Intuitive Machines, which carries out commercial lunar programs, to delay this mission—until the second quarter of 2023—and change the landing site—to the south pole of the Moon.
The second mission, which will also be carried out by Intuitive Machines, is scheduled for the fourth quarter of this year, and the third mission—in 2025.
In the first mission, Lonestar plans to send lightweight data center equipment to the Moon. The company will offer a data backup service for disaster recovery, and peripheral computing services for lunar-based missions. The company's first data center on the Moon will be a solar-powered server and a storage module the size of a book.
The data center equipment, which is based on multi-core RISC-V processors, was developed by the space logistics company Skycorp, and the NVMe SSD was developed by the Phison company.
"We believe that the inclusion of the Moon, Earth's most stable satellite, in the global economy is the next step towards the New Space Economy. Data security and preservation will play a critical role in the next generation of lunar exploration,” said Brad Harrison, founder and managing partner of Scout Ventures.
"We believe that expanding the world’s economy to encompass the Moon, which happens to be the Earth's most stable satellite, is the next whitespace in the New Space Economy. Data security and storage will be a necessary part of leading the new generation of lunar exploration," said Scout Ventures' founder and managing partner Brad Harrison.