Արեգակնային ակտիվության թեժ շրջան է սպասվում. ի՞նչ հետևանքներ կարող են լինել Երկրի համար
Վերջին տասնամյակում Արեգակը համեմատաբար «հանգիստ» է եղել, բայց այժմ սկսվում է դրա ակտիվության թեժ շրջանը, ինչը գիտնականների կարծիքով կարող է Երկրի վրա որոշակի խնդիրների հանգեցնել:
Դատելով Արեգակի վրա գրանցված բռնկումների հաճախականությունից և ինտենսիվությունից՝ մասնագետներն ակնկալում են, որ արևի ակտիվության նոր թեժ շրջանը կարող է ավելի թեժ լինել, քան նախորդը, և հանգեցնել Երկրի վրա էլեկտրաէներգիայի և կապի անջատումների և նույնիսկ վնասել արբանյակներին և տիեզերանավերի անձնակազմին:
Ռեդինգի համալսարանի տիեզերական ֆիզիկայի պրոֆեսոր Մեթյու Օուենսը Business Insider-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ մոտ 11 տարի պարբերականությամբ Արեգակը դառնում է «կոնվեկտիվորեն անկայուն». նրա մագնիսական դաշտերն այնքան անկայուն են դառնում, որ հյուսիսային և հարավային բևեռները կտրուկ փոխվում են տեղերով: Հենց այս ժամանակ էլ նկատվում է արեգակնային ակտիվության գագաթնակետը։
Ընթացիկ ցիկլում Արեգակի առավելագույն ակտիվությունն սպասվում է 2024-ի վերջին կամ 2025-ի սկզբին. մինչ այդ պահը և՛ բռնկումների հաճախականությունը, և՛ արեգակնային բծերի քանակը կհասնեն առավելագույնի:
Մագնիսական դաշտերի ինտենսիվության փոփոխության պատճառով արևային բռնկումների և՛ հաճախականությունը, և՛ ուժգնությունը մեծանում է։ Դրանք կարող են ուղեկցվել պլազմայի արտանետումներով՝ պսակային զանգվածի արտանետումներով։ Այս գործընթացներն իրենց ակտիվության գագաթնակետին կհասնեն մոտ մեկուկես տարի հետո, և, ըստ գիտնականների, դրանք իրական հետևանքներ կունենան Երկրի վրա ապրող մարդկանց, ինչպես նաև տիեզերագնացների համար:
Եթե ​​արեգակնային բռնկումն ուղղվի դեպի Երկիր, ապա ակնկալվում է, որ դրանից արտանետվող տեսանելի լույսը մոլորակ կհասնի 8,5 րոպեում։ Սակայն մեր մոլորակ լիցքավորված մասնիկների հոսքերի հասնելու համար կպահանջվի մի քանի տասնյակ րոպե, իսկ պլազմային ամպերի համար՝ մոտ երեք օր։
Ի՞նչ խնդիրներ կարող են առաջանալ
Գեոմագնիսական փոթորիկները, բախվելով Երկրի իոնոսֆերային, բևեռափայլերը կդարձնեն ավելի պայծառ ու գրավիչ: Բայց դրանք կարող են նաև խաթարել բարձր հաճախականության ռադիոհաղորդակցությունը և էլեկտրամատակարարումը՝ շարքից հանելով էլեկտրակայանների տրանսֆորմատորները:
Կան նաև ճառագայթման հետ կապված ռիսկեր։ Երկրի վրա մարդիկ վատ չեն պաշտպանված արեգակնային մասնիկների ռադիոակտիվ ճառագայթումից, քանի որ այս ճառագայթման մեծ մասն արտացոլվում է իոնոսֆերայից, իսկ մնացածը կլանում է մթնոլորտը: Միջազգային տիեզերական կայանը նույնպես գտնվում է իոնոսֆերայի պաշտպանության ներքո։ Այնուամենայնիվ, արևի ռադիոակտիվ ճառագայթումը կարող է շատ վտանգավոր լինել բաց տիեզերքում գտնվող տիեզերագնացների համար. զրկված լինելով Երկրի իոնոսֆերայի և մթնոլորտի պաշտպանությունից՝ նրանք կարող են ստանալ ճառագայթման պոտենցիալ մահացու չափաբաժին:
Ինչպես նշել է Մեթյու Օուենսը, մինչ այժմ տիեզերագնացների բախտը բերել է: 1972 թ. օգոստոսին երկու Apollo առաքելություններ մի կերպ փրկվեցին արևային փոթորկից. Apollo 16-ը վերադարձավ Երկիր ապրիլին, իսկ Apollo 17-ը մեկնարկեց դեկտեմբերին:
Այնուամենայնիվ, SpaceX-ը և NASA-ն ծրագրում են առաջիկա տարիներին ավելացնել տիեզերագնացների մասնակցությամբ տիեզերական առաքելությունների թիվը, և նրանք պետք է պատշաճ կերպով պատրաստվեն արևային փոթորիկներին: Խնդիրը, ըստ Օուենսի, այն է, որ ներկայումս տիեզերքում գտնվող տիեզերագնացներին արեգակնային ճառագայթումից պաշտպանելու արդյունավետ միջոց չկա:
Գեոմագնիսական փոթորիկները, ըստ փորձագետի, կարող են հանգեցնել որոշ անսպասելի հետևանքների նաև Երկրի վրա։ Օրինակ՝ 1972 թ․ Հյուսիսային Վիետնամի Հայ Ֆոնգ նավահանգստից հարավ թռչող ամերիկացի ռազմական օդաչուները տեսել էին, թե ինչպես են երկու տասնյակ ծովային ականներ առանց որևէ ակնհայտ պատճառի պայթել ջրում:
2018 թ․ արված ուսումնասիրությունը, որի նպատակն էր ուսումնասիրել այդ տարիների տիեզերական եղանակը, եկել էր եզրակացության, որ պայթյունների պատճառ էր դարձել արևային հզոր փոթորիկը։
Մագնիսական փոթորիկների ազդեցության տակ կարող են խափանվել և նույնիսկ պայթել նաև էլեկտրաէներգիայի տրանսֆորմատորները: Եվ եթե մեկ վնասված տրանսֆորմատորն առանձնապես մեծ խնդիրներ չի առաջացնում, ապա ամբողջ ցանցի խափանումը կարող է լուրջ խնդիրների հանգեցնել: Օրինակ՝ հիվանդանոցները կարող են մնալ առանց էլեկտրականության՝ դրանից բխող բոլոր խնդիրներով:
Օուենսի խոսքով՝ մինչ օրս գրանցված ամենաուժեղ արևային փոթորիկը տեղի է ունեցել 1859 թ․։ Բայց այն ժամանակ մարդկությունն այնքան կախված չէր էլեկտրաէներգիայից, որքան հիմա: Այդ ժամանակ արևային փոթորիկը շարքից հանել էր հեռագրական գծերը։
