Լուսնից բերված հողի նմուշում կան հանքանյութեր, որոնք նոր բացահայտումներ են խոստանում Լուսնի մասին
Լուսինն իր բնորոշ տեսքը ձեռք է բերել տիեզերական օբյեկտների հետ բախումների պատճառով, որոնք նրա մակերեսին հարվածային խառնարաններ են առաջացրել։ Սակայն այս իրադարձություններից հետո միայն խառնարանները չէ, որ մնացել են։ Հետազոտողները պարզել են, որ նման գործընթացների հետևանքով առաջացած ինտենսիվ ճնշումն ու ջերմությունը փոխում են նաև Լուսնի մակերևույթի հանքային բաղադրությունը և կառուցվածքը։ Այս փոփոխությունների վերլուծությունը օգնում է շատ բան իմանալ Երկրի արբանյակի անցյալի մասին:
Վերջերս Լուսնից Երկիր է բերվել 1,73 կիլոգրամ ռեգոլիտ՝ լուսնային փոշի, որը հավաքվել էր չինական Chang'e-5 առաքելության ժամանակ։ Տարածքը, որտեղից վերցվել են նմուշները, կոչվում է Oceanus Procellarum։ Նմուշներից մեկը պարունակում է նոր հանքանյութ Changesite-(Y), ինչպես նաև սիլիցիումի միներալների հետաքրքիր համադրություն (SiO2, սիլիցիում – սիլիցիումի օքսիդ (IV)):
Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի գիտնականները «Նյութերը և ճառագայթումը ծայրահեղ պայմաններում» վերնագրով հոդվածում համեմատել են նմուշի կազմը լուսնային և մարսյան ռեգոլիտի այլ նմուշների հետ:
Բարձր արագությամբ աստերոիդների և գիսաստղերի հետ բախումները Լուսնի մակերեսին  ազդեցիկ մետամորֆիզմ են առաջացնում: Ջերմաստիճանի և ճնշման փոփոխությունը տեղի է ունենում շատ արագ և դա ունի իր առանձնահատկությունները, ներառյալ սիլիցիումի պոլիմորֆ ձևերի ձևավորումը, ինչպիսիք են ստիշովիտը և սեյֆերտիտը: Դրանք քիմիապես նույնական են քվարցին, բայց ունեն տարբեր բյուրեղային կառուցվածք։
moon.jpg (494 KB)
Գիտնականներից մեկը՝ Վեյ Դուն, նշել է, որ թեև Լուսնի մակերեսը պատված է բազմաթիվ հարվածային խառնարաններով, սակայն նմուշներում հազվադեպ են հայտնաբերվում բարձր ճնշման հանքանյութեր։ Նա պարզաբանել է, որ դա կարող է պայմանավորված լինել բարձր ջերմաստիճաններում նման հանքանյութերի անկայունությամբ։ Հետևաբար, նրանք, որոնք ձևավորվել են բախումների ժամանակ, կարող են ենթարկվել հակառակ ձևափոխման:
Այնուամենայնիվ, նմուշի սիլիցիումի բեկորը պարունակում է և՛ ստիշովիտ, և՛ սեյֆերտիտ, որոնք տեսականորեն կարող են գոյություն ունենալ միայն շատ ավելի բարձր ճնշումների դեպքում, քան այն ճնշումը, որին ենթարկվել է նմուշը: Հետազոտողները կարծում են, որ սեյֆերտիտը սեղմման գործընթացում առաջացել է α-կրիստոբալիտից, այնուհետև ջերմաստիճանի բարձրացման արդյունքում նմուշի մի մասը վերածվել է ստիշովիտի։
Բացի այդ, Chang'e-5 առաքելության նմուշում գիտնականները հայտնաբերել են Changesite-(Y) հանքանյութը, որը ֆոսֆատ է և ունի անգույն թափանցիկ բյուրեղներ: Հետազոտողները գնահատել են ազդեցության պարամետրերը, որոնք հանգեցրել են նմուշի ձևավորմանը՝ առավելագույն ճնշումը տատանվում է 11-ից 40 ԳՊա, իսկ ազդեցության տևողությունը՝ 0,1-ից 1,0 վայրկյան: Հետազոտողները կարողացել են նաև գնահատել առաջացած խառնարանի չափերը՝ օգտագործելով հարվածային ալիքների մոդելները, որոնք մոտ 3-ից 32 կիլոմետր լայնություն ունեին՝ կախված հարվածի անկյունից:
Գիտնականները նշել են, որ նմուշի հետ կապված ռեգոլիտի արտանետումները հիմնականում ծագում են չորս հարվածային խառնարաններից, որոնցից ամենաերիտասարդը Արիստարքոսն է (Aristarchus): Նմուշների ուսումնասիրությունը հանգեցրել է եզրակացության, որ սիլիցիումի բեկորը, որը պարունակում է սեյֆերտիտ և ստիշովիտ, կարող էր գոյանալ Արիստարխուս խառնարանի առաջացմանը հանգեցրած բախման արդյունքում։
