Արեգակնային ակտիվության թեժ շրջան է սպասվում. ի՞նչ հետևանքներ կարող են լինել Երկրի համար
Վերջին տասնամյակում Արեգակը համեմատաբար «հանգիստ» է եղել, բայց այժմ սկսվում է դրա ակտիվության թեժ շրջանը, ինչը գիտնականների կարծիքով կարող է Երկրի վրա որոշակի խնդիրների հանգեցնել:
Դատելով Արեգակի վրա գրանցված բռնկումների հաճախականությունից և ինտենսիվությունից՝ մասնագետներն ակնկալում են, որ արևի ակտիվության նոր թեժ շրջանը կարող է ավելի թեժ լինել, քան նախորդը, և հանգեցնել Երկրի վրա էլեկտրաէներգիայի և կապի անջատումների և նույնիսկ վնասել արբանյակներին և տիեզերանավերի անձնակազմին:
Ռեդինգի համալսարանի տիեզերական ֆիզիկայի պրոֆեսոր Մեթյու Օուենսը Business Insider-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ մոտ 11 տարի պարբերականությամբ Արեգակը դառնում է «կոնվեկտիվորեն անկայուն». նրա մագնիսական դաշտերն այնքան անկայուն են դառնում, որ հյուսիսային և հարավային բևեռները կտրուկ փոխվում են տեղերով: Հենց այս ժամանակ էլ նկատվում է արեգակնային ակտիվության գագաթնակետը։
Ընթացիկ ցիկլում Արեգակի առավելագույն ակտիվությունն սպասվում է 2024-ի վերջին կամ 2025-ի սկզբին. մինչ այդ պահը և՛ բռնկումների հաճախականությունը, և՛ արեգակնային բծերի քանակը կհասնեն առավելագույնի:
Մագնիսական դաշտերի ինտենսիվության փոփոխության պատճառով արևային բռնկումների և՛ հաճախականությունը, և՛ ուժգնությունը մեծանում է։ Դրանք կարող են ուղեկցվել պլազմայի արտանետումներով՝ պսակային զանգվածի արտանետումներով։ Այս գործընթացներն իրենց ակտիվության գագաթնակետին կհասնեն մոտ մեկուկես տարի հետո, և, ըստ գիտնականների, դրանք իրական հետևանքներ կունենան Երկրի վրա ապրող մարդկանց, ինչպես նաև տիեզերագնացների համար:
Եթե ​​արեգակնային բռնկումն ուղղվի դեպի Երկիր, ապա ակնկալվում է, որ դրանից արտանետվող տեսանելի լույսը մոլորակ կհասնի 8,5 րոպեում։ Սակայն մեր մոլորակ լիցքավորված մասնիկների հոսքերի հասնելու համար կպահանջվի մի քանի տասնյակ րոպե, իսկ պլազմային ամպերի համար՝ մոտ երեք օր։
Ի՞նչ խնդիրներ կարող են առաջանալ
Գեոմագնիսական փոթորիկները, բախվելով Երկրի իոնոսֆերային, բևեռափայլերը կդարձնեն ավելի պայծառ ու գրավիչ: Բայց դրանք կարող են նաև խաթարել բարձր հաճախականության ռադիոհաղորդակցությունը և էլեկտրամատակարարումը՝ շարքից հանելով էլեկտրակայանների տրանսֆորմատորները:
Կան նաև ճառագայթման հետ կապված ռիսկեր։ Երկրի վրա մարդիկ վատ չեն պաշտպանված արեգակնային մասնիկների ռադիոակտիվ ճառագայթումից, քանի որ այս ճառագայթման մեծ մասն արտացոլվում է իոնոսֆերայից, իսկ մնացածը կլանում է մթնոլորտը: Միջազգային տիեզերական կայանը նույնպես գտնվում է իոնոսֆերայի պաշտպանության ներքո։ Այնուամենայնիվ, արևի ռադիոակտիվ ճառագայթումը կարող է շատ վտանգավոր լինել բաց տիեզերքում գտնվող տիեզերագնացների համար. զրկված լինելով Երկրի իոնոսֆերայի և մթնոլորտի պաշտպանությունից՝ նրանք կարող են ստանալ ճառագայթման պոտենցիալ մահացու չափաբաժին:
Ինչպես նշել է Մեթյու Օուենսը, մինչ այժմ տիեզերագնացների բախտը բերել է: 1972 թ. օգոստոսին երկու Apollo առաքելություններ մի կերպ փրկվեցին արևային փոթորկից. Apollo 16-ը վերադարձավ Երկիր ապրիլին, իսկ Apollo 17-ը մեկնարկեց դեկտեմբերին:
Այնուամենայնիվ, SpaceX-ը և NASA-ն ծրագրում են առաջիկա տարիներին ավելացնել տիեզերագնացների մասնակցությամբ տիեզերական առաքելությունների թիվը, և նրանք պետք է պատշաճ կերպով պատրաստվեն արևային փոթորիկներին: Խնդիրը, ըստ Օուենսի, այն է, որ ներկայումս տիեզերքում գտնվող տիեզերագնացներին արեգակնային ճառագայթումից պաշտպանելու արդյունավետ միջոց չկա:
Գեոմագնիսական փոթորիկները, ըստ փորձագետի, կարող են հանգեցնել որոշ անսպասելի հետևանքների նաև Երկրի վրա։ Օրինակ՝ 1972 թ․ Հյուսիսային Վիետնամի Հայ Ֆոնգ նավահանգստից հարավ թռչող ամերիկացի ռազմական օդաչուները տեսել էին, թե ինչպես են երկու տասնյակ ծովային ականներ առանց որևէ ակնհայտ պատճառի պայթել ջրում:
2018 թ․ արված ուսումնասիրությունը, որի նպատակն էր ուսումնասիրել այդ տարիների տիեզերական եղանակը, եկել էր եզրակացության, որ պայթյունների պատճառ էր դարձել արևային հզոր փոթորիկը։
Մագնիսական փոթորիկների ազդեցության տակ կարող են խափանվել և նույնիսկ պայթել նաև էլեկտրաէներգիայի տրանսֆորմատորները: Եվ եթե մեկ վնասված տրանսֆորմատորն առանձնապես մեծ խնդիրներ չի առաջացնում, ապա ամբողջ ցանցի խափանումը կարող է լուրջ խնդիրների հանգեցնել: Օրինակ՝ հիվանդանոցները կարող են մնալ առանց էլեկտրականության՝ դրանից բխող բոլոր խնդիրներով:
Օուենսի խոսքով՝ մինչ օրս գրանցված ամենաուժեղ արևային փոթորիկը տեղի է ունեցել 1859 թ․։ Բայց այն ժամանակ մարդկությունն այնքան կախված չէր էլեկտրաէներգիայից, որքան հիմա: Այդ ժամանակ արևային փոթորիկը շարքից հանել էր հեռագրական գծերը։
Իսկ 1989 թ․ մարտի 13-ին հզոր գեոմագնիսական փոթորկի պատճառով (թեև ավելի թույլ, քան 1859 թ․ տեղի ունեցածը) Քվեբեկում 6 միլիոն մարդ 9 ժամով զրկվել էր էլեկտրականությունից։

The Sun has been relatively "quiet" for the past decade, but now it's starting an intensive period of activity, which scientists say could cause some problems on Earth.
Judging by the frequency and intensity of solar flares, experts expect that the new intensive period of solar activity could be more intensive than the previous one, causing power and communication outages on Earth, and even harming satellites and spacecraft crews.
Mathew Owens, a professor of space physics at the University of Reading, told Business Insider in an interview that the Sun becomes "convectively unstable" every 11 years, and its magnetic fields become so unstable that the North and South Poles suddenly switch places. It is at this time that the peak of solar activity is observed.
In the current cycle, the maximum activity of the Sun is expected in late 2024 or early 2025; by then, both the frequency of flares and the number of Sunspots will have reached their maximum.
Due to changes in the intensity of magnetic fields, both the frequency and intensity of solar flares increase. They may be accompanied by plasma discharges—coronal mass discharges. These processes will reach the peak of their activity in about a year and a half, and according to scientists, they will have real consequences for people living on Earth, as well as for astronauts.
If the solar flare is directed towards the Earth, the visible light emitted from it is expected to reach our planet in 8.5 minutes. However, it will take several dozen minutes for the charged particle streams to reach our planet, and about three days—for the plasma clouds.
What problems can occur?
Geomagnetic storms, hitting the Earth's ionosphere, will make the auroras brighter and more attractive. But they can also disrupt high-frequency radio communications and power supplies—knocking out power plant transformers.
There are also risks associated with radiation. Humans on Earth are not well protected from radioactive radiation from solar particles because most of this radiation is reflected from the ionosphere and the rest is absorbed by the atmosphere. The International Space Station is also under the protection of the ionosphere. However, radioactive radiation from the Sun can be very dangerous for astronauts in open space; deprived of the protection of the Earth's ionosphere and atmosphere, they can receive a potentially lethal dose of radiation.
As Matthew Owens points out, astronauts have been lucky so far. In August 1972, two Apollo missions somehow survived a solar storm. Apollo 16 returned to Earth in April, and Apollo 17 launched in December.
However, SpaceX and NASA plan to increase the number of space missions with astronauts in the coming years, and they need to properly prepare for solar storms. The problem, according to Owens, is that there is currently no effective way to protect astronauts in space from solar radiation.
According to the expert, geomagnetic storms can lead to some unexpected consequences on Earth as well. For example, in 1972, American military pilots flying south of Hai Phong port in North Vietnam saw two dozen sea mines explode in the water for no apparent reason.
A 2018 study, which aimed to study the space weather of those years, came to the conclusion that the explosions were caused by a powerful solar storm.
Power transformers can also fail and even explode under the influence of magnetic storms. And if one damaged transformer doesn't cause much trouble, the failure of the entire network can lead to serious problems. For example, hospitals can go without electricity, with all the problems that come with that.
According to Owens, the strongest solar storm ever recorded occurred in 1859. But then humanity was not as dependent on electricity as it is now. At that time, the solar storm knocked out the telegraph lines.
And on March 13, 1989, a total of 6 million people in Canada’s Quebec province were deprived of electricity for 9 hours due to a powerful geomagnetic storm—albeit it was weaker than the one that occurred in 1859.