Euclid աստղադիտակն առաջին լուսանկարներն է արել. սարքում գտել են թերություն, որը կարող է ձախողել ողջ նախագիծը (լուսանկար)
1 օգոստոսի, 2023  18:17
Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) Euclid աստղադիտակը վերջերս առաջին փորձնական լուսանկարներն է արել: Սակայն գիտնականները աստղադիտակում հայտնաբերել են թերություն, որը կարող է հանգեցնել ամբողջ նախագծի ձախողմանը։
Տիեզերական այս աստղադիտակն արձակվել է մեկ ամիս առաջ՝ մութ նյութի և մութ էներգիայի հետքեր փնտրելու հիմնական առաքելությամբ։ Այնուամենայնիվ, սարքի արած առաջին պատկերները ցույց են տվել ոչ թե մի բան, որը կօգնի գիտնականներին ավելի լավ հասկանալ մութ նյութը, այլ թերություն՝ արևի լույս, որը կարող է լրջորեն խաթարել ապարատի աշխատանքը: Պարզվել է, որ աստղադիտակն արևի լույսն ստանում է կորպուսի մի փոքր բացվածքի պատճառով, որի միջոցով էլ կողային լույսը ներթափանցում է։
Euclid-image-1.jpg (503 KB)
Այդուհանդերձ, չնայած խնդրին, Euclid աստղադիտակը շարունակում է իր առաքելությունը։
Այս տարվա հուլիսի 1-ին SpaceX Falcon 9 հրթիռով տիեզերք արձակվելուց հետո սարքը հասել է Լագրանժի L2 կետ՝ Երկրից 1,5 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա։ Սա էլ հենց դարձել է աստղադիտակի աշխատանքի հիմնական վայրը, այստեղ է այժմ գտնվում նաև James Webb աստղադիտակը:
Euclid-image-2.jpg (389 KB)
Euclid-ի գլխավոր խնդիրն է կազմել գալակտիկաների եռաչափ քարտեզ 10 միլիարդ լուսատարի խորության վրա։ Այն կորոշի ոչ միայն գալակտիկաների հեռավորությունը, այլև կուսումնասիրի դրանց ձևը, կազմը, արագությունը և շարժման վեկտորը: Euclid ծրագիրը նախատեսում է քարտեզագրել տիեզերքի 30%-ը։
Euclid-image-3.jpg (274 KB)
Սարքի արած առաջին փորձնական կադրերը ցույց են տվել, որ այն լավ է աշխատում՝ չնայած հայտնաբերված թերությանը։ Այնուամենայնիվ, առանց ներթափանցող կողային լույսի պատկերներ ստանալու համար աստղադիտակից կպահանջվի հատուկ դիրքավորում տիեզերքում, ինչը կարող է հանգեցնել դրա վառելիքի չափից ավելի սպառման և գիտական ​​ծրագրի տևողության կրճատման: Այնուամենայնիվ, գիտնականները կարծում են, որ նույնիսկ նման արդյունքն ավելի լավ է, քան առաքելության լիակատար ձախողումը։
Տիեզերքի այսպիսի մեծ տարածքում գալակտիկաների դիրքի, արագության, չափի և զանգվածի ճշգրիտ չափումները շատ ճշգրիտ տվյալներ կտան մութ նյութի և մութ էներգիայի բնութագրերի վերաբերյալ: Դրանցից առաջինը պատասխանատու է գալակտիկաների ձևավորման և ամրապնդման համար, իսկ երկրորդը՝ տիեզերքով դրանց շարժն արագացնելու համար։ Այս առաջադրանքները Euclid աստղադիտակը դարձնում են մութ նյութի իսկական որսորդ, չնայած այն հանգամանքին, որ անհնար է ուղղակիորեն տեսնել այն:
Ստացված առաջին պատկերները հաստատել են, որ աստղադիտակի սարքավորումները բարձր ներուժ ունեն։ Այն լուսանկարում է երկինքը լիալուսնի մոտ քառորդ մասի չափով: Մեկ լուսանկարն արվում է օպտիկական (տեսանելի) տիրույթում, իսկ մյուսը՝ մերձակա ինֆրակարմիր տիրույթում։ Օպտիկական տիրույթը թույլ է տալիս որոշել գալակտիկաների ձևը, իսկ ինֆրակարմիրը՝ դրանց բաղադրությունը և մինչև գալակտիկաներ ընկած հեռավորությունը:
Առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում աստղադիտակը կանցնի գործիքների ճշգրտման և չափաբերման ընթացակարգ, և միայն դրանից հետո կսկսի լիարժեք գիտական ​​աշխատանքը։ Գիտնականների և ինժեներների թիմը հույս ունի, որ Euclid աստղադիտակը արժեքավոր և եզակի տվյալներ կբերի մեր տիեզերքի խորհրդավոր մութ նյութի և մութ էներգիայի վերաբերյալ:

Euclid telescope takes first photos: A flaw found in it can lead to failure of entire project (photo)
August 1, 2023  18:17
The European Space Agency's (ESA) Euclid telescope recently took the first test photos. However, scientists discovered a flaw in the telescope that could lead to the failure of the entire project.
This space telescope was launched a month ago with the main mission of searching for traces of dark matter and dark energy. However, the first images taken by the device showed not something that would help scientists better understand dark matter, but a flaw: sunlight that could seriously disrupt the device's performance. It was found that the telescope receives sunlight due to a small opening in the body, through which side light enters.
Euclid-image-1.jpg (503 KB)
Still, despite the problem, the Euclid telescope continues its mission.
After being launched into space by SpaceX Falcon 9 rocket on July 1 of this year, the device reached the Lagrange point L2, 1.5 million kilometers from Earth. This became the main site of the telescope's work, the James Webb telescope is also located here.
Euclid-image-2.jpg (389 KB)
Euclid's main task is to make a three-dimensional map of galaxies at a depth of 10 billion light years. It will determine not only the distance of galaxies, but also study their shape, composition, velocity and vector of motion. The Euclid program plans to map 30% of the universe.
Euclid-image-3.jpg (274 KB)
The first test shots of the device showed that it works well despite the identified flaw. However, acquiring images without penetrating sidelight would require the telescope to be positioned specifically in space, which could result in excessive fuel consumption and shorten the duration of the science program. However, scientists believe that even such an outcome is better than a complete failure of the mission.
Accurate measurements of the position, velocity, size, and mass of galaxies across such a large area of space will provide very precise data on the characteristics of dark matter and dark energy. The first of them is responsible for the formation and strengthening of galaxies, and the second for accelerating their movement through space. These tasks make the Euclid telescope a true hunter of dark matter, despite the fact that it is impossible to see it directly.
The first images obtained confirmed that the equipment of the telescope has high potential. It captures the sky at about a quarter the size of a full moon. One photo is taken in the optical (visible) range and the other in the near-infrared range. The optical range allows determining the shape of galaxies, and the infrared allows determining their composition and distance to the galaxies.
Over the next two months, the telescope will go through the instrument adjustment and calibration procedure, and only then will it begin full scientific work. A team of scientists and engineers hope the Euclid telescope will yield valuable and unique data on the mysterious dark matter and dark energy in our universe.