Լուսնի վրա հայտնաբերված ջուրը բավարար է մոտ 1 մլն մարդու համար․ Վլադիմիր Սուրդին
Մենք դեռ պետք է զարգացնենք Երկիրը, սակայն մտածենք, թե ուր կարող ենք տեղափոխվել, եթե երկրագնդի վրա պայմաններն անհնար դառնան կյանքի համար, իսկ դա, սկզբունքորեն, վաղ թե ուշ տեղի կունենա: Առջևում մեզ դեռևս առնվազն մի քանի հարյուր միլիոն տարվա նորմալ կյանք է սպասվում Երկրի վրա:
Մոտ մեկուկես միլիարդ տարի հետո Երկրի վրա անտանելի տաք կլինի։
Լուսնի և Մարսի գետնի տակ, որտեղ տիեզերական ճառագայթում չկա, միանգամայն հնարավոր է քաղաք, բազա ստեղծել։ Երկու-երեք մետր հողի հաստությունը բավական է ճառագայթումից պաշտպանվելու համար, բայց ավելի լավ է չորս կամ հինգը մետր, սա հուսալի պաշտպանություն է: Դա հեշտ է անել:
Մարդը վեց ամսից ավելի չի կարող ապրել Լուսնի և Մարսի վրա։
Մինչ այժմ Լուսնի վրա հայտնաբերել ենք միայն մեկ օգտակար ռեսուրս՝ ջուրը։ Դա երկար տարիներ կբավականացնի մոտ մեկ միլիոն մարդու։
Արդեն իսկ կան ինժեներական նախագծեր, որոնց նպատակն է Վեներայի մթնոլորտում թռչող գաղութներ և թռչող քաղաքներ ստեղծել։
Վեներան միշտ չէ, որ այդքան տաք է եղել, մոտ միլիարդ տարի առաջ ինչ-որ բան է տեղի ունեցել այնտեղ, տեղի է ունեցել ինչ-որ բան, որն ուղղակիորեն վերակառուցել է այս մոլորակը: Շատ կարևոր է հասկանալ, որ դա մի օր կարող է տեղի ունենալ Երկրի վրա:
Այսօր 1 կգ որևէ բան Միջազգային տիեզերակայան բարձրացնելու արժեքը կազմում է 20,000-25,000 դոլար, իսկ Վեներա՝ երեք անգամ թանկ։ Մեկ կիլոգրամ հացը կարժենա 75,000 դոլար։
Երբ Արևն ավելի տաքանա, Տիտանը կվերածվի Երկրին շատ նմանվող մոլորակի:
Մոտ 4 միլիարդ տարի հետո, երբ մեր Արևը դառնա ջերմության և լույսի շատ հզոր աղբյուր և մտնի այսպես կոչված կարմիր հսկայի փուլ, Պլուտոնը կդառնա կյանքի համար բավականին բարենպաստ:
Հարցազրույց՝ Վլադիմիր Սուրդինի հետ NEWS.am-ի նոր՝ «Բա իմացա՞ր» նախագծի շրջանակում։
ՎԼԱԴԻՄԻՐ ՍՈՒՐԴԻՆ
Վլադիմիր Սուրդինը խորհրդային և ռուս աստղագետ է և գիտության հանրահռչակող: Նա YouTube-ում վարում է «Ոչ երկրային փոդքաստ» ալիքը։ Նա ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ է։ Պ.Կ. Շտերնբերգի անվան պետական ​​աստղագիտական ​​ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, Մոսկվայի պետական ​​համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետի դոցենտ։ Բելյաևի և «Լուսավորիչ» մրցանակների 2012-ի դափնեկիր է։

The water found on Moon is enough for about 1 million people - Vladimir Surdin
We still need to develop the Earth, but think about where we can move if the conditions on Earth become impossible for life, which, in principle, will happen sooner or later. We still have at least several hundred million years of normal life on Earth ahead of us.
In about one and a half billion years, it will be unbearably hot on Earth.
Under the ground of the Moon and Mars, where there is no cosmic radiation, it is quite possible to create a city, base. A thickness of two to three meters of soil is enough to protect against radiation, but four or five meters is better, this is a reliable protection. It's easy to do.
A human being cannot live on the Moon and Mars for more than six months.
So far, we have discovered only one useful resource on the Moon – water. It will be enough for about a million people for many years.
There are already engineering projects aimed at creating flying colonies and flying cities in the atmosphere of Venus.
Venus wasn't always that hot, something happened there about a billion years ago, something happened that directly reshaped this planet. It is very important to understand that this may one day happen on Earth.
Today, the cost of lifting 1 kg of anything to the International Space Station is 20,000-25,000 dollars, and Venus is three times more expensive. One kilogram of bread will cost 75,000 dollars.
As the Sun gets hotter, Titan will turn into a very Earth-like planet.
In about 4 billion years, when our Sun becomes a very powerful source of heat and light and enters the so-called red giant phase, Pluto will become quite favorable for life.
Interview with Vladimir Surdin as part of NEWS.am's new project.
VLADIMIR SURDIN
Vladimir Surdin is a Soviet and Russian astronomer and popularizer of science. He hosts the Unearthly Podcast channel on YouTube. He is a candidate of physical and mathematical sciences, associate professor. P.K. Senior Researcher of Sternberg State Astronomical Institute, Associate Professor of Physics Faculty of Moscow State University. He is a 2012 laureate of Belyaev and Enlightener awards.