Աստղագետները հայտնաբերել են անբացատրելի ազդանշան, որն ստացվում է այլ գալակտիկայից
NASA-ի աստղագետները, վերլուծելով Fermi գամմա-ճառագայթների տիեզերական աստղադիտակի վերջին 13 տարիների տվյալները, հայտնաբերել են մեր գալակտիկայի սահմաններից դուրս գտնվող տարածքից եկող անսպասելի ազդանշան, որի ծագումը նրանք չեն կարողանում բացատրել: NASA-ի Տիեզերական թռիչքների կենտրոնից Ֆրենսիս Ռեդին այս երևույթն անվանել է «անսպասելի և դեռևս չբացատրված յուրահատուկ երևույթ մեր գալակտիկայից դուրս»:
Fermi աստղադիտակը դիտարկում է իրականացնում գամմա ալիքների տիրույթում, որոնք առաջանում են հզոր էներգիայի արտանետումների ժամանակ, ինչպիսիք են գերնոր աստղերի պայթյունները: Գիտնականներն աստղադիտակի տվյալներն ուսումնասիրել են, այսպես կոչված, տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթման մասին ավելի շատ պատկերացում կազմելու համար: Սովորաբար, ֆոնային ճառագայթումն ունի դիպոլային կառուցվածք, որի մի կողմն ավելի տաք է, քան մյուսը: Աստղագետները կարծում են, որ դա պայմանավորված է Արեգակնային համակարգի տեղաշարժով:
Տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթման ակնկալվող կառուցվածքի փոխարեն հետազոտողները հայտնաբերել են ազդանշան, որը պարունակում է երբևէ հայտնաբերված էներգետիկ ամենահզոր տիեզերական մասնիկներից մի քանիսը: «Սա բոլորովին պատահական հայտնագործություն է»,- ասել է Մերիլենդի համալսարանի և NASA-ի տիեզերական թռիչքների կենտրոնի տիեզերաբան Ալեքսանդր Կաշլինսկին: «Մենք շատ ավելի ուժեղ ազդանշան գտանք երկնքի այլ հատվածում, քան այն, ինչ փնտրում էինք»:
Ուսումնասիրության արդյունքները նկարագրող հոդվածն այս շաբաթ հրապարակվել է The Astrophysical Journal Letters ամսագրում: «Մենք գտանք գամմա-ճառագայթների դիպոլ, բայց դրա գագաթնակետը հարավային երկնքում է՝ տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթումից հեռու, և դրա մեծությունը տասն անգամ ավելի մեծ է, քան մենք սպասում էինք»,- ասել է NASA-ի աստղաֆիզիկոս Քրիս Շրեյդերը:
Գիտնականները կարծում են, որ դիտարկված երևույթը կապ ունի նմանատիպ տիեզերական գամմա ճառագայթման հետ, որը նախկինում գրանցել էր Արգենտինայի Pierre Auger աստղադիտարանը 2017-ին: Աստղագետները կարծում են, որ երկու երևույթները կարող են ընդհանուր ծագում ունենալ՝ հաշվի առնելով այն, որ դրանք իրար նման կառուցվածք ունեն: Նրանք հույս ունեն հետագայում գտնել ազդանշանի առեղծվածային աղբյուրը կամ մշակել այլընտրանքային բացատրություններ երկու երևույթների համար:
NASA-ի անսպասելի բացահայտումը կարող է օգնել աստղագետներին հաստատելու կամ հերքելու գաղափարները, թե ինչպես է ստեղծվում տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթման դիպոլային կառուցվածքը: «Ֆոնային ճառագայթման դիպոլի չափի և ուղղության միջև եղած անհամապատասխանությունը կարող է մեզ պատկերացում տալ ֆիզիկական գործընթացների մասին, որոնք տեղի են ունեցել շատ վաղ տիեզերքում»,- ասել է հետազոտության հեղինակ Ֆերնանդո Ատրիո-Բարանդելան։

January 16, 2024  22:24
During the analysis of data from the Fermi Gamma-ray Space Telescope over the past 13 years, NASA astronomers have discovered an unexpected signal emanating from beyond our galaxy, the origin of which they cannot explain. Francis Reddy of NASA's Goddard Space Flight Center referred to this phenomenon as an "unexpected and as-yet-unexplained feature beyond our galaxy."
The Fermi telescope observes gamma-ray emissions resulting from powerful energy outbursts, such as supernova explosions. Scientists were studying the data obtained by the telescope to gather more information about the so-called relic radiation, also known as cosmic microwave background radiation. Typically, relic radiation has a dipole structure, with one side hotter than the other. Astronomers believe this occurs due to the motion of the solar system.
Instead of the expected relic radiation structure, researchers discovered a signal containing some of the most energetically powerful cosmic particles ever detected. "This is a completely serendipitous discovery," says Alexander Kashlinsky, a cosmologist from the University of Maryland and NASA's Goddard Space Flight Center. "We found a much stronger signal in a different part of the sky than what we were looking for."
This week, a paper describing the results was published in The Astrophysical Journal Letters. "We found a gamma-ray dipole, but its peak is located in the southern sky, far from the relic radiation, and its magnitude exceeds what we expected by a factor of 10," stated NASA astrophysicist Chris Shrader.
Scientists believe that the observed phenomenon is related to similar cosmic gamma-ray radiation detected by the Pierre Auger Observatory in Argentina in 2017. Astronomers think that these two phenomena may have a common origin, considering their similar structures. They hope to further identify the mysterious source or develop alternative explanations for both features.
NASA's unexpected discovery may assist astronomers in confirming or refuting ideas about how the dipole structure of relic radiation is formed. "The mismatch in the sizes and directions of the relic radiation dipole could give us an opportunity to glimpse into the physical processes occurring in the very early Universe, possibly during times when its age was less than a trillion seconds," believes one of the study's authors, Fernando Atrio-Barandela.