Հետազոտության արդյունքները կօգնեն հասկանալ, թե ինչպես է ձևավորվում Լուսնի մակերեսը և ինչպես են այդ բախումներն ազդում նրա հանքային կազմի վրա:

Образец лунного грунта содержит минералы, которые обещают новые открытия о Луне
Луна приобрела свой уникальный облик вследствие столкновений с космическими объектами, порождающими ударные кратеры на её поверхности. Однако эти столкновения не оставляют лишь кратеры - они также оказывают сильное давление и повышенную температуру, изменяя минеральный состав и структуру лунной поверхности. Анализ этих изменений помогает раскрыть много аспектов прошлого спутника Земли.
Недавно на Землю был доставлен реголит весом 1,73 килограмма, собранный в ходе китайской миссии Chang'e-5. Район, откуда взяты образцы, известен как Oceanus Procellarum. Один из образцов содержал новый минерал Changesite-(Y) и интересное сочетание минералов кремнезёма (SiO2, оксид кремния (IV)).
Учёные из Китайской академии наук в работе под названием "Материя и радиация в экстремальных условиях" сравнили состав образца с другими пробами лунного и марсианского реголита.
Столкновения с астероидами и кометами при высоких скоростях порождают ударный метаморфизм в породах Луны. Изменения в температуре и давлении происходят очень быстро и сопровождаются формированием полиморфных форм кремнезёма, таких как стишовит и зейфертит. Они химически аналогичны кварцу, но обладают уникальной кристаллической структурой.
moon.jpg (494 KB)
Один из учёных, Вэй Ду, отметил, что, несмотря на множество ударных кратеров на поверхности Луны, минералы высокого давления редко встречаются в образцах. Он пояснил, что это может быть связано с нестабильностью таких минералов при высоких температурах. Поэтому те, которые образовались в результате столкновений, могли подвергнуться обратному превращению.
Тем не менее, фрагмент кремнезёма из образца содержит и стишовит, и зейфертит, которые теоретически могут существовать только при значительно более высоких давлениях, чем тем, которым подвергся образец. Исследователи предполагают, что зейфертит сформировался из α-кристобалита в процессе сжатия, а затем часть образца превратилась в стишовит при повышении температуры.
Кроме того, в образце от миссии Chang'e-5 учёные обнаружили минерал Changesite-(Y), являющийся фосфатом и характеризующийся бесцветными прозрачными кристаллами. Исследователи оценили параметры ударного воздействия, приведшего к образованию образца: пиковое давление составило от 11 до 40 ГПа, а продолжительность воздействия - от 0,1 до 1,0 секунды. Исследователи также смогли оценить размеры образовавшегося кратера с помощью моделей ударных волн, которые приблизительно составили от 3 до 32 километров в ширину в зависимости от угла удара.
Учёные отметили, что выбросы реголита, связанные с образцом, в основном происходят из четырёх ударных кратеров, где Аристарх (Aristarchus) - самый молодой. Изучение образцов позволяет сделать вывод, что фрагмент кремнезёма, содержащий зейфертит и стишовит, возможно, сформировался в результате столкновения, которое привело к образованию кратера Аристарх.
Результаты исследования помогут разгадать тайны формирования поверхности Луны и влияния столкновений на её минеральный состав.