Հայկական միայնակ արբանյակը տիեզերքում. ինչո՞ւ ArmSat-1-ը չի օգտագործվում Լոռիում ջրհեղեղի հետևանքների վերացման համար
14 հունիսի, 2024  19:00
Սահմանների հսկողություն, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելում և կառավարում, շրջակա միջավայրի պահպանություն, ճանապարհաշինություն... Այս ամենի համար էր նախատեսվում օգտագործել Հայաստանի առաջին արբանյակը, որը տիեզերք է արձակվել 2022-ի մայիսի 25-ին։ Այս մասին խոսել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այլ պաշտոնյաներ, նույնիսկ արբանյակին նվիրված Վիքիպեդիայի էջում է այդպես նշված։
ArmSat-1 արբանյակի արձակումից անցել է 2 տարի 20 օր։ Մինչ օրս մենք չենք տեսել դրա արած որևէ լուսանկար։ Այն չի օգտագործվել 2024-ի մայիսի վերջին Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած ջրհեղեղի հետևանքների վերացման աշխատանքների շրջանակում, թեև արբանյակային տվյալները կարող են չափազանց օգտակար լինել նման աղետի ժամանակ, և դա հիանալի հնարավորություն կլինի (որքան էլ սխալ է ասել) ցույց տալ արբանյակի հնարավորությունները և ցույց տալ, որ պետական ​​բյուջեից այս ծրագրի համար հատկացված միջոցները չեն վատնվել։
NEWS.am Tech-ը որոշել է պարզել, թե ներկայումս ինչ է հայտնի այս արբանյակի մասին, ինչպես և ինչ նպատակով է այն օգտագործվում, և ինչ խնդիրներ կան այս նախագծի հետ կապված։
Արբանյակը և ջրհեղեղը
Արբանյակից ստացված տվյալների օգնությամբ հնարավոր կլիներ արագ գնահատել ենթակառուցվածքներին, շենքերին, գյուղատնտեսական հողատարածքներին և ճանապարհներին ջրհեղեղի պատճառած վնասի չափը: Այս տեղեկություններն անգնահատելի կլինեին արտակարգ իրավիճակների արձագանքման թիմերի համար՝ օգնելով նրանց սահմանել առաջնահերթություններ և ավելի արդյունավետ բաշխել ռեսուրսները:
Արբանյակի տվյալները կարող էին օգտագործվել նաև սելավաջրերի մշտադիտարկման համար՝ հետևելով դրանց շարժմանը ժամանակի ընթացքում: Այս տվյալները կարող էին օգնել կանխատեսելու ջրհեղեղների բնույթը և որոշելու բնակավայրերը, որոնք հետագայում կարող են ջրհեղեղների վտանգի տակ հայտնվել, ինչը հնարավորություն կտար մշակել թիրախային տարհանման և հետևանքների մեղմացման ռազմավարություններ:
flood-may-2024.jpg (148 KB)
Բացի դրանից՝ արբանյակը կարող է ընդգրկել շատ ավելի մեծ տարածքներ՝ համեմատած, օրինակ, դրոնների հետ, որոնց թռիչքի տարածությունը և գործողության ժամանակը սովորաբար սահմանափակ են: Մեկ անցումով արբանյակը կարող է ծածկել հեղեղված ողջ Լոռու մարզը, մինչդեռ միջին վիճակագրական դրոնից դրա համար կպահանջի բազմաթիվ թռիչքներ՝ դրանց միջև պոտենցիալ զգալի ժամանակային ընդմիջումներով:
Իհարկե, արժե հաշվի առնել, որ նույնիսկ արբանյակի իդեալական շահագործման դեպքում կլինեն որոշ սահմանափակումներ՝ կապված իրական ժամանակում տվյալների բեռնման, որոշակի պահի արբանյակի գտնվելու վայրի և այլ բաների հետ: Սակայն, չնայած այս ամենին, ակնհայտ է, որ արբանյակը կարող էր մեծ օգուտներ բերել ջրհեղեղի հետևանքների վերացման մասով։
2 տարի 20 օր մենության մեջ
Ինչո՞վ է զբաղվել մեր առաջին արբանյակն այս ամբողջ ընթացքում Երկիր մոլորակի ուղեծրում: Ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ այն ժամանակի մեծ մասը միայնակ պտտվել է Երկրի շուրջը, գուցե ժամանակ առ ժամանակ որոշ տվյալներ փոխանակելով կառավարման կենտրոնի հետ (բայց դա հաստատ չէ):
Ի պատասխան NEWS.am լրատվական գործակալության պաշտոնական հարցման՝ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը գրել է.
