Ճապոնիան իր SLIM տիեզերանավը հաջողությամբ դուրս է բերել լուսնային ուղեծիր
Ճապոնիայի օդատիեզերական հետազոտությունների գործակալությունը (JAXA) հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 25-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 16:51-ին (Երևանի ժամանակով 11:51-ին) Լուսնի հետազոտման համար նախատեսված Smart Lander (SLIM) տիեզերանավը հաջողությամբ արձակվել է Լուսնի ուղեծիր:
Այժմ SLIM-ը գտնվում է էլիպսաձև ուղեծրում, որը միացնում է Լուսնի հյուսիսային և հարավային բևեռները (ուղեծրային շրջանը կազմում է մոտ 6,4 ժամ): Նվազագույն հեռավորությունը դեպի Լուսին (պերիգեյ) մոտ 600 կմ է, իսկ առավելագույնը (ապոգեյ)՝ 4000 կմ։ Ուղեծրի փոփոխությունն ընթացել է ըստ պլանի, և սարքը կայուն վիճակում է։
SLIM Moon orbit (1).jpg (113 KB)
Այս առաքելությունը նոր հորիզոններ է բացում Լուսնի ուսումնասիրության մեջ և կարող է ելակետ դառնալ ապագա հետազոտությունների համար։ Լուսնի ուղեծրի սխեման, որով կշարժվի SLIM-ը, ներառում է ընթացիկ ուղեծիրը (բաց կապույտ գիծ), պլանավորված շրջանաձև ուղեծիրը (կանաչ գիծ) և էլիպսաձև ուղեծրերը մոտ 150-600 կմ (դեղին գիծ) և 15-600 կմ (կարմիր գիծ):
Այս իրադարձությունը ոչ միայն ցույց է տալիս JAXA-ի հնարավորությունները, այլև նոր հորիզոններ է բացում տիեզերքի հետախուզման ոլորտում միջազգային համագործակցության համար։ SLIM առաքելության հաջորդ փուլերը կարող են բացահայտել լուսնային երկրաբանության նոր ասպեկտներ և նպաստել տիեզերական հետագա նախագծերի զարգացմանը:

Японское агентство аэрокосмических исследований (JAXA) сообщило, что 25 декабря в 16:51 по местному времени (11:51 по ереванскому времени) на лунную орбиту был успешно выведен космический корабль Smart Lander (SLIM), предназначенный для исследования Луны.
SLIM сейчас находится на эллиптической орбите, соединяющей северный и южный полюса Луны (орбитальный период около 6,4 часа). Минимальное расстояние до Луны (перигей) составляет около 600 км, а максимальное (апогей) — 4000 км. Смена орбиты прошла по плану, аппарат работает стабильно.
.jpg)
Эта миссия открывает новые горизонты в изучении Луны и может стать отправной точкой для будущих исследований. Схема лунной орбиты, по которой будет двигаться SLIM, включает текущую орбиту (голубая линия), планируемую круговую орбиту (зеленая линия) и эллиптические орбиты около 150-600 км (желтая линия) и 15-600 км (красная линия). линия).
Это мероприятие не только демонстрирует возможности JAXA, но и открывает новые горизонты международного сотрудничества в освоении космоса. Следующие этапы миссии SLIM могут раскрыть новые аспекты лунной геологии и внести вклад в развитие будущих космических проектов.