Բեննու աստերոիդից հողի նմուշներն առաքվել են Երկիր. ՆԱՍԱ-ի եզակի առաքելությունը (վիդեո)
ԱՄՆ-ի Օդագնացության և տիեզերական հետազոտությունների ազգային վարչությունը (NASA) հայտարարել է Բեննու աստերոիդից Երկիր հողի նմուշները վերադարձնելու պատմական առաքելության հաջող ավարտի մասին:
Հարկ է նշել, որ 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ Origins-Spectral Interpretation-Resource Identification-Security-Regolith Explorer (OSIRIS-REx) առաքելությունը սկսվել է 2016 թվականին SpaceX Falcon 9 հրթիռի միջոցով ավտոմատ կայանի արձակմամբ: Հաջող արձակումից հետո կայանը գնաց հուզիչ ճանապարհորդության դեպի պոտենցիալ վտանգավոր Բեննու աստերոիդ, որի տրամագիծը մոտենում է 500 մետրին:
Զոնդն իր նպատակին հասավ 2018 թվականի դեկտեմբերին և մոտ 22 ամիս անցկացրեց աստերոիդը ուսումնասիրելու և նմուշներ հավաքելու պահի նախապատրաստման համար։ 2020 թվականի հոկտեմբերին OSIRIS-REx-ը հաջողությամբ վայրէջք կատարեց Բեննուի մակերեսին և հավաքեց ապշեցուցիչ քանակություն՝ մոտավորապես 250 գրամ հող: Ստացված նմուշների ճշգրիտ թիվը հայտնի կդառնա այն բանից հետո, երբ մասնագետները կբացեն պարկուճը։ Մոտ ժամանակներս պարկուճը կմեկնի Տիեզերական կենտրոն։ Ջոնսոնը Հյուսթոնում, որտեղ կանցկացվեն հետագա ուսումնասիրություններ։ Աշխարհի տարբեր երկրների գիտնականները հնարավորություն կունենան ուսումնասիրել աստերոիդի հողի այս արժեքավոր նմուշները:
Աստերոիդները համարվում են արեգակնային համակարգի եզակի բրածոներ, որոնք գոյություն ունեն մոլորակների ձևավորումից շատ ավելի վաղ ժամանակներից։ Բեննու աստերոիդից հողի ուսումնասիրությունը թույլ կտա գիտնականներին ավելի խորը հասկանալ արեգակնային համակարգի էվոլյուցիայի սկզբնական փուլերը: Բացի այդ, այս հողը կարող է պարունակել առանցքային ապացույցներ, որոնք հաստատում են պանսերմիայի տեսությունը, ըստ որի՝ Երկրի վրա կյանքը կարող էր տարածվել տիեզերքից:
Ինքը՝ OSIRIS-REx զոնդը, չնայած առաքելության հաջող ավարտին, կշարունակի իր հետազոտությունը։ Նրա հաջորդ թիրախը կլինի պոտենցիալ վտանգավոր Ապոֆիս աստերոիդը։ Եթե ​​ամեն ինչ ընթանա նախատեսվածի համաձայն, ավտոմատացված կայանը կհասնի աստերոիդին 2029 թվականին և կսկսի մանրամասն ուսումնասիրություն, որը կտևի 18 ամիս։

The US National Aeronautics and Space Administration (NASA) announced the successful completion of a historic mission to return soil samples from the asteroid Bennu to Earth.
It should be noted that the $1 billion Origins-Spectral Interpretation-Resource Identification-Security-Regolith Explorer (OSIRIS-REx) mission began in 2016 with the launch of an automatic station using a SpaceX Falcon 9 launch vehicle. After a successful launch, the station went to an exciting journey to the potentially dangerous asteroid Bennu, whose diameter is approaching 500 meters.
The probe reached its goal in December 2018 and spent about 22 months studying the asteroid and preparing for the moment to collect samples. In October 2020, OSIRIS-REx successfully landed on the surface of Bennu and collected an astonishing amount of approximately 250 grams of soil. The exact number of samples obtained will be known after specialists open the capsule. In the near future the capsule will go to the Space Center. Johnson in Houston, where future studies will be conducted. Scientists from around the world will have the opportunity to study these valuable soil samples from the asteroid.
Asteroids are considered unique fossils of the solar system, existing long before the formation of the planets. Studying soil from the asteroid Bennu will allow scientists to more deeply understand the initial stages of the evolution of our solar system. In addition, this soil may contain key evidence supporting the theory of panspermia, according to which life on Earth could have been delivered from space.
The OSIRIS-REx probe itself, despite the successful completion of the mission, will continue its research. His next target will be the potentially dangerous asteroid Apophis. If everything goes according to plan, the automated station will reach the asteroid in 2029 and begin a detailed study that will last 18 months.