Ինչո՞ւ են iPhone-ներն ավելի լավը, քան Android սմարթֆոնները
iOS օպերացիոն համակարգի փակ լինելու շնորհիվ Apple-ի սմարթֆոններն ավելի անվտանգ են համարվում, քան Android-ով աշխատող սմարթֆոնները։ Այս մասին Որակի ռուսական համակարգի (Роскачество) փորձագետները նշել են իրենց նոր զեկույցում, որում համեմատվում են Android սարքերի և iPhone-ների առավելությունները։
«iOS-ը չի տրամադրում բաց կոդ, ինչպես Android-ը, ինչը նշանակում է, որ համակարգն ավելի փակ է և վերահսկողություն ունի սմարթֆոնի, հավելվածների և դրա շուրջ կառուցված էկոհամակարգի գործառույթների նկատմամբ»,- ասվում է զեկույցում։
Բացի դրանից՝ սովորական սմարթֆոններն ու iPhone-ները համեմատելիս՝ կազմակերպությունը iPhone 15-ն անվանել է «ուղղակի ֆանտաստիկ» սարք: Apple-ի նոր արտադրանքը նման բարձր գնահատանքի է արժանացել ոլորտի լավագույն բջջային պրոցեսորներից մեկի շնորհիվ:
Բացի դրանից՝ Որակի ռուսական համակարգը գոհ է iPhone-ների էրգոնոմիկայից. զեկույցում նշվում է, որ ի տարբերություն Android սմարթֆոնների, դրանք հիանալի տեղավորվում են ձեռքում։
Աքսեսուարների մեծ ընտրությունն ու Apple-ի էկոհամակարգի հարմարավետությունը նույնպես բարձր գնահատականի են արժանացել ծառայության փորձագետների կողմից։
«iPhone-ով ստացված զանգին, եթե այն մահճակալի վրա է, մինչ դուք աշխատում եք ձեր գրասեղանի մոտ, կարելի է պատասխանել ձեր MacBook-ի մեկ հպումով»,- գրել են Որակի ռուսական համակարգը մասնագետները։

Благодаря закрытой архитектуре iOS, смартфоны Apple считаются более безопасными по сравнению с устройствами на Android. Это подтверждено в последнем отчете экспертов Роскачества, в котором проводится сравнение между преимуществами Android-устройств и iPhone.
"iOS не раскрывает свой открытый исходный код, как Android, что делает систему более закрытой и обеспечивает контроль над смартфоном, приложениями и функционалом экосистемы", - отметили в Роскачестве.
При сравнении обычных смартфонов с iPhone, эксперты организации высоко оценили аппаратное обеспечение iPhone 15, называя его "просто фантастическим". Это высокая оценка была получена благодаря использованию одного из лучших мобильных процессоров в отрасли.
Кроме того, эксперты Роскачества выразили удовлетворение относительно эргономики iPhone, отметив, что они лучше лежат в руке по сравнению с устройствами на Android.
Богатый выбор аксессуаров и удобство экосистемы Apple также получили высокие оценки от экспертов.
"Принять звонок на iPhone, лежащем на кровати, в то время как вы работаете за столом, можно сделать одним касанием с MacBook", - отметили в Роскачестве.