««Արմսաթ1» արբանյակն իր բնականոն գործունեության վիճակում է։ Արբանյակի հետ առկա է կայուն կապ։ Արբանյակն իրականացնում է տիեզերանկարահանման գործառույթ։ Այն օգտագործվում է «Գեոկոսմոս» ՓԲԸ կողմից տիեզերանկարահանումների իրագործման նպատակով»։
Թե դրա տակ կոնկրետ ինչ է նկատի առնվում, լիովին պարզ չէ: Ավելին, «կանխարգելումը և արտակարգ իրավիճակների կառավարումը» պետք է լինեին այս սարքի գրեթե հիմնական գործառույթները։
Ավելի կոնկրետ հարցին, թե արդյոք այս արբանյակն օգտագործվում է Լոռու մարզում մի քանի օր առաջ տեղի ունեցած աղետի գոտում առկա խնդիրների վերհանման և աղետի մասշտաբները գնահատելու համար, նախարարությունից պատասխանել են.
««Գեոկոսմոս» ՓԲԸ կողմից ստացվել են Լոռու մարզում տեղի ունեցած դեպքերի տիեզերանկարներ այլ աղբյուրներից, որոնք հիմա վերլուծության փուլում են»։
Եթե ​​մեզ անհրաժեշտ են եղել լուսանկարներ «այլ աղբյուրներից», ապա դա նշանակում է, որ մենք թերևս չունենք մեր սեփական լուսանկարները: Նաև լիովին պարզ չէ, թե որքան ժամանակ են «վերլուծվելու» այդ լուսանկարներ՝ հաշվի առնելով, որ ջրհեղեղը տեղի է ունեցել ավելի քան երկու շաբաթ առաջ: Ըստ երևույթին այնքան, մինչև այս վերլուծության արդյունքների կարիքն այլևս չլինի։
Ակնկալիքներ և իրականություն
Վերջերս SpaceX Falcon 9 հրթիռով Երկրի ուղեծիր թռավ նաև Հայաստանում արտադրված առաջին արբանյակը՝ «Հայասաթ-1»-ը։ «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիայի ներկայացուցիչները, որը մշակել է «Հայասաթ-1»-ը Գիտության նորարարության և կրթության կենտրոնի (CSIE) հետ համատեղ, ասում են, որ արբանյակը չի կարելի գնահատել այն տեսանկյունից, թե «այն ինչ կարող է անել», քանի որ այն զուտ կրթական և փորձարարական նախագիծ է, և այս արբանյակի արձակումն ու դրա հետ աշխատելն անգնահատելի փորձ է հայ մասնագետների համար։ Այս փորձի հիման վրա երկրում տիեզերական տեխնոլոգիաներն հետագայում էլ ավելի կզարգանան։
Թերեւս նույնը կարելի է ասել ArmSat-1 արբանյակի մասին։ Սակայն բանն այն է, որ «Բազումք» լաբորատորիան մասնավոր նախաձեռնություն է, ArmSat-1-ը գնվել և տիեզերք է ուղարկվել ՀՀ պետբյուջեի գումարներով և ներկայացվել է ոչ թե որպես ուսումնական, թեստային նախագիծ, այլ որպես «լուրջ» արբանյակ, որը գործնականում կարող է բերել ոչ պակաս լուրջ օգուտներ։
«Տեղի ունեցածի նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել։ Սրանով ՀՀ-ն թևակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան, և մենք հույս ունենք, որ այս ոլորտում մեր ունեցած հարուստ ավանդույթները կվերականգնվեն։ Նկատի ունեմ Հայաստանում երկար տարիներ գոյություն ունեցած տիեզերական գիտաարտադրական ոլորտը»,- արբանյակի արձակումն այսպես էր մեկնաբանել ՀՀ վարչապետ Փաշինյանը։
Շատերի մոտ այս և նմանատիպ շատ այլ հայտարարություններ տպավորություն ստեղծեցին, որ իսկապես կարևոր և նշանակալից բան է կատարվում։ Արբանյակից ակնկալվում էին արդյունքներ, հատկապես ջրհեղեղի ժամանակ, երբ այդ արդյունքներն իսկապես անհրաժեշտ էին։
Գնի հարցը
Հետաքրքիր է, որ դեռևս հայտնի չէ, թե երկրի պետական ​​բյուջեից կոնկրետ որքան գումար է ծախսվել այս արբանյակը ձեռք բերելու և արձակելու վրա։ Խոսակցություններ կան, որ խոսքը միլիոնավոր դոլարների մասին է։ Հայտնի չէ նաև, թե առ որքան գումար է հատկացվում արբանյակային կառավարման կենտրոնի ֆինանսավորմանը և որքան է ծախսվել վերջին 2 տարի 20 օրվա ընթացքում։
Հայտնի չէ նաև, թե կոնկրետ ինչով են զբաղված եղել այս կենտրոնի աշխատակիցները վերջին երկու տարիներին և ինչի համար են աշխատավարձ ստացել, հավանաբար կրկին պետբյուջեից։
NEWS.am-ին պաշտոնական հարցմանը տրված պատասխանում ասվում է, որ «Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը նախաձեռնել է քննարկումներ գիտական շրջանակների հետ՝ արբանյակից ստացվող տիեզերանկարների օգնությամբ հետազոտություններ իրականացնելու նպատակով»։
Ի պատասխան խնդրանքին, թե կարող են արդյոք ցուց տալ նման լուսանկարների օրինակներ՝ նախարարությունը գրել է հետևյալը.
«Առկա է «Ամսաթ-1» արբանյակով արված տիեզերանկարների շտեմարան։ Հարկ է նշել, որ ի տարբերություն ավանդական նկարների՝ տիեզերանկարները դիտվում են հատուկ ծրագրային ապահովման միջոցով։ Պատկերները, որպես կանոն, կիրառվում են տարբեր հետազոտություններում»։
Որոշ տեխնիկական տեղեկություններ. ի՞նչ պետք է իմանալ ArmSat-1-ի մասին
ArmSat-1-ը, ըստ ցանցում առկա տվյալների, 17,9 կիլոգրամանոց փոքր 16U CubeSat տիպի արբանյակ է, որն ունի Satlantis iSIM-90 օպտիկական համակարգ։
satlantis.jpg (332 KB)
16U CubeSat-ը փոքր արբանյակի տեսակ է, որն առանձնանում է նրանով, որ հեշտ է հավաքվում և համարվում է ծախսարդյունավետ և հեշտ է գործարկվում: «16U CubeSat»-ի «U» տառը նշանակում է չափման միավոր՝ 10 սմ x 10 սմ x 10 սմ, այսինքն՝ ստացվում է, որ դրա լայնությունը, երկարությունը և բարձրությունը միասին կազմում են 1600 խորանարդ սանտիմետր ընդհանուր ծավալ (16U): Շնորհիվ ավելի փոքր CubeSat-ի համեմատ ավելացված ծավալի՝ 16U մոդելներն առաջարկում են ավելի շատ տարածություն բարդ և օգտակար բեռների համար, ավելի հզոր էլեկտրոնիկա, ճշգրիտ մանևրելու համար կողմնորոշման կատարելագործված համակարգեր և արևային վահանակներ, որոնք կարող են ավելի շատ էներգիա արտադրել։
Ո՞վ է օգտագործում 16U CubeSats-ը և ինչ նպատակներով։
Նման արբանյակներն այժմ լայնորեն օգտագործում են համալսարանները, գիտահետազոտական ​​ինստիտուտները և մասնավոր ընկերությունները տիեզերական մի շարք առաքելությունների շրջանակում, ներառյալ Երկրի դիտարկումը շրջակա միջավայրի մշտադիտարկման շրջանակում, գյուղատնտեսության կամ աղետների արձագանքման, տվյալների փոխանցման կամ ցամաքային կայանների կամ այլ արբանյակների միջև կապի փորձարկման համար, ինչպես նաև լայնածավալ առաքելություններից առաջ տեխնոլոգիաները տիեզերական նոր միջավայրում փորձարկելու նպատակով:
SATLANTIS iSIM-90 VNIR SWIR-ը օպտիկական համակարգ է, որը նախատեսված է 12U/16U CubeSats-ի համար: Համակարգը պատկերներ է նկարահանում տեսանելի, մերձակա ինֆրակարմիր (VNIR) և կարճ ալիքի ինֆրակարմիր (SWIR) տիրույթում և թույլ է տալիս մանրամասն վերլուծել հողի ծածկույթը, բուսականության պայմանները և Երկրի այլ առանձնահատկությունները: Դրա շնորհիվ համակարգը իդեալական է այնպիսի ոլորտների համար, ինչպիսիք են՝
• Գյուղատնտեսություն. VNIR-ի և SWIR-ի տվյալները կարող են օգտագործվել մշակաբույսերի աճը վերահսկելու, հողի խոնավության մակարդակը գնահատելու և հիվանդության հնարավոր բռնկումները հայտնաբերելու համար:
• Շրջակա միջավայրի մշտադիտարկում։ iSIM-90 VNIR SWIR-ը կարող է օգտագործվել անտառահատումներին հետևելու, ջրի աղտոտվածության մակարդակը վերահսկելու և կլիմայի փոփոխության հետևանքները գնահատելու համար:
• Աղետներին արձագանքում։ Բնական աղետներից հետո, ինչպիսիք են ջրհեղեղները կամ անտառային հրդեհները, iSIM-90 VNIR SWIR-ը կարող է բարձր լուծաչափով պատկերներ տրամադրել՝ օգնություն ցուցաբերելու ժամանակ վնասը և օգնության չափը գնահատելու համար։
Այս համակարգով կարելի է ստանալ ահա այսպիսի լուսանկարներ։
Satlantis iSIM-90 image1.jpg (265 KB)
Satlantis iSIM-90 image2.jpg (350 KB)
Այս լուսանկարները հրապարակել է այս համակարգն արտադրողը։ Ինչպես նշվեց վերևում, մենք դեռ չենք տեսել մեր արբանյակով արված լուսանկարները, թեև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը պնդում է, որ դրանք կան:
Այսպես թե այնպես, համացանցում առկա տվյալները վկայում են այն մասին, որ այս արբանյակը և դրա օպտիկական համակարգը իսկապես կարող էին օգտակար լինել Լոռիում ջրհեղեղի հետևանքների դեմ պայքարում։ Տեսականորեն։

Одинокий армянский спутник: Почему Armsat-1 не используют для помощи в ликвидации последствий наводнения в Лори?
14 июня, 2024  19:00
Пограничный контроль, предотвращение и управление чрезвычайными ситуациями, охрана окружающей среды, дорожное строительство... Для всего этого планировалось использовать первый спутник Армении, запущенный в космос 25 мая 2022 года. Об этом говорил и премьер-министр Армении Никол Пашинян, и другие должностные лица, и даже страница Википедии, посвященная спутнику.
С момента запуска спутника Armsat-1 прошло уже 2 года и 20 дней. Фотографий, сделанных им, мы по сей день не видели. Не использовали его и в рамках ликвидации последствий наводнения, произошедшего в Лорийской и Тавушской областях Армении в конце мая 2024 года, хотя данные со спутника могли бы быть крайне полезны во время такого бедствия, и это было бы отличной возможностью, — как бы некорректно ни было такое говорить, — продемонстрировать возможности спутника и показать, что средства из госбюджета, выделенные на этот проект, были потрачены не зря.
Редакция NEWS.am Tech решила разобраться в том, что на данный момент известно об этом спутнике, как и для чего его используют и какие есть проблемы с этим проектом.
Спутник и наводнение
С помощью данных, полученных со спутника, можно было бы оперативно оценить степень нанесенного наводнением ущерба инфраструктуре, зданиям, сельскохозяйственным полям и дорогам. Эта информация имела бы неоценимое значение для групп реагирования на чрезвычайные ситуации, помогая им расставлять приоритеты и эффективнее распределять ресурсы.
Данные со спутника также можно было бы использовать для мониторинга паводковых вод, для отслеживания их движения с течением времени. Эти данные могли бы помочь предсказать характер наводнений и определить районы, подверженные риску дальнейшего затопления, что позволит разработать целенаправленную эвакуацию и стратегии смягчения последствий.
flood-may-2024.jpg (148 KB)
Кроме того, спутник мог бы покрывать гораздо большие территории по сравнению, например, с дронами, у которых дальность полета и время работы обычно ограничены. За один проход спутник мог бы охватить весь затопленный регион Лори, в то время как среднестатистическому дрону потребовалось бы несколько полетов с потенциально значительными временными промежутками между ними.
Конечно, стоит учесть, что даже при идеальной работе спутника были бы кое-какие ограничения, связанные с загрузкой данных в реальном времени, с расположением спутника в конкретный момент и так далее. Но, несмотря на все это, очевидно, что спутник мог бы принести немало пользы в рамках ликвидации последствий наводнения.
2 года и 20 дней одиночества
Чем же все это время занимался наш первый спутник на орбите планеты? Все указывает на то, что большую часть времени он одиноко вращался вокруг Земли, время от времени, возможно, обмениваясь какими-то данными с центром управления (но это не точно).
В ответ на официальный запрос информационного агентства NEWS.am министерство высокотехнологической промышленности написало:
«Спутник «Армсат-1» находится в нормальном рабочем состоянии. Есть стабильная связь со спутником. Спутник выполняет функцию космической съемки. Используется ЗАО «Геокосмос» в целях космической съемки».
Что именно под этим подразумевается — не совсем понятно. Тем более, что «предотвращение и управление чрезвычайными ситуациями» должны были быть чуть ли не основными функциями этого девайса.
На более конкретный вопрос о том, используется ли этот спутник для выявления проблем в зоне бедствия, произошедшего несколько дней назад в Лорийской области, и для оценки масштабов катастрофы, министерство ответило:
«ЗАО «Геокосмос» получило космические снимки происшествий в Лорийской области из других источников, которые сейчас анализируются».
Если нам понадобились снимки «из других источников», это означает, что собственных снимков у нас, похоже, нет. А еще не совсем понятно, как долго снимки будут «анализировать», учитывая, что наводнение было более двух недель назад. Видимо, до тех пор, пока в результатах этого анализа уже не будет необходимости.
Ожидания и реальность
Недавно на ракете Falcon 9 компании SpaceX на орбиту Земли полетел и спутник Hayasat-1 — первый спутник, произведенный в Армении. Представители лаборатории космических исследований Bazoomq, которая разработала Hayasat-1 совместно с Центром научных инноваций и образования (CSIE), говорят, что данный спутник нельзя оценивать с точки зрения того, «что он может делать», ведь это лишь учебный и экспериментальный проект, и запуск этого спутника и работа с ним — бесценный опыт для армянских специалистов. На основе этого опыта космические технологии в стране будут в дальнейшем развиваться.
Возможно, то же самое можно было бы сказать и про спутник Armsat-1. Но дело в том, что лаборатория Bazoomq — это частная инициатива, Armsat-1 же был куплен и запущен в космос на деньги из государственного бюджета Армении, да и представлен был не как учебный, тестовый проект, а как «серьезный» спутник, который сможет принести не менее серьезную пользу на практике.
«Важность произошедшего невозможно переоценить. Армения вступает в эпоху космической деятельности, и мы надеемся, что наши богатые традиции в этой области будут восстановлены. Я имею в виду сектор космической науки и производства, который существует в Армении уже много лет», — так запуск спутника прокомментировал премьер-министр Армении Пашинян.
У многих людей это и многие другие подобные заявление создали впечатление, что происходит что-то действительно важное и значительное. От спутника ждали результатов, особенно во время наводнения, когда эти результаты действительно были нужны.
Вопрос цены
Интересно, что до сих пор неизвестно, сколько именно денег из госбюджета страны было потрачено на приобретение и запуск этого спутника. Ходят слухи, что речь идет о миллионах долларов. Неизвестно также, сколько средств на сегодняшний день выделяется на финансирование центра для управления спутником и сколько было потрачено за последние 2 года и 20 дней.
Чем конкретно были занятые сотрудники этого центра в течение последних двух лет и за что получали зарплаты — наверняка опять-таки из госбюджета — тоже неизвестно.
В ответе на официальный запрос от NEWS.am говорится, что «министерство высокотехнологической промышленности инициировало обсуждения с научными кругами с целью проведения исследований с помощью спутниковых изображений». То есть министерство еще только начинает обсуждать, как и для чего можно использовать изображения. Те самые, которых никто еще не видел.
В ответ на просьбу показать примеры таких изображений министерство написало следующее:
«Имеется хранилище космических снимков, сделанных спутником «Армсат-1». Стоит отметить, что в отличие от традиционных снимков, космические снимки просматриваются с помощью специального программного обеспечения. Изображения, как правило, используются в различных исследованиях».
Немного технической информации: Что нужно знать об Armsat-1?
Armsat-1, по имеющейся в сети информации, представляет собой небольшой 17.9-килограммовый спутник типа 16U CubeSat, снабженный оптической системой Satlantis iSIM-90.
satlantis.jpg (332 KB)
16U CubeSat — это тип миниатюрного спутника, отличающегося простотой сборки и считающегося экономически эффективным и простым в запуске. Буква «U» означает единицу измерения размерами 10 см х 10 см х 10 см. Получается, что его ширина, длина и высота составляют по 4 единицы, что дает ему общий объем 1600 кубических сантиметров (16U). Благодаря увеличенному объему по сравнению с меньшими спутниками CubeSat, модели 16U предлагают больше места для сложных полезных нагрузок, более мощной электроники, усовершенствованных систем ориентации для точного маневрирования и развертываемых солнечных панелей для большей выработки электроэнергии.
Кто использует 16U CubeSat и в каких целях?
Такие спутники сегодня активно используют университеты, исследовательские институты и частные компании в рамках различных космических миссий, включающих наблюдение за Землей в рамках мониторинга окружающей среды, сельского хозяйства или реагирования на стихийные бедствия, передачу данных или экспериментов по связи между наземными станциями или другими спутниками, а также для тестирования новых технологий в космической среде перед крупномасштабными миссиями.
SATLANTIS iSIM-90 VNIR SWIR — это оптическая система, разработанная для спутников CubeSat размером 12U/16U. Система захватывает изображения как в видимом, так и в ближнем инфракрасном (VNIR) и коротковолновом инфракрасном (SWIR) спектрах и позволяет проводить детальный анализ растительного покрова, состояния растительности и других особенностей Земли. Благодаря этому, система отлично подходит для таких сфер как:
• Сельское хозяйство: данные VNIR и SWIR можно использовать для мониторинга роста сельскохозяйственных культур, оценки уровня влажности почвы и выявления потенциальных вспышек заболеваний.
• Мониторинг окружающей среды: iSIM-90 VNIR SWIR можно использовать для отслеживания вырубки лесов, мониторинга уровня загрязнения водных объектов и оценки последствий изменения климата.
• Реагирование на стихийные бедствия: после стихийных бедствий, таких как наводнения или лесные пожары, iSIM-90 VNIR SWIR может предоставлять изображения с высоким разрешением для оценки ущерба и помощи в оказании помощи.
Вот какие фотографии можно делать с помощью этой системы:
Satlantis iSIM-90 image1.jpg (265 KB)
Satlantis iSIM-90 image2.jpg (350 KB)
Эти фотографии опубликованы производителем системы. Изображений, сделанных нашим спутником, как уже отмечалось выше, мы пока не видели, хотя министерство высокотехнологической промышленности утверждает, что они существуют.
Так или иначе, доступные в сети данные указывают на то, что этот спутник и его оптическая система и правда могли бы быть полезны в борьбе с последствиями наводнения в Лори и в Тавуше. В теории.