Օգտատերերն սկսել են զանգվածաբար բողոքել iPhone 15 Pro-ի գերտաքացումից․ ինչպե՞ս կլուծվի խնդիրը
iPhone 15 շարքի հեռախոսների սեփականատերերն սկսել են զանգվածաբար դժգոհել, որ իրենց հեռախոսները գերտաքանում են արագ լիցքավորման և «ծանր» ու շատ ռեսուրսներ սպառող հավելվածների կիրառման ժամանակ։ Փորձագետները չեն բացառում, որ Apple-ը ստիպված կլինի ծրագրակազմի միջոցով սահմանափակել այս հեռախոսների պրոցեսորների աշխատանքը՝ սարքի գերտաքացումից խուսափելու համար, այս մասին տեղեկացնում է The Wall Street Journal-ը։
Ընկերության տեխնիկական աջակցության ծառայությունը, ըստ աղբյուրի, դեռ փորձում է հանդարտեցնել iPhone 15 Pro-ի և iPhone 15 Pro Max-ի սեփականատերերին՝ ասելով, որ սմարթֆոնների շահագործման ընթացքում գերտաքացումն առաջանում է հեռախոսի ապարատային ռեսուրսների օգտագործման ինտենսիվության և ծրագրաշարի տեղադրման և նախնական կարգավորումների պատճառով, այնուհետև խնդիրը պետք է կարգավորվի:
Սակայն այս հեռախոսների ոչ բոլոր գնորդներն են պատրաստ համաձայնել այդ փաստարկներին: WSJ-ի ներկայացուցիչների փորձերը ցույց են տվել, որ լիցքավորման ժամանակ խաղեր խաղալիս iPhone 15 Pro Max-ի պատյանի առանձին հատվածը կարող է տաքանալ մինչև 44 աստիճան Ցելսիուս: Ի դեպ, այս առումով այն առանձնապես չի տարբերվում իր նախորդից՝ iPhone 14 Pro Max-ից, որը փորձարկվել է նմանատիպ սցենարով։
Ոլորտի հայտնի վերլուծաբան Մինգ-Չի Կուոն ասել է, որ iPhone 15 Pro-ի և iPhone 15 Pro Max-ի գերտաքացման պատճառներից մեկը կարող է լինել դրա նոր տիտանե շրջանակը։ Նախ, տիտանն ինքնին ունի վատ ջերմային հաղորդունակություն: Երկրորդ, սա բավականին թեթև մետաղ է, և այս հանգամանքը վատթարացնում է նաև սմարթֆոնի թերմոդինամիկան։
Պետք է նկատի ունենալ, սակայն, որ Apple-ի նոր ֆլագմանային հեռախոսների միայն արտաքին շրջանակն է պատրաստված տիտանից, իսկ պատյանի ներսում անցումները պատրաստված են ալյումինից։ Որոշ փորձարկողների պարագայում այս շարքի սմարթֆոնները ինտենսիվ աշխատանքի ընթացքում տաքացել են մինչև 50 աստիճան Ցելսիուս:
Չինաստանում iPhone 15 Pro-ի օգտատերերը խնդիրներ են ունեցել նույնիսկ այն ժամանակ, երբ փորձել են լիցքավորման ընթացքում նաև օգտվել մեսենջերներից: Սարքը հրաժարվել է լիցքավորվել՝ պատճառաբանելով, որ սարքի ներսում ջերմաստիճանը շատ բարձր է և անհրաժեշտ է, որ այն իջնի։
Հաջորդ տարվանից, ինչպես նշում են պարբերականի աղբյուրները, Apple-ն ակնկալում է անցնել նոր միկրոսխեմաների կիրառմանը, որոնց կլինեն ավելի բարակ, իսկ դրանց ջերմային հաղորդունակությունը էլի ավելի բարձր կլինի։
Այլ աղբյուրների համաձայն՝ iPhone-ի դիզայնում ֆիզիկական SIM քարտի բնիկ ավելացնելը նույնպես պահանջել է սարքի ներսում դասավորության որոշակի փոխզիջումներ, և դրանք վատթարացրել են ջերմության արտանետման պայմանները: Ըստ Մինգ Չի Կուոյի՝ նոր սմարթֆոնների գերտաքացման այս խնդիրը հնարավոր է լուծել միայն պրոցեսորի և որոշ այլ բաղադրիչների աշխատանքի սահմանափակումը ծրագրաշարի միջոցով։

Owners of the iPhone 15 series have begun to complain en masse that their phones overheat during fast charging and when using "heavy" and resource-consuming applications. Experts do not rule out that Apple will have to use software to limit the performance of the processors of these phones in order to avoid overheating of the device, The Wall Street Journal reports.
The company's technical support service, according to the source, is still trying to reassure iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max owners, saying that overheating during the operation of smartphones is caused by the intensity of the use of hardware resources of the phone and the installation and initial settings of the software, and then the problem must be adjusted.
However, not all buyers of these phones are ready to agree with these arguments. Experiments by WSJ representatives showed that a separate part of the iPhone 15 Pro Max case can heat up to 44 degrees Celsius when playing games while charging. By the way, in this respect it does not differ much from its predecessor, iPhone 14 Pro Max, which was tested in a similar scenario.
Well-known industry analyst Ming-Chi Kuo said that one of the reasons for iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max overheating could be its new titanium frame. First, titanium itself has poor thermal conductivity. Secondly, this is a fairly light metal, and this circumstance also worsens the thermodynamics of the smartphone.
It should be noted, however, that only the outer frame of Apple's new flagship phones is made of titanium, and the passages inside the case are made of aluminum. In the case of some testers, the smartphones of this series heated up to 50 degrees Celsius during intensive work.
iPhone 15 Pro users in China have experienced problems even when they tried to use messengers while charging. The device refused to charge, saying that the temperature inside the device is too high and needs to cool down.
Starting next year, as the sources note, Apple expects to switch to the use of printed circuit boards of a new composition, which, at the same time as reducing the thickness, will have an improved ability to dissipate heat.
According to other sources, adding a physical SIM card slot to the iPhone's design also required some layout compromises within the device, and these worsened heat dissipation conditions. According to Ming Chi Kuo, this problem of overheating of new smartphones can be solved only by limiting the performance of the processor and some other components through software.