WhatsApp-ի ծրագրավորողները, հետևելով Telegram-ի օրինակին, կարող են իրենց մեսենջերում ևս ներդնել վճարովի պրեմիում բաժանորդագրություն։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ վկայակոչելով Սոցիալական ցանցերի և մեսենջերների պրոֆեսիոնալ օգտատերերի ասոցիացիայի տնօրեն Վլադիմիր Զիկովի խոսքերը։
Զիկովի խոսքով՝ WhatsApp-ը հետևողականորեն կրկնում է Telegram-ի բոլոր նոր գործառույթները։ Մասնագետը կարծում է, որ հենց այս կերպ է ամերիկյան մեսենջերը փորձում չկորցնել արդիականությունը և չկրկնել ICQ ծառայության ճակատագիրը, որը չափազանց տարածված էր 2000-ականներին։
«Whatsapp-ում արդեն կա նորությունների ալիքներ, և այնտեղ անպայման կհայտնվի պրեմիում բաժանորդագրություն…»,- Զիկովի խոսքերն է մեջբերում գործակալությունը։
Փորձագետը հավելել է, որ WhatsApp-ի դիզայնի ապագա արմատական թարմացումը նույնպես ոգեշնչված է Telegram-ի դիզայնով։ Զիկովի խոսքով՝ ամերիկյան ծառայությունը ցանկանում է «ավելի թեթև» լինել նաև տեսողական ընկալման առումով։
Զիկովը կարծում է, որ երբ մեսենջերը դարձավ շուկայի առաջատարը, դադարեցրեց իր բջջային տարբերակի զարգացումը և սովորական օգտատերերի համար հարմար և օգտակար տարբերակներ ստեղծելը։
WhatsApp-ը պարբերաբար նոր գործառույթներ է ներդնում։ Վերջերս հայտնի դարձավ, որ WhatsApp-ում օգտատերերի պաշտպանության նոր համակարգ կներդրվի։ Բացի դրանից, գտատերերը կկարողանան թաքցնել իրենց IP հասցեն զանգեր կատարելիս, միմյանց բարձր ուծաչափով լուսանկարներ և տեսանյութեր ուղարկել, արհեստական բանականության օգնությամբ ստեղծել իրենց սթիքերները։ WhatsApp-ը վերջերս նաև հայտարարել է, որ նամակագրությունը պաշտպանելու նոր գործառույթ կավելացնի։

WhatsApp may introduced paid features
WhatsApp developers, following the example of Telegram, may also introduce a paid premium subscription in their messenger. RIA Novosti reports this, citing the words of Vladimir Zikov, director of the Association of Professional Users of Social Networks and Messengers.
According to Zikov, WhatsApp consistently replicates all new features of Telegram. The specialist believes that this is how the American messenger tries not to lose relevance and not to repeat the fate of the ICQ service, which was extremely popular in the 2000s.
"There are already news channels on WhatsApp, and a premium subscription will definitely appear there...", the agency quotes Zykov as saying.
The expert added that the future radical update of WhatsApp's design is also inspired by Telegram's design. According to Zykov, the American service wants to be "lighter" also in terms of visual perception.
Zikov believes that when the messenger became the market leader, it stopped developing its mobile version and created convenient and useful options for ordinary users.
WhatsApp regularly introduces new features. Recently, it became known that a new user protection system will be introduced in WhatsApp. In addition, users will be able to hide their IP address when making calls, send each other high-resolution photos and videos, and create their own stickers with the help of artificial intelligence. WhatsApp also recently announced that it will add a new feature to protect messages.