Պատմական թռիչք․ հայ աշակերտների նախագծած սարքն ուղարկվել է տիեզերք
Հնդկաստանից Skyroot Aerospace կազմակերպության ենթածրային հրթիռով այսօր բաց տիեզերք է ուղարկվել հայկական «Այբ» դպրոցի աշակերտների նախագծած սարքը՝ (payload)։
«Այբ»-ի նախագծային ուսումնառության ինժեներական ակումբի աշակերտների նախագծած 197 գրամանոց սարքը տեղադրվել է ենթաուղեծրային հրթիռում և բաց թողնվել տիեզերք՝ մինչև 125 կմ բարձրություն, այսինքն՝ հատել է տիեզերքի պայմանական սահմանը (Karman line)։
Սարքը տիեզերքում մնալու է 2-3 րոպե և այդ ընթացքում տվյալներ է հավաքելու հրթիռի թռիչքի հետագծի, ջերմաստիճանի և ճնշման փոփոխության, արագության, արագացման, ինչպես նաև ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման ինտենսիվության և օզոնի կոնցենտրացիայի մասին։
Վերջին երկու չափումները կատարող տվիչները նախատեսվել և առաջարկվել են AYAS (Armenian Youth Aerospace Society) թիմի կողմից և ավելացվել են այդ թիմի հետ համագործակցության արդյունքում։ Նախատեսված չափումներն իրականացնելուց հետո սարքը հրթիռի հետ միասին ետ է ընկնելու։
Սարքը ինժեներական ակումբի 2021-2022 ուսումնական տարվա նախագծի արդյունքն է։ «Այբ» դպրոցի Ad Astra թիմի անդամներն են այժմ շրջանավարտներ Անդրե Վարդանյանը, Էլինա Մելքոնյանը, Հայկ Փիլիպոսյանը և 12-րդ դասարանցի Դավիթ Վանյանը, մենթորներն են ինժեներական ակումբի ղեկավարներ Վազգեն Գաբրիելյանը և «Այբ»-ի շրջանավարտ  Ռուբեն Քերոբյանը։
Ad Astra Team.jpg (131 KB)
«Այբ» դպրոցի նախագծային ուսումնառության ինժեներական ակումբի Ad Astra թիմը դարձել էր 2022 թ. Քեմուրջյանի անվան համաերիտասարդական տիեզերքի մրցույթի հաղթող։ «Այբ»-ի աշակերտների նախագծած սարքը տիեզերք է ուղարկվել որպես մրցույթի հաղթող։
Նախագծային ուսումնառությունը «Արարատյան բակալավրիատ» կրթական ծրագրի առարկայացանկի տարբերակիչներից է, որը «Այբ» դպրոցում 2015 թ. ներդրված նորարարական կրթական մոդել է՝ հիմնված «սովորել անելով» սկզբունքի վրա։ Այն կառուցում է ուսումնառությունը նախագծերի շուրջ: Այս ծրագրի շրջանակում աշակերտները կազմում են թիմեր և իրականացնում մեծածավալ, երկարաժամկետ նախագծեր, որոնք ուղղված են համայնքային իրական խնդիրների լուծմանը։

Historical flight: Device developed by Armenian students is sent into space
Today, the payload designed by the students of the Armenian School Ayb was sent into outer space on a subsonic rocket of India's Skyroot Aerospace organization.
The 197-gram payload designed by the students of Ayb engineering club was put into the suborbital rocket and launched into space up to 125 km altitude, i.e. it crossed the conditional boundary of space (Karman line).
The sensors performing the last two measurements were designed and proposed by the AYAS (Armenian Youth Aerospace Society) team and added in cooperation with that team. After performing the planned measurements, the device will fall back together with the rocket.
The device is the result of a 2021-2022 engineering club academic year project. The members of the Ad Astra team at Ayb High School are graduates Andre Vardanyan, Elina Melkonyan, Hayk Piliposyan and 12th grader David Vanyan, mentors are engineering club leaders Vazgen Gabrielyan and Ruben Kerobyan, an Ayb graduate.
The Ad Astra team of the Ayb High School Design and Engineering Club became winner of the 2022 All-Youth Space Contest after Kemurjyan. The device developed by Ayb pupils was sent into space as the winner of the contest.
Project-based learning is one of the distinctive features of the "Ararat Baccalaureate" educational program, which was launched at Ayb School in 2015. It builds learning around projects. Under this program, students form teams and implement large-scale, long-term projects aimed at solving real community problems.