Մեկնարկել է արհեստական բանականության վերաբերյալ «Դատաֆեստ Երևան» 4-րդ համաժողովը
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում այսօր մեկնարկել է արհեստական բանականության վերաբերյալ «Դատաֆեստ Երևան» միջազգային համաժողովը, որն այս տարի անցկացվում է սեպտեմբերի 8-9-ը և արդեն չորրորդ տարին է համախմբում բազմաթիվ երկրներից ժամանած ոլորտի առաջատար մասնագետներին։
«Դատաֆեստ Երևան» համաժողովը նպատակ ունի խթանել Հայաստանում արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը՝ Հայաստանի և արտերկրի մասնագետների համար ստեղծելով հարթակ, որտեղ նրանք կկարողանան հաղորդակցվել, կիսվել իրենց փորձով և նոր կապեր հաստատել։
DataFest Yerevan 2 (1).JPG (359 KB)
«Ինչպես և նախորդ տարիներին, այս տարի էլ խոսնակների շուրջ մեկ երրորդը հրավիրված են աշխարհի առաջատար ընկերություններից և գիտական խմբերից: Այս տարվա զեկույցների հիմնական թեմաներն են մեծ լեզվական մոդելները և դիֆուզիոն մոդելները: Առաջին անգամ համաժողովի մի հատվածը նվիրված էր կենսաբանության և բժշկության մեջ մեքենայական ուսուցման կիրառություններին, իսկ մեկ այլ հատված՝ մեքենայական ուսուցման միջոցով ռոբոտների կառավարման խնդիրներին»,- ասել է «Դատաֆեստ Երևան» համաժողովի համակազմակերպիչ Հրանտ Խաչատրյանը։
Բանախոսների մի մասը արհեստական բանականությամբ զբաղվող հայաստանյան ընկերություններից են, մյուս մասը՝ առաջատար մասնագետներ Ֆրանսիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Շվեյցարիայից, Լիտվայից, Գերմանիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Ռուսաստանից, և այլն։
DataFest Yerevan 3.JPG (220 KB)
Դատաֆեստ Երևան 2023-ի շրջանակում ելույթներով հանդես կգան ոլորտի առաջատար այնպիսի կազմակերպությունների և ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են՝ HuggingFace, DeepMind, Amazon Web Services, WANNA, Microsoft, University of Zurich և այլն: Նախատեսված ելույթները ներկայացնելու են տվյալագիտության, մեքենայական ուսուցման և արհեստական բանականության ոլորտում կատարվող ամենաարդիական հետազոտությունները և տեղի ունեցող զարգացումները։

"Datafest Yerevan" international conference on artificial intelligence kicked off at the American University of Armenia on Friday. The conference is being held on September 8-9 this year and for the fourth year already it brings together the leading specialists of the field from various countries.
The "Datafest Yerevan" conference aims to promote the development of artificial intelligence in Armenia, by creating a platform for Armenian and foreign experts, through which they will be able to communicate, share their expertise and establish new connections.
“Following the same pattern as the past three years, approximately one-third of this year's speakers have once again been invited from the world's leading corporations and scientific groups. The focal points of the reports for this year revolve around the large language models and diffusion models. This year marks the debut of two dedicated conference segments: one focusing on the application of machine learning in biology and medicine, and the other addressing the challenges in controlling robots through machine learning. All machine learning specialists are welcome to attend the event," said Hrant Khachatrian, co-organizer of the "Datafest Yerevan" conference.
Some of the speakers are from Armenian companies specializing in artificial intelligence, the others are leading specialists from France, United Kingdom, Switzerland, Lithuania, Germany, United Arab Emirates, Russia, etc.
Within the framework of the conference, representatives of leading organizations and institutions in the field, such as HuggingFace, DeepMind, Amazon Web Services, WANNA, Microsoft, University of Zurich and others, showcased present-day research findings and ongoing developments in the field of data science, machine learning, and artificial intelligence.
The event is sponsored by Cognaize, Digitain, IntentAI, WorldQuant, Adobe, One Market Data, Plat.AI, Social Discovery Group (SDG), and Simply Technologies.