Իսկ 1989 թ․ մարտի 13-ին հզոր գեոմագնիսական փոթորկի պատճառով (թեև ավելի թույլ, քան 1859 թ․ տեղի ունեցածը) Քվեբեկում 6 միլիոն մարդ 9 ժամով զրկվել էր էլեկտրականությունից։

В течение последнего десятилетия солнце было относительно «спокойным», теперь, однако, начинается пик его активности, который, по мнению ученых, может привести к некоторым проблемам на Земле.
Так, специалисты ожидают, что новый пик, если судить по частоте и интенсивности регистрируемых на Солнце вспышек, может оказаться выше предыдущего — и привести к перебоям в электроснабжении и связи и даже навредить спутникам и экипажам космических кораблей.
В интервью изданию Business Insider профессор космической физики Университета Ридинга Мэтью Оуэнс (Mathew Owens) рассказал, что примерно каждые 11 лет Солнце становится «конвективно нестабильным»: его магнитные поля становятся настолько нестабильными, что северный и южный полюса резко меняются местами. Именно в такое время и наблюдается пик активности Солнца.
В текущем цикле максимальную активность Солнца ожидают в конце 2024 года или начале 2025 года: к этому времени максимальной станет и частота возникновения вспышек, и число пятен на Солнце.
Из-за перемены в интенсивности магнитных полей увеличивается и частота, и сила вспышек на Солнце. Они могут сопровождаться выбросами плазмы — коронарным выбросом массы. Эти процессы достигнут пика своей активности примерно через полтора года, и, по словам ученых, они будут иметь реальные последствия для живущих на Земле людей — а также для астронавтов в космосе.
Если вспышка на Солнце будет направлена в сторону Земли, ожидается, что видимый свет от нее достигнет планеты за 8,5 минут. Однако потокам заряженных частиц потребуется несколько десятков минут, чтобы добраться до нашей планеты, а облакам плазмы — около 3 суток.
Какие могут возникнуть проблемы?
Геомагнитные бури, врезаясь в ионосферу Земли, сделают полярные сияния более яркими и завораживающими. Но они также могут нарушить высокочастотную радиосвязь и электроснабжение, выводя из строя трансформаторы на электростанциях.
Есть также риски, связанные с радиацией. Люди на Земле неплохо защищены от радиоактивного излучения солнечных частиц, так как большая часть этого излучения отражается от ионосферы, а остальное поглощается атмосферой. Международная космическая станция также находится под защитой ионосферы. Однако радиоактивное излучение от солнца может быть очень опасно для астронавтов в открытом космосе: лишенные защиты ионосферы и атмосферы Земли, они могут получить потенциально смертельную дозу радиации.
Как отметил Мэтью Оуэнс, до сих пор астронавтам, отправляющимся в космос, везло. Две миссии Apollo чудом избежали мощной солнечной бури в августе 1972 года: Apollo 16 вернулся на Землю в апреле, а Apollo 17 стартовал в декабре.
Однако в ближайшие годы SpaceX и NASA планируют увеличить количество космических миссий с участием астронавтов, и им необходимо будет как следует подготовиться к солнечным бурям. Проблема, по словам Оуэнса, в том, что на сегодняшний день нет эффективного способа защитить астронавтов в космосе от солнечной радиации.
Геомагнитные бури, по словам специалиста, могут привести и к некоторым неожиданным последствиям на Земле. Так, например, в 1972 году американские военные летчики, летевшие к югу от гавани Хайфон в Северном Вьетнаме, увидели, как в воде без видимой причины взорвались два десятка морских мин.
Исследование 2018 года, посвященное космической погоде в те годы, пришло к выводу, что причиной взрывов была мощная солнечная буря.
Выйти из строя и даже взорваться под воздействием магнитных бурь могут и трансформаторы. И если один поврежденный трансформатор не вызовет особых проблем, то выход из строя целой сети может привести к серьезным проблемам. Например, больницы могут остаться без электроэнергии — со всеми вытекающими проблемами.
По словам Оуэнса, самая сильная солнечная буря, зарегистрированная по сей день, случилась в 1859 году. Но тогда человечество не так сильно полагалось на электричество, как сейчас. Тогда буря вывела из строя телеграфные линии.
А 13 марта 1989 года мощная геомагнитная буря (хоть и более слабая, чем та, что была в 1859-ом) на 9 часов отключила электричество для 6 миллионов человек в Квебеке.