Instagram-ը մտադիր է հաղորդագրություններում «մերկության դեմ պաշտպանության» տեխնոլոգիա ներդնել
Instagram-ն աշխատում է նոր գործիքի վրա, որը կարող է պաշտպանել օգտատերերին անձնական հաղորդագրություններում ստացվող մերկ լուսանկարներից։ Այս տեղեկությունը The Verge-ի հետ զրույցում հաստատել են Meta-ի ներկայացուցիչները։
Ինսայդեր Ալեսանդրո Պալուցին գրառում է կատարել Twitter-ի իր էջում՝ նշելով, որ «մերկության դեմ պաշտպանությունը» հաղորդագրություններում փակում է մերկություն պարունակող լուսանկարները եւ օգտատերերին ընտրության հնարավորություն տալիս՝ նայել լուսանկարը, թե՝ ոչ։
instagram-nudity-protection.jpg (70 KB)
Meta-ի ներկայացուցիչների խոսքով՝ նոր տեխնոլոգիայի ներդրման նպատակն է մարդկանց պաշտպանել անցանկալի մերկ լուսանկարներից կամ այլ անցանկալի բովանդակությունից։
Նոր ֆունկցիան նման կլինի անցած տարի թողարկված «թաքնված բառեր» գործիքին, որը հնարավորություն է տալիս ֆիլտրել վիրավորական հաղորդագրությունները՝ բանալի բառերի հիման վրա։
Այսօր մերկ լուսանկարների տարածումը ակտուալ խնդիր է, եւ նոր ֆունկցիան կուրախացնի շատերին։ Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կողմից 2020-ին անցկացված հետազոտության համաձայն՝ 12-18 տարեկան 150 երիտասարդների 75,8%-ն անցանկալի մերկ լուսանկարներ է ստացել։

Instagram хочет внедрить технологию «защиты от наготы» в сообщениях
Instagram работает над новым инструментом, который может защитить пользователей от обнаженных фотографий, отправляемых в личных сообщениях. Эту информацию в беседе с The Verge подтвердили представители Meta, которому сейчас принадлежит Instagram.
Согласно твиту инсайдера Алессандро Палуцци, технология «Защита от наготы» покрывает в чатах фотографии, которые могут содержать наготу, и дает пользователям возможность выбора – просматривать эти фотографии или нет.
instagram-nudity-protection.jpg (70 KB)
Как сообщают представители Meta, цель внедрения новой технологии состоит в том, чтобы помочь оградить людей от незапрошенных обнаженных изображений или другого нежелательного контента. В качестве дополнительной защиты компания не может ни просматривать изображения, ни делиться ими с третьими лицами.
Новая функция будет похожа на запущенный в прошлом году инструмент «Скрытые слова», который дает возможность пользователям фильтровать оскорбительные сообщения в запросах DM на основе ключевых слов.
Если запрос содержит какое-либо выбранное вами слово фильтра, оно автоматически помещается в скрытую папку, которую вы можете никогда не открывать.
Рассылка обнаженных фотографий считается сегодня довольно актуальной проблемой, поэтому новая функция многих обрадует. Согласно исследованию, проведенному в 2020 году Университетским колледжем Лондона, 75,8% из 150 молодых людей в возрасте от 12 до 18 лет получали нежелательные и незапрошенные обнарженные фотографии.