Xiaomi սմարթֆոնների, այդ թվում՝ Poco և Redmi ապրանքանիշերի բազմաթիվ օգտատերեր հայտնել են, որ HyperOS օպերացիոն համակարգը (ՕՀ) թարմացնելուց հետո իրենց հեռախոսները խափանվել են: Այս մասին հարյուրավոր մարդիկ մեկնաբանություններ են թողնում Xiaomi-ի պաշտոնական խմբերում՝ VKontakte և Telegram սոցիալական ցանցերում։
Օգտատերերի խոսքով՝ ՕՀ-ը թարմացնելուց հետո հեռախոսն անցել է վերականգնման ռեժիմին (Recovery Mode): Xiaomi ապրանքանիշի խանութների ցանցի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ խնդիրը կարելի է կանխել՝ անջատելով «Ավտոմատ թարմացում» գործառույթը։ Xiaomi-ի ներկայացուցիչները VKontakte-ի խմբում քննարկումների ժամանակ հայտնել են, որ իրենք արդեն աշխատում են խնդրի լուծման ուղղությամբ:
Ընկերությունից ասել են, որ խնդիրը հնարավոր է կարգավորել նաև սմարթֆոնը գործարանային վիճակի բերելու միջոցով (Reset), սակայն այդ դեպքում նրանք կկորցնեն հեռախոսներում առկա բոլոր տվյալները։
«Գլոբալ մասշտաբային խափանում է տեղի ունեցել, կա երկու լուծում՝ կա՛մ սարքը բերել գործարանային վիճակի, կա՛մ տեղափոխել սպասարկման կենտրոն»,- պարզաբանել են ընկերությունից։
HyperOS-ը Android-ի վրա հիմնված ՕՀ է, որը ներկայացվել է Xiaomi-ի կողմից 2023-ի հոկտեմբերի 26-ին: Ընկերության որոշ սարքեր դեռ աշխատում են նախորդ ՕՀ-ով՝ MIUI-ով: Մի քանի մոդելներ արդեն աշխատում են նոր ՕՀ-ով, այդ թվում՝ Xiaomi 14, Xiaomi 14 Ultra, Xiaomi Pad 6S Pro և այլն:

После обновления ОС HyperOS на телефонах Xiaomi произошел массовый сбой
Многие пользователи смартфонов Xiaomi, включая бренды Poco и Redmi, сообщают, что их телефоны вышли из строя после обновления операционной системы (ОС) HyperOS. Сотни людей оставляют комментарии по этому поводу в официальных группах социальных сетей Xiaomi, ВКонтакте и Telegram.
По словам пользователей, после обновления ОС телефон перешел в Recovery Mode. В пресс-службе сети магазинов бренда Xiaomi сообщили, что проблему можно предотвратить, отключив функцию «Автоматическое обновление». Представители Xiaomi во время обсуждений в группе ВКонтакте заявили, что уже работают над решением проблемы.
В компании заявили, что проблему также можно решить путем перезагрузки смартфона, но в этом случае они потеряют все данные на телефонах.
«Произошёл глобальный сбой, есть два решения: либо восстановить устройство до заводского состояния, либо отнести его в сервисный центр»,— пояснили в компании.
HyperOS — это операционная система на базе Android, представленная Xiaomi 26 октября 2023 года. Некоторые устройства компании по-прежнему работают на предыдущей ОС MIUI. Несколько моделей уже используют новую ОС, включая Xiaomi 14, Xiaomi 14 Ultra, Xiaomi Pad 6S Pro и другие.