Apple-ի գործերը լավ չեն․ iPhone-ի վաճառքը նվազում է, կարանտինի և սովի պատճառով աշխատողները փախչում են չինական գործարանից
1 նոյեմբերի, 2022  14:39
Վերջին ամիսներին Apple ընկերությունը բախվել է մի շարք խնդիրների։ Աշխարհում նոր iPhone 14-ի վաճառքի նվազման ֆոնին iPhone-ների վաճառքը նվազել է նաև Չինաստանում։ Խնդիրներ են ծագել նաև Չինաստանում գտնվող գործարաններից մեկում, որտեղից աշխատողները կարանտինի և սովի պատճառով զանգվածաբար փախչում են։ Բացի դրանից, վերջերս Apple-ից հեռացել են խանութների և տեղեկատվական ենթակառուցվածքի կառավարման համար պատասխանատու ղեկավարները։
Ինչո՞ւ են աշխատողները փախչում iPhone-ի գործարանից
Աշխատողները փախչում են Չինաստանի Չժենչժոու քաղաքում գտնվող Foxconn գործարանից, որն iPhone արտադրող ամենամեծ գործարանն է։ Համացանցում շատ լուսանկարներ և տեսանյութեր են տարածվել, որոնցում երևում է, թե ինչպես են մարդիկ բարձրանում ցանկապատի վրայով և փախչում գործարանից:
Ինչպես հաղորդում է Business Insider-ը, Չժենչժոուի գործարանում աշխատում է մոտ 200 000 մարդ, որոնք էլ հավաքում են iPhone սմարթֆոնների մեծ մասը։ Վերջերս գործարանը կարանտինային սահմանափակումների տակ է հայտնվել COVID-19-ի նոր բռնկումների պատճառով, ինչը հանգեցրել է աշխատողների կյանքի որակի կտրուկ անկման. նրանք ստիպված են աշխատել, սնվել և նույնիսկ քնել գործարանում։ Վարակվածները գտնվում են կարանտինում, և սննդից նրանց տալիս են միայն հաց և արագ պատրաստվող լապշա։ Շատերին նույնիսկ դա չի տրվում, և նրանք ստիպված են լինում ինքնուրույն սնունդ հայթայթել։
Foxconn-ի պաշտոնյաները նշում են, որ իրավիճակը վերահսկվում է, և աշխատողներին տրամադրվում է սնունդ և դեղորայք, իսկ հեռանալ ցանկացողներին տրամադրվում են ավտոբուսներ:
Սակայն լրատվամիջոցները վստահ չեն, որ ամեն ինչ իսկապես վերահսկելի է։ Ավելին, գործարանը, ամենայն հավանականությամբ, թաքցնում է հեռացող աշխատողների իրական թիվը, և Foxconn-ի գործարաններում iPhone-ի արտադրությունը շուտով կարող է նվազել 30%-ով։
Ինչո՞ւ են iPhone-ի վաճառքները նվազում
Ճիշտ է, iPhone-ի արտադրության անկումը կարող է լրացուցիչ խնդիրներ չստեղծել սպառողների համար, քանի որ այս սմարթֆոնների պահանջարկը, կարծես թե, նույնպես նվազում է։
Չինաստանում վերջերս, ինչպես գրում է Bloomberg-ը, կտրուկ նվազել է iPhone-ի տարածվածությունը, այն նախկինի պես պոպուլյար չէ, և փորձագետները սա մտահոգիչ միտում են համարում Apple-ի համար, քանի որ չինական շուկան ընկերության համար առանցքայիններից մեկն է։
Ըստ Jefferies բանկի վերլուծաբան Էդիսոն Լիի՝ հունիսից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում iPhone-ի վաճառքներն աճել են 5,7%-ով, սակայն վերջին մեկ ամսում դրանք իջել են նախկին մակարդակներին և նույնիսկ ավելի ցածր՝ ընկերությունը կորցրել է շուկայի 4-5%-ը, թեև պատճառները դեռ չեն նշվում:
Թերևս ամեն ինչ կապված է մրցակցության հետ. այսօր շուկայում կարելի է գտնել չինական ապրանքանիշերի շատ լավ սմարթֆոններ, որոնք ցածր գնի համեմատ տեխնիկական լավ պարամետրեր ունեն։ Ամբողջ աշխարհում տնտեսական խնդիրների ֆոնին շատ օգտատերեր կարող են սկսել նախապատվությունը տալ հենց այդպիսի սարքերին:
Apple-ի սմարթֆոններն այժմ բավական վատ են վաճառվում նաև այլ երկրներում՝ ոչ միայն Չինաստանում: Ընկերությունը նույնիսկ նախատեսում է կրճատել iPhone 14-ի արտադրությունը, որը, կարծես թե, օգտատերերին այնքան էլ դուր չի գալիս. շատ գնորդներ դժգոհում են այս սմարթֆոնների հետ կապված մի շարք խնդիրներից, ավելին, դրանց բնութագրերը նույնպես այնքան էլ մրցունակ չեն։
Apple-ը կարող է նաև կրճատել iPhone 14 Plus-ի արտադրությունը, որի վաճառքը գրեթե զրոյական է։
Ինչո՞ւ են ղեկավարները հեռանում Apple-ից
Չնայած բոլոր խնդիրներին, Apple-ը, ըստ եռամսյակային հաշվետվությունների, երրորդ եռամսյակն ավարտել է ավելի լավ, քան շատ մրցակիցներ։ Ընկերությունում, սակայն, այսօր տեղի են ունենում նաեւ կադրային փոփոխություններ՝ վերջին մեկ ամսում ընկերությունից հեռացել է առնվազն երեք փոխնախագահ։
Ըստ Bloomberg-ի՝ Apple-ը լքել են Աննա Մաթիասսոնը, որը պատասխանատու էր առցանց խանութների համար, և Մերի Դեմբին, որը երեք տասնամյակ պատասխանատու էր կորպորատիվ տեղեկատվական համակարգերի համար և թոշակի է գնացել։ Հոկտեմբերին Apple-ից հեռացել է նաև արդյունաբերական դիզայնի ղեկավար Էվանս Հենքին, իսկ ավելի վաղ՝ այս տարվա սկզբին, հեռացել էր տեղեկատվության պաշտպանության հարցերով գլխավոր մասնագետ Ջեյն Հորվաթսը:
Այս մասնագետների հեռանալու պատճառները դեռևս անհայտ են՝ դրանց մասին կարելի է միայն ենթադրել։ Առայժմ հայտնի է միայն, որ Apple-ի կորպորատիվ տեղեկատվական համակարգերի բաժնի ղեկավարի պաշտոնը ժամանակավորապես ստանձնել է ֆինանսական տնօրեն Լուկա Մաեստրին։ Թե ովքեր են փոխարինել հեռացած մյուս մասնագետներին, չի հաղորդվում։

Apple has faced a number of problems in recent months. Sales of iPhones in China have plummeted -- amid declining sales of the new iPhone 14 around the world. There have also been problems at a Chinese factory, where workers have been fleeing en masse due to quarantine and starvation. In addition, Apple recently left managers responsible for store management and information infrastructure.
Why are workers fleeing the iPhone smartphone factory?
Workers are fleeing en masse from Foxconn's largest iPhone smartphone factory in Zhengzhou, China. Many photos and videos of people climbing over fences and fleeing the plant have circulated online.
According to Business Insider, the Zhengzhou plant employs about 200,000 people who assemble most of the iPhone smartphones. The factory recently came under quarantine due to new outbreaks of COVID-19, which has led to a drastic drop in the quality of life for workers: they are forced to work, eat and even sleep in the factory. Those who are sick are quarantined and given only bread and instant noodles to eat. Many others are not even given this and have to look for food on their own.
Foxconn representatives claim that the situation is completely under control and that workers are given food and medicine, and buses are provided for those who want to leave.
However, the media are not sure that everything is really under control. Moreover the plant is likely to hide the real scale of the exodus of workers, and it's possible that soon the production of iPhones at Foxconn factories could drop by 30%.
Why are iPhone sales falling?
Admittedly, the drop in iPhone production may not create additional problems for consumers, as demand for these smartphones also seems to be falling.
Recently, according to Bloomberg, the popularity of the iPhone in China has declined sharply, and experts believe this is a worrying trend for Apple, because the Chinese market is one of the key for the company.
According to Jefferies analyst Edison Lee, from June to August iPhone sales rose by 5.7%, but over the past month they have fallen to previous levels or even lower: the company lost 4-5% of the market, but the reasons for this have not yet been named.
Perhaps it's all about competition: today you can find a lot of good smartphones of Chinese brands, which offer good features for a low cost. Against the backdrop of economic problems around the world, many users may begin to prefer these devices.
Apple smartphones today are not selling well in other countries - not only in China. The company even plans to reduce the production of iPhone 14, which, it seems, users did not particularly like: many customers complain about a number of problems associated with these smartphones, moreover, their characteristics are also not particularly competitive.
Apple may also be cutting back on production of the iPhone 14 Plus, whose sales have been near zero.
Why are executives leaving Apple?
Despite all the problems, Apple finished the third quarter better than many of its competitors, according to its quarterly reports. However, the company is undergoing personnel changes today: at least three vice presidents have left the company in the past month.
According to Bloomberg, Anna Mattiasson, who was responsible for online stores, and Mary Demby, who was responsible for corporate information systems for three decades, have left Apple. Evans Hankey, Apple's head of industrial design, also left in October, and Jane Horvath, Apple's chief information security officer, left earlier this year.
The reasons for the departure of these specialists are not yet known - they can only be guessed. All we know so far is that the role of Apple's Chief Financial Officer Luca Maestri has temporarily taken over. It is not reported who replaced the other specialists who left.