Մարս թռչելու համար ատոմային շարժիչով հրթիռը կկառուցի Lockheed Martin-ը. թռիչքը նախատեսված է 2027-ին
NASA-ն հայտարարել է, որ միջուկային էներգիայով ցուցադրական հրթիռի նախագծման, կառուցման և փորձարկման գլխավոր կապալառու է ընտրվել Lockheed Martin ընկերությունը։ Նախագծին մասնակցում են նաև մի շարք ընկերություններ, այդ թվում՝ BWX Technologies-ը, որը նախագծում է միջուկային ջերմային շարժիչ։ Lockheed Martin-ի առաջադրանքն է հավաքել ցուցադրական հրթիռ, որը տիեզերք պետք է արձակվի չորս տարի հետո։
Ակնկալվում է, որ ատոմային ջերմային շարժիչները երկուսից հինգ անգամ ավելի մեծ մղման ուժ կունենան, քան ժամանակակից քիմիական հրթիռային շարժիչները։ Դրանք նաև տասնյակ հազարավոր անգամ ավելի հզոր են, քան իոնային էներգիայով աշխատող էլեկտրական շարժիչները: Օրինակ՝ ատոմային շարժիչի վրա հրթիռի օգնությամբ NASA-ն ակնկալում է կիսով չափ կրճատել տիեզերագնացներին Մարս հասցնելու ժամանակահատվածը, ինչի շնորհիվ տիեզերագնացները կպահպանեն իրենց առողջությունը շատ ուժեղ ճառագայթմամբ տարածությունում թռչելիս:
Lockheed Martin-ը պատասխանատու է լինելու շարժիչը և այլ բաղադրիչները հրթիռում ինտեգրելու, հրթիռի նախագծման և պատրաստման և 2027-ին այն տիեզերք ուղարկելու համար: Միջուկային ջերմային շարժիչը նախագծում է BWX Technologies ընկերությունը։ Նախկինում այս նպատակների համար NASA-ն և DARPA-ն պայմանագրեր էին կնքել Blue Origin, Gryphon Technologies և General Atomics-ի հետ:
«DARPA-ի և առևտրային տիեզերական արդյունաբերության ընկերությունների հետ աշխատանքը թույլ կտա մեզ արագացնել մարդկանց Մարս ուղարկելու համար անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների զարգացումը,- ասել է NASA-ի փոխտնօրեն Փամ Մելրոյը,- Այս ցուցադրությունը կարևոր քայլ կլինի մեր նպատակներին հասնելու համար անձնակազմին Լուսնից Մարս խորը տիեզերք տեղափոխելու համար»:
Բոլոր պայմանագրերն ու նախագծերն իրականացվում են 2020-ին DARPA-ի կողմից ներկայացված DRACO-ի (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations) ծրագրի նպատակների համար։ ԱՄՆ զինվորականները մեծ ծրագրեր ունեն միջուկային հրթիռային շարժիչների հետ կապված։ Մասնավորապես, նման երկար աշխատող շարժիչներն անհրաժեշտ են ԱՄՆ զինվորականների կողմից Երկիր-Լուսին տարածությունում մշտական ​​պարեկության համար։ Սպասվում է, որ մինչև 2030-ը և այս տարածքում տիեզերանավերի լարված երթևեկություն կլինի, և ԱՄՆ բանակը ցանկանում է լիակատար ներկայություն ունենալ այնտեղ գիտական ​​և առևտրային առաքելությունների անվտանգությունն ապահովելու համար:
NASA-ն մինչև 300 մլն դոլար է հատկացնում DRACO ծրագրի շրջանակում նախագծերի իրականացման համար։ Այս գումարը ներառում է մինչև 250 միլիոն դոլարի միջուկային շարժիչի նախագծման և մշակման ծախսերը, ինչպես նաև գործակալության աշխատակիցների տեխնիկական հսկողությունն ու փորձաքննությունը։

Lockheed Martin построит ракету с атомным двигателем для полета на Марс: Полет запланирован на 2027 год
27 июля, 2023  14:48
NASA выбрало компанию Lockheed Martin в качестве генерального подрядчика по проектированию, строительству и испытаниям демонстрационной ракеты с ядерной силовой установкой. В проекте также участвует ряд других компаний, в том числе BWX Technologies, разрабатывающая ядерный тепловой двигатель. Задача Lockheed Martin — собрать демонстрационную ракету, которая будет запущена в космос через четыре года.
Ожидается, что ядерные тепловые двигатели будут иметь в 2-5 раз большую тягу, чем современные химические ракетные двигатели. Кроме того, они в десятки тысяч раз мощнее электродвигателей с ионным питанием. С помощью ракеты с ядерной установкой NASA надеется вдвое сократить время, необходимое для доставки астронавтов на Марс, сохраняя здоровье астронавтов во время полета и снижая количество облучения, которое они получат во время полета.
Lockheed Martin будет отвечать за интеграцию двигателя и других компонентов в ракету, проектирование и производство ракеты, а также ее запуск в космос в 2027 году. Ядерный тепловой двигатель разработан компанией BWX Technologies. Ранее для этих целей NASA и DARPA заключили контракты с Blue Origin, Gryphon Technologies и General Atomics.
«Работа с DARPA и компаниями коммерческой космической отрасли позволит нам ускорить разработку технологии, необходимой для отправки людей на Марс, — заявила заместитель администратора NASA Пэм Мелрой.
Все контракты и проекты реализуются в рамках программы DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations), представленной DARPA в 2020 году. У американских военных большие планы на ядерные ракетные двигатели. В частности, такие долгоиграющие двигатели нужны американским военным для постоянного патрулирования в пространстве Земля-Луна. К 2030 году в этом районе ожидается интенсивное движение космических аппаратов, и американские военные хотят полного присутствия там для