Xiaomi սմարթֆոնների, այդ թվում՝ Poco և Redmi ապրանքանիշերի բազմաթիվ օգտատերեր հայտնել են, որ HyperOS օպերացիոն համակարգը (ՕՀ) թարմացնելուց հետո իրենց հեռախոսները խափանվել են: Այս մասին հարյուրավոր մարդիկ մեկնաբանություններ են թողնում Xiaomi-ի պաշտոնական խմբերում՝ VKontakte և Telegram սոցիալական ցանցերում։
Օգտատերերի խոսքով՝ ՕՀ-ը թարմացնելուց հետո հեռախոսն անցել է վերականգնման ռեժիմին (Recovery Mode): Xiaomi ապրանքանիշի խանութների ցանցի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ խնդիրը կարելի է կանխել՝ անջատելով «Ավտոմատ թարմացում» գործառույթը։ Xiaomi-ի ներկայացուցիչները VKontakte-ի խմբում քննարկումների ժամանակ հայտնել են, որ իրենք արդեն աշխատում են խնդրի լուծման ուղղությամբ:
Ընկերությունից ասել են, որ խնդիրը հնարավոր է կարգավորել նաև սմարթֆոնը գործարանային վիճակի բերելու միջոցով (Reset), սակայն այդ դեպքում նրանք կկորցնեն հեռախոսներում առկա բոլոր տվյալները։
«Գլոբալ մասշտաբային խափանում է տեղի ունեցել, կա երկու լուծում՝ կա՛մ սարքը բերել գործարանային վիճակի, կա՛մ տեղափոխել սպասարկման կենտրոն»,- պարզաբանել են ընկերությունից։
HyperOS-ը Android-ի վրա հիմնված ՕՀ է, որը ներկայացվել է Xiaomi-ի կողմից 2023-ի հոկտեմբերի 26-ին: Ընկերության որոշ սարքեր դեռ աշխատում են նախորդ ՕՀ-ով՝ MIUI-ով: Մի քանի մոդելներ արդեն աշխատում են նոր ՕՀ-ով, այդ թվում՝ Xiaomi 14, Xiaomi 14 Ultra, Xiaomi Pad 6S Pro և այլն:

March 1, 2024  10:08
Many users of Xiaomi smartphones, including the Poco and Redmi brands, have reported that their phones crashed after updating the HyperOS operating system (OS). Hundreds of people are leaving comments about this in the official groups of Xiaomi, VKontakte and Telegram social networks.
According to users, after updating the OS, the phone went into Recovery Mode. The press service of the store network of the Xiaomi brand reported that the problem can be prevented by turning off the "Automatic update" function. Xiaomi representatives said during discussions in the VKontakte group that they are already working on solving the problem.
The company said that the problem can also be solved by resetting the smartphone, but in that case they will lose all the data on the phones.
"A global failure has occurred, there are two solutions: either restore the device to its factory state, or take it to a service center," the company explained.
HyperOS is an Android-based operating system introduced by Xiaomi on October 26, 2023. Some of the company's devices still run on the previous OS, MIUI. Several models are already running the new OS, including the Xiaomi 14, Xiaomi 14 Ultra, Xiaomi Pad 6S Pro, and more.