Ճապոնիան իր SLIM տիեզերանավը հաջողությամբ դուրս է բերել լուսնային ուղեծիր
Ճապոնիայի օդատիեզերական հետազոտությունների գործակալությունը (JAXA) հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 25-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 16:51-ին (Երևանի ժամանակով 11:51-ին) Լուսնի հետազոտման համար նախատեսված Smart Lander (SLIM) տիեզերանավը հաջողությամբ արձակվել է Լուսնի ուղեծիր:
Այժմ SLIM-ը գտնվում է էլիպսաձև ուղեծրում, որը միացնում է Լուսնի հյուսիսային և հարավային բևեռները (ուղեծրային շրջանը կազմում է մոտ 6,4 ժամ): Նվազագույն հեռավորությունը դեպի Լուսին (պերիգեյ) մոտ 600 կմ է, իսկ առավելագույնը (ապոգեյ)՝ 4000 կմ։ Ուղեծրի փոփոխությունն ընթացել է ըստ պլանի, և սարքը կայուն վիճակում է։
SLIM Moon orbit (1).jpg (113 KB)
Այս առաքելությունը նոր հորիզոններ է բացում Լուսնի ուսումնասիրության մեջ և կարող է ելակետ դառնալ ապագա հետազոտությունների համար։ Լուսնի ուղեծրի սխեման, որով կշարժվի SLIM-ը, ներառում է ընթացիկ ուղեծիրը (բաց կապույտ գիծ), պլանավորված շրջանաձև ուղեծիրը (կանաչ գիծ) և էլիպսաձև ուղեծրերը մոտ 150-600 կմ (դեղին գիծ) և 15-600 կմ (կարմիր գիծ):
Այս իրադարձությունը ոչ միայն ցույց է տալիս JAXA-ի հնարավորությունները, այլև նոր հորիզոններ է բացում տիեզերքի հետախուզման ոլորտում միջազգային համագործակցության համար։ SLIM առաքելության հաջորդ փուլերը կարող են բացահայտել լուսնային երկրաբանության նոր ասպեկտներ և նպաստել տիեզերական հետագա նախագծերի զարգացմանը:

December 26, 2023  10:30
The Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) reported that on December 25 at 16:51 local time (11:51 Yerevan time), the Smart Lander (SLIM) spacecraft designed to explore the Moon was successfully launched into lunar orbit.
SLIM is currently in an elliptical orbit connecting the Moon's north and south poles (orbital period of about 6.4 hours). The minimum distance to the Moon (perigee) is about 600 km, and the maximum (apogee) is 4000 km. The orbit change went according to plan, the device is operating stably.
SLIM Moon orbit (1).jpg (113 KB)
This mission opens new horizons in the study of the Moon and could become a starting point for future research. The design of the lunar orbit that SLIM will follow includes the current orbit (blue line), the planned circular orbit (green line), and elliptical orbits of about 150-600 km (yellow line) and 15-600 km (red line). line).
This event not only demonstrates JAXA's capabilities, but also opens new horizons for international cooperation in space exploration. The next stages of the SLIM mission could reveal new aspects of lunar geology and contribute to the development of future space projects.