Ինչպե՞ս և ինչո՞ւ են արևային փոթորիկները սպառնում գնացքների երթևեկությանը
Արևային փոթորիկները վտանգավոր են ոչ միայն կապի համակարգերի և արբանյակների համար, այլև կարող են վտանգ ներկայացնել գնացքների երթևեկությանը՝ մեծացնելով վթարների վտանգը։ Այս եզրակացությանն են հանգել Լանկաստերի համալսարանի գիտնականները, որոնք իրենց հետազոտությունը հրապարակել են Space Weather գիտական ​​ամսագրում։
Արեգակնային հզոր արտանետումները կարող են մագնիսական փոթորիկներ առաջացնել՝ խոչընդոտելով երկաթուղային գծերի էլեկտրոնային ազդանշանային կայանների աշխատանքը: Դրանք կարող ենք նույնիսկ երկաթուղային ցուցանակները փոխել «Կանգ ա՛ռ» նշանից «Երթևեկությունը թույլատրվում է» նշանի և հակառակը:
Թեև ազդանշանը կանաչից կարմիրի փոխելը, օրինակ, կարող է հանգեցնել միայն նրան, որ շարժվող գնացք կանգ կառնի, սակայն հակառակ պարագայում այն կարող է լուրջ վթարների հանգեցնել:
Գիտնականները նշում են, որ երկաթուղային համակարգերի և այլ ենթակառուցվածքների համար ռիսկերը կարող են առավել բարձր լինել արևի ակտիվության 11-ամյա ցիկլի գագաթնակետին:
Ուսումնասիրության շրջանակում մոդելավորվել են Մեծ Բրիտանիայի երկու երկաթուղիներ՝ Արևմտյան ափի գլխավոր գծի Պրեստոն-Լանկաստեր հատվածը և Գլազգո-Էդինբուրգ գիծը: Պարզվել է, որ նույնիսկ արևային թույլ փոթորիկները կարող են սխալներ առաջացնել գնացքների կառավարման էլեկտրոնային համակարգերում, և նման իրավիճակներ կարող են տեղի ունենալ առնվազն մի քանի տասնամյակը մեկ անգամ:
Նշենք, որ, ըստ ԱՄՆ Օվկիանոսների և մթնոլորտի ազգային վարչության (NOAA)՝ ընթացիկ 11-ամյա ցիկլում այսպես կոչված «արևային առավելագույնը» սպասվում է 2024-ի հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում: Հետաքրքիր է, որ գիտնականները նախկինում կարծում էին, որ գագաթնակետին պետք է սպասել միայն 2025-ին, բայց թվում է, որ դա տեղի կունենա ավելի վաղ:
Ենթադրվում է, որ արեգակնային ակտիվության գագաթնակետի ժամանակին կանխատեսումը մեծ նշանակություն ունի նախազգուշական միջոցներ մշակելու և էլեկտրոնային համակարգերը հնարավոր խափանումներից պաշտպանելու համար:

December 14, 2023  12:20
Solar storms are not only dangerous for communication systems and satellites: they can also pose a threat to train traffic, increasing the risk of accidents. This conclusion was reached by scientists from Lancaster University, who published their research in the scientific journal Space Weather.
Powerful solar emissions can cause magnetic storms, interfering with electronic signal stations on railroad tracks. This interference can even switch railroad signs from a stop sign to a go signal and vice versa.
While changing a signal from green to red, for example, may only cause a moving train to stop, doing the opposite could lead to a serious disaster.
Scientists note that risks to rail systems and other infrastructure could be particularly high during the peak of the 11-year solar activity cycle.
The study modeled two UK rail routes: the Preston-Lancaster section of the West Coast Main Line and the Glasgow-Edinburgh line. It has been found that even weak solar storms can cause errors in electronic train control systems, and such situations can occur at least once every few decades.
Note that, according to the US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), the so-called “solar maximum” in the current 11-year cycle is expected from January to October 2024. Interestingly, scientists previously believed that the peak should be expected only in 2025, but it seems that this will happen even earlier.
It is believed that timely prediction of the peak of solar activity is of great importance for developing precautionary measures and protecting electronic systems from possible failures.