Apple-ն ունի ծալվող iPhone-ների առնվազն երկու նախատիպ, և ծալվող սմարթֆոնների և պլանշետների տեխնոլոգիայի վրա աշխատում է 2018-ից։ Այնուամենայնիվ, սպառողները դրանք այդքան էլ շուտ չեն ներկայացվի, տեղեկացնում է The Information-ը։
Աղբյուրի տվյալներով՝ ծալվող iPhone-ը մշակման վաղ փուլում է, ուստի մոտ ապագայում պետք չէ սպասել, որ այն կհայտնվի շուկայում։ Բացի այդ, Apple-ը մշակում է նաև ծալվող iPad պլանշետ, որի մշակումն սկսել է այն պահից, երբ ծալվող սմարթֆոնի ստեղծման հետ կապված խնդիրների բախվեց։
The Information-ը նշում է նաև, որ Apple-ը վերջերս Ասիայի մատակարարների հետ քննարկել է ծալվող iPhone-ի երկու տարբեր չափերի համար բաղադրիչներ պատվիրելու հետ կապված հարցեր: Այնուամենայնիվ, ընկերությունը կարող է ամբողջությամբ չեղարկել ծալվող սմարթֆոնի նախագիծը, եթե վերջնական արտադրանքը չհամապատասխանի որակի և դիզայնի իր բարձր չափանիշներին:
Հոդվածի հեղինակը պնդում է, որ Apple-ի արդյունաբերական դիզայնի թիմը ցանկացել է ստեղծել սարք, որը բացված ժամանակ կլինի iPhone-ի ներկայիս մոդելներից կիսով չափ բարակ, որպեսզի ծալված վիճակում այն շատ հաստ չլինի։ Նախատիպերի մշակման շրջանակում ընկերության ինժեներներն ու դիզայներները դիտարկել են ծալվող սարքը լրացուցիչ արտաքին էկրանով համալրելու հնարավորությունը։ Այնուամենայնիվ, քանի որ մարտկոցի և էկրանի տեխնոլոգիաները բավարար չափով մշակված չեն եղել, դա դժվարացրել է այս խնդիրների լուծումը։
Հոդվածում նշվում է նաև, որ Apple-ը ծալվող iPhone-ի նախագիծը դադարեցրել է մոտ 2020-ին և փոխարենը կենտրոնացել է ծալող iPad-ի նախագծի վրա, որը նման է iPad mini մոդելին: Այս սարքը կունենա մոտ ութ դյույմանոց էկրան: Ի տարբերություն սմարթֆոնների՝ ընկերությունը որակի և ամրության ավելի քիչ պահանջներ ունի ծալվող iPad-ի նկատմամբ: Ավելի պակաս խիստ պահանջներ են ներկայացվել նաև ծալվող պլանշետի հաստության համար, քանի որ չի ակնկալվում, որ սարքը պետք է տեղավորվի գրպանում։
Նշվում է, որ Apple-ը նաև աշխատում է նվազեցնել ճկուն էկրանի տեսանելի ծալքերը, որոնք հայտնվում են սարքը մի քանի անգամ փակելուց և բացելուց հետո: Apple-ը ցանկանում է, որ սարքը բացված ժամանակ ունենա ամբողջովին հարթ էկրան, ինչը թույլ կտա այն ազատ օգտագործել նկարելու կամ էլեկտրոնային ստիլուսով աշխատելու համար:
Հոդվածում չի նշվում, թե արդյոք Apple-ը կարողացել է լուծել այս բոլոր խնդիրները։ Այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ iPhone 16-ը և iPhone 17-ը լինելու են մեկ բլոկից բաղկացած ավանդական սարքեր՝ չծալվող։

According to The Information, Apple has at least two prototypes of foldable iPhones in a flip-phone form factor. The report also states that the company has been working on foldable smartphone and tablet technology since 2018. However, consumers may not see a foldable iPhone anytime soon.
The foldable iPhone is said to be in the early stages of development, indicating that its market debut is not imminent. The same publication suggests that Apple is also developing a foldable iPad, a project initiated after facing challenges in creating a foldable smartphone. The article notes that Apple has recently discussed component orders for foldable iPhones of two different sizes with suppliers in Asia. However, the company may ultimately scrap the foldable smartphone project if the final product does not meet its high standards for quality and design.
phodable iphone ptototype .jpg (74 KB)
The article's author claims that Apple's industrial design team aimed to create a device that, when unfolded, would be half as thin as current iPhone models to avoid excessive thickness when folded. During the prototype development, engineers and designers explored the possibility of equipping the foldable device with an additional external screen. However, technological limitations in battery and screen development posed challenges for Apple.
The article also reveals that Apple suspended the foldable iPhone project around 2020 and shifted its focus to a foldable iPad, roughly the size of an iPad mini. This device is expected to have an approximately eight-inch screen. Quality and durability requirements for the foldable iPad are less stringent compared to smartphones, and the thickness criteria are also less strict since the device is not intended to be carried in a pocket.
foldable-iphone-ios-16.jpg (160 KB)
It is also reported that Apple is working on minimizing the visibility of folds on the flexible display that may appear after multiple folding and unfolding cycles. Apple aims to have a completely flat screen when the device is unfolded, allowing for convenient use in drawing or with an electronic stylus.
The article does not specify whether Apple has successfully addressed all the mentioned challenges. However, it is evident that iPhone 16 and iPhone 17 will continue to be traditional monoblock devices.