Ինչպե՞ս է Apple-ն արձագանքել լուրին, որ iPhone 12-ում ճառագայթումը նորմայից շատ է և վտանգավոր
iPhone 12 սմարթֆոնները վտանգավոր աստիճանի էլեկտրամագնիսական ճառագայթում են պարունակում, ինչի պատճառով նախատեսվում է արգելել դրանց վաճառքը Ֆրանսիայում։ Apple-ի տեխնիկական սպասարկման անձնակազմն այս կապակցությամբ ստացել է հատուկ հրահանգներ․ նրանց խորհուրդ են տվել հետաքրքրվող օգտատերերին որևէ տեղեկություն չտրամադրել այս թեմայով և տալ խուսափողական պատասխաններ։
Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով ներքին աղբյուրներից ստացված տեղեկությունը, Apple-ը հստակ հրահանգներ է տվել իր տեխնիկական աջակցությանը. եթե հաճախորդը հարցնի iPhone 12-ի էլեկտրամագնիսական ճառագայթման ստանդարտները գերազանցելու վերաբերյալ Ֆրանսիայի կառավարության հայտարարությունների մասին, տեխնիկական աջակցության աշխատակիցը պետք է պատասխանի, որ ասելիք չունի դրա մասին։ Աշխատակիցները պետք է նաև մերժեն սմարթֆոնը վերադարձնելու կամ փոխարինելու վերաբերյալ հաճախորդների խնդրանքը, եթե այն գնել են ավելի քան երկու շաբաթ առաջ:
iPhone 12-ի անվտանգության վերաբերյալ հարցերին տեխնիկական աջակցության անձնակազմին խորհուրդ է տրվում պատասխանել, որ Apple-ի բոլոր արտադրանքները ենթարկվում են թեստավորման, ինչը երաշխավորում է, որ դրանք վստահելի են և անվնաս։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ֆրանսիայի կառավարությունը Apple-ին երկու շաբաթ ժամանակ էր տվել iPhone 12-ի ճառագայթման հետ կապված խնդիրը շտկելու համար: Սակայն ամերիկյան ՏՏ կորպորացիան բողոքել էր Ֆրանսիայի հայտարարությունների դեմ, թե սմարթֆոնը գերազանցում է ճառագայթման միջազգային չափանիշները: Փոխարենը ընկերությունը հայտարարեց խնդրի լուծման համար եվրոպական երկրի հետ համագործակցելու մտադրության մասին և խոստացավ տրամադրել սեփական լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները։
Ըստ Bloomberg-ի՝ iPhone 12-ի մասին Ֆրանսիայի կառավարության հայտարարությունից հետո խնդրի նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերել նաև Եվրամիության այլ երկրներ, ինչպիսիք են Բելգիան և Գերմանիան։

How has Apple reacted to the news that the iPhone 12 emits dangerous levels of radiation?
iPhone 12 smartphones contain dangerous electromagnetic radiation, which is why it is planned to ban their sale in France. Apple's technical support staff received special instructions in this regard: they were advised not to provide any information on this topic to interested users and to give evasive answers.
As Bloomberg reports, citing information received from internal sources, Apple has given clear instructions to its technical support: if a customer asks about the French government's statements about the iPhone 12’s exceeding electromagnetic radiation standards, the technical support employee should say that he has nothing to say about it. Employees must also refuse a customer's request to return or exchange a smartphone if it was purchased more than two weeks ago.
For questions about the security of the iPhone 12, the technical support staff is advised to answer that all Apple products undergo testing, which ensures that they are reliable and safe to use.
Earlier the French government gave Apple two weeks to fix the problem with iPhone 12’s radiation. But the American IT corporation protested against French statements that the smartphone exceeded international radiation standards. Instead, the company announced its intention to cooperate with the European country to solve the problem and promised to provide the results of its own laboratory research.
According to Bloomberg, after the announcement of the French government about the iPhone 12, other European Union countries, such as Belgium and Germany, also showed interest in the issue.