Աստղագետները հայտնաբերել են անբացատրելի ազդանշան, որն ստացվում է այլ գալակտիկայից
NASA-ի աստղագետները, վերլուծելով Fermi գամմա-ճառագայթների տիեզերական աստղադիտակի վերջին 13 տարիների տվյալները, հայտնաբերել են մեր գալակտիկայի սահմաններից դուրս գտնվող տարածքից եկող անսպասելի ազդանշան, որի ծագումը նրանք չեն կարողանում բացատրել: NASA-ի Տիեզերական թռիչքների կենտրոնից Ֆրենսիս Ռեդին այս երևույթն անվանել է «անսպասելի և դեռևս չբացատրված յուրահատուկ երևույթ մեր գալակտիկայից դուրս»:
Fermi աստղադիտակը դիտարկում է իրականացնում գամմա ալիքների տիրույթում, որոնք առաջանում են հզոր էներգիայի արտանետումների ժամանակ, ինչպիսիք են գերնոր աստղերի պայթյունները: Գիտնականներն աստղադիտակի տվյալներն ուսումնասիրել են, այսպես կոչված, տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթման մասին ավելի շատ պատկերացում կազմելու համար: Սովորաբար, ֆոնային ճառագայթումն ունի դիպոլային կառուցվածք, որի մի կողմն ավելի տաք է, քան մյուսը: Աստղագետները կարծում են, որ դա պայմանավորված է Արեգակնային համակարգի տեղաշարժով:
Տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթման ակնկալվող կառուցվածքի փոխարեն հետազոտողները հայտնաբերել են ազդանշան, որը պարունակում է երբևէ հայտնաբերված էներգետիկ ամենահզոր տիեզերական մասնիկներից մի քանիսը: «Սա բոլորովին պատահական հայտնագործություն է»,- ասել է Մերիլենդի համալսարանի և NASA-ի տիեզերական թռիչքների կենտրոնի տիեզերաբան Ալեքսանդր Կաշլինսկին: «Մենք շատ ավելի ուժեղ ազդանշան գտանք երկնքի այլ հատվածում, քան այն, ինչ փնտրում էինք»:
Ուսումնասիրության արդյունքները նկարագրող հոդվածն այս շաբաթ հրապարակվել է The Astrophysical Journal Letters ամսագրում: «Մենք գտանք գամմա-ճառագայթների դիպոլ, բայց դրա գագաթնակետը հարավային երկնքում է՝ տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթումից հեռու, և դրա մեծությունը տասն անգամ ավելի մեծ է, քան մենք սպասում էինք»,- ասել է NASA-ի աստղաֆիզիկոս Քրիս Շրեյդերը:
Գիտնականները կարծում են, որ դիտարկված երևույթը կապ ունի նմանատիպ տիեզերական գամմա ճառագայթման հետ, որը նախկինում գրանցել էր Արգենտինայի Pierre Auger աստղադիտարանը 2017-ին: Աստղագետները կարծում են, որ երկու երևույթները կարող են ընդհանուր ծագում ունենալ՝ հաշվի առնելով այն, որ դրանք իրար նման կառուցվածք ունեն: Նրանք հույս ունեն հետագայում գտնել ազդանշանի առեղծվածային աղբյուրը կամ մշակել այլընտրանքային բացատրություններ երկու երևույթների համար:
NASA-ի անսպասելի բացահայտումը կարող է օգնել աստղագետներին հաստատելու կամ հերքելու գաղափարները, թե ինչպես է ստեղծվում տիեզերական միկրոալիքային ֆոնային ճառագայթման դիպոլային կառուցվածքը: «Ֆոնային ճառագայթման դիպոլի չափի և ուղղության միջև եղած անհամապատասխանությունը կարող է մեզ պատկերացում տալ ֆիզիկական գործընթացների մասին, որոնք տեղի են ունեցել շատ վաղ տիեզերքում»,- ասել է հետազոտության հեղինակ Ֆերնանդո Ատրիո-Բարանդելան։

Астрономы обнаружили необъяснимый сигнал, исходящий из другой галактики
В процессе анализа данных от космического гамма-телескопа Fermi за последние 13 лет астрономы NASA обнаружили неожиданный сигнал, исходящий из-за пределов нашей галактики, происхождение которого они не могут объяснить. Фрэнсис Редди (Francis Reddy) из Центра космических полётов NASA назвал это явление «неожиданной и пока необъяснимой особенностью за пределами нашей галактики».
Телескоп Fermi ведёт наблюдение в диапазоне гамма-волн, возникающих при мощнейших выбросах энергии, например, при взрыве сверхновых. Учёные изучали данные, полученные телескопом, с целью получить больше данных о так называемом реликтовом излучении, также известном как космическое микроволновое фоновое излучение. Обычно реликтовое излучение имеет дипольную структуру, одна сторона которой горячее другой. Астрономы полагают, что это происходит из-за движения солнечной системы.
Вместо ожидаемой структуры реликтового излучения исследователи обнаружили сигнал, содержащий одни из самых энергетически мощных космических частиц, которые они когда-либо обнаруживали. «Это совершенно случайное открытие, — говорит Александр Кашлинский (Alexander Kashlinsky), космолог из Университета Мэриленда и Центра космических полётов NASA. — Мы обнаружили гораздо более сильный сигнал и в другой части неба, чем та, которую мы искали».
На этой неделе статья с описанием результатов была опубликована в The Astrophysical Journal Letters. «Мы нашли диполь гамма-излучения, но его пик расположен на южном небе, вдали от реликтового излучения, а его величина в 10 раз превышает ту, которую мы ожидали», — заявил астрофизик NASA Крис Шрейдер (Chris Shrader).
Учёные полагают, что наблюдаемое явление связано с ранее зафиксированным обсерваторией Pierre Auger в Аргентине в 2017 году подобным космическим гамма-излучением. Астрономы считают, что эти два явления могут иметь общее происхождение, учитывая их схожую структуру. Они надеются в дальнейшем найти загадочный источник или разработать альтернативные объяснения обеих особенностей.
Неожиданное открытие NASA может помочь астрономам подтвердить или опровергнуть идеи о том, как создаётся дипольная структура реликтового излучения. «Несоответствие размеров и направления диполя реликтового излучения может дать нам возможность заглянуть в физические процессы, происходящие в очень ранней Вселенной, возможно, в те времена, когда её возраст составлял менее триллионной секунды», — убеждён один из авторов исследования Фернандо Атрио-Барандела (Fernando Atrio-Barandela).