Գեյթսն ու Բեզոսը ներդրում են արել ստարտափում, որը մարդու ուղեղում տեղադրելու համար չիպեր է ստեղծում
Միլիարդատերեր Բիլ Գեյթսն ու Ջեֆ Բեզոսը ներդրում են կատարել Synchron ստարտափում, որն առողջական խնդիրներ ունեցող մարդկանց օգնելու նպատակով նրանց ուղեղում տեղադրելու համար չիպեր է մշակում։
Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, ստարտափում ընդհանուր ներդրումները կազմել են 145 մլն դոլար, բացի Գեյթսից և Բեզոսից, ներդրողների թվում են նաև ARCH Venture Partners-ը, Khosla Ventures-ը և այլ ընկերություններ։
Synchron-ը զբաղվում է էնդովասկուլյար՝ արյունատար անոթների ներսում տեղադրելու համար նախատեսված չիպերի մշակմամբ, որոնք նախատեսված են ուղեղի տարբեր վնասվածքներով հիվանդներին օգնելու համար (օրինակ՝ կաթվածը): Ուղեղում տեղադրվող հատուկ չիպերի օգնությամբ նման խնդիրներ ունեցող մարդիկ պետք է կարողանան շփվել ուրիշների հետ։
Synchron-ը հիմնադրվել է 2016 թ․ դոկտոր Թոմ Օքսլիի և պրոֆեսոր Նիկ Օփիի կողմից: Այն տեղակայված է Նյու Յորքում, սակայն ընկերության հետազոտություններով ու զարգացմամբ զբաղվող բաժինները տեղակայված են Ավստրալիայի Մելբուռն քաղաքում։
Նիկ Օփին այս գաղափարի վրա աշխատել է ավելի քան մեկ տասնամյակ։ Չիպի տեղադրման նրա մշակած տեխնոլոգիան չի ենթադրում ուղեղի բաց վիրահատություն, փոխարենը օգտագործվում է նվազագույն ինվազիվ պրոցեդուրա՝ չիպը տեղադրվում է ուղեղին մոտ արյունատար անոթներից մեկում։
Synchron-ի տեխնոլոգիան այժմ ԱՄՆ-ի կլինիկական փորձարկումների փուլն է անցնում, որի ընթացքում տեխնոլոգիան փորձարկվում է առօրյա առաջադրանքներ կատարելու համար, ինչպիսիք են տեքստային հաղորդագրություններ ուղարկելը, էլեկտրոնային փոստը, առցանց գնումները և այլն։
Ոլորտի այլ խաղացողներ
Այս ոլորտում գործունեություն է ծավալում նաև Tesla-ի և Twitter-ի սեփականատեր Իլոն Մասկին պատկանող Neuralink ընկերությունը, որը նախատեսում է սկսել մարդկանց վրա ուղեղի իմպլանտների փորձարկումն արդեն 2023 թ․։ Մասկը դեկտեմբերի սկզբին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ Սննդամթերքի և դեղամիջոցների որակի վերահսկողության ԱՄՆ դաշնային վարչության հետ ընթացիկ բանակցությունները բավական լավ են անցել, և ընկերությունն արդեն կարող է իր առջև նպատակ դնել առաջիկա վեց ամսվա ընթացքում իրականացնել մարդկանց վրա առաջին փորձարկումները: Համապատասխան փաստաթղթերն արդեն ուղարկվել են իրավասու վերահսկող մարմիններին։
Neuralink-ն այժմ աշխատում է արտադրանքի կատարելագործման վրա, որը բաղկացած է փոքրիկ սարքից և էլեկտրոդներով լարերից, ինչպես նաև ռոբոտից, որը պետք է կտրի մարդու գանգի մի հատվածը, որպեսզի չիպը տեղադրի մարդու ուղեղում։ Սարքի նպատակն է օգնել այն մարդկանց, որոնք տառապում են ինսուլտի հետևանքներից։ Սարքի շնորհիվ նրանք կկարողանան հաղորդակցվել և իրենց մտքերն արտահայտել համակարգչի միջոցով։
Neuralink-ը զբաղվում է նաև մարդու ողնուղեղում տեղադրելու նպատակով հատուկ չիպերի մշակմամբ, որոնք քայլելու հնարավորությունից զրկված մարդկանց պետք է օգնեն կրկին քայլել։
Neuralink տեխնոլոգիական ստարտափը ևս ստեղծվել է 2016 թ․, սակայն այն երկար ժամանակ մնում էր Մասկի ամենագաղտնի պահվող բիզնեսը։ Գործնականում ոչ մի մանրամասն այս ընկերության մասին չկար մինչև 2019 թ․, երբ Մասկը հրապարակեց լուսանկար, որում երևում էր առնետ՝ ուղեղի իմպլանտով:

Billionaires Bill Gates and Jeff Bezos have invested in the startup Synchron, which develops chips to implant in the human brain to help people with health problems.
As reported by Bloomberg, the total investments in this startup have amounted to $145 million. And in addition to Gates and Bezos, ARCH Venture Partners, Khosla Ventures, and several other companies are among these investors.
Synchron develops endovascular chips designed to be placed inside blood vessels in order to help patients with various brain injuries—such as stroke. With the help of special chips implanted in the brain, people with such problems should be able to communicate with others.
Synchron was founded in 2016 by Dr. Tom Oxley and Professor Nick Opie. It is based in New York, but the company's research and development departments are located in Melbourne, Australia.
Nick Opie has been working on this idea for over a decade. The chip implantation technology he developed does not involve open brain surgery, but instead uses a minimally invasive procedure: the chip is implanted in one of the blood vessels close to the brain.
Synchron's technology is now in clinical trials in the US, where the technology is being tested for everyday tasks such as texting, emailing, online shopping, etc.
Other industry players
The company Neuralink, which belongs to Tesla and Twitter owner Elon Musk, is also active in this industry, and it plans to start testing brain implants on humans as early as 2023. Musk had said in early December that ongoing talks with the US Food and Drug Administration have gone well enough that the company can already aim to conduct the first human trials within the next six months. The relevant documents have already been sent to the competent supervisory authorities.
Neuralink is now working on developing a product that consists of a small device and wires with electrodes, as well as a robot that must cut a section of a person's skull in order to implant the chip in the person's brain. The purpose of the device is to help people suffering from the effects of a stroke. Thanks to the device, they will be able to communicate and express their thoughts through a computer.
Neuralink is engaged also in the development of special chips to be implanted in the human spinal cord, and which shall help people who are deprived of the ability to walk again.
The Neuralink technology startup was also created in 2016, but for a long time it remained Musk's most closely guarded business. There were virtually no details about the company until 2019, when Musk posted a photo of a rat with a brain implant.