Հայաստանում մինչև տարեվերջ նախատեսվում է բացել «ArmSat-1» արբանյակի կառավարման կենտրոն
Հայաստանի առաջին արբանյակի՝ «ArmSat-1» կառավարման կենտրոնը նախատեսվում է բացել մինչև տարեվերջ։ Ինչպես Ազգային ժողովի նիստում հայտարարել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Ավետ Պողոսյանը, արբանյակն առայժմ աշխատում է ըստ ժամանակացույցի և անցնում պլանային փորձարկումներ։
Նրա խոսքով՝ արբանյակի փորձարկումները նախատեսված ժամանակացույցից նույնիսկ մի փոքր ավելի արագ են ընթանում։
«Ինչ վերաբերում է կառավարման կենտրոնին և արբանյակի հետ կապված այլ ենթակառուցվածքներին, ապա դրանք նույնպես ժամկետից շուտ շահագործման կհանձնվեն։ Այսինքն՝ մինչև այս տարվա վերջ»,- ասել է Պողոսյանը։
Ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները, ըստ նրա, արդեն հատկացվել են, որոշումներն արդեն կայացվել են։
Հայկական առաջին արբանյակը
Հայկական առաջին արբանյակը՝ «ArmSat-1»-ը, Երկրի ուղեծիր է արձակվել 2022 թ․ մայիսի 25-ին ԱՄՆ-ի Կանավերալ հրվանդանի տիեզերակայանից՝ SpaceX տիեզերանավով։ Այս նախագիծն իրականացվել է Հայաստանի պետական ​​«Գեոկոսմոս» ընկերության և իսպանական «SANTLATIS» ընկերության համատեղ աշխատանքի արդյունքում։
«ArmSat-1»-ը պատկանում է CubeSats 16U փոքր արբանյակների դասին։ Նման սարքերը կշռում են ընդամենը 15,5 կգ։ Արբանյակը համալրված է iSIM-90 մոնիտորինգի սարքով, որը մշակվել է Բասկերի երկրի Լայոայի համալսարանի գիտական ​​պարկում և կարող է 500 կիլոմետր բարձրությունից դիտել մինչև 1,65 մետր չափի առարկաներ։ Սարքն աշխատում է չորս սպեկտրային տիրույթում և կարող է ստանալ 26 կմ լայնությամբ պատկերներ։ Ultra-High Pixel (UHP) տեխնոլոգիան հնարավորություն կտա երկու-երեք անգամ բարելավել ստացված պատկերները։
ՀՀ պաշտոնյաները հայտնել են, որ արբանյակից ստացված տվյալները հասանելի կլինեն միայն Հայաստանին և կօգտագործվեն ինչպես սահմանային իրավիճակի մոնիտորինգի, այնպես էլ արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և վերացման, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, երկրաբանության և այլն նպատակների համար։ Ակնկալվում է, որ արբանյակը մեզ տվյալներ կտրամադրի առնվազն չորս տարվա ընթացքում։

До конца года в Армении планируется открыть Центр управления спутником «ArmSat-1»
Центр управления первым спутником Армении «ArmSat-1» планируется открыть до конца года. Пока же спутник, как сообщил на заседании Национального Собрания Армении заместитель министра высокотехнологичной промышленности республики Авет Погосян, работает про графику и проходит плановые тестирования.
По его словам, тестирование спутника протекает даже чуть быстрее запланированного графика.
«Что касается центра управления и другой инфраструктуры, связанной со спутником, то они также будут введены в эксплуатацию раньше намеченного срока. То есть до конца текущего года», - сказал Погосян.
Необходимые для реализации проекта финансовые ресурсы, по его словам, уже выделены, а решения приняты.
Первый армянский спутник
25 мая 2022 года первый армянский спутник «ArmSat-1» был запущен на околоземную орбиту со станции «Cape Canaveral Space» в США на космическом корабле «SpaceX». Этот проект был реализован в результате совместной работы Государственной компании Армении «Геокосмос» и испанской компании «SANTLATIS».
«ArmSat-1» относится к классу малых спутников CubeSats 16U. Весят такие девайсы всего 15,5 кг. Спутник оснащен устройством мониторинга iSIM-90, которое было разработано в научном парке Университета Лайоа в Стране Басков и с помощью которого можно просматривать объекты размером до 1,65 метра с высоты 500 километров. Работает девайс в 4 спектральных диапазонах и может получить изображения шириной в 26 км. Технология Ultra-High Pixel (UHP) даст возможность улучшить полученные изображения в 2-3 раза.
Официальные лица в Армении сообщали, что данные, полученные со спутника, будут доступны только Армении и будут использоваться как для наблюдения за приграничной ситуацией, так и для предотвращения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, защиты окружающей среды, градостроительства, дорожного строительства, геологии и так далее. Ожидается, что спутник будет предоставлять нам данные в течение как минимум 4 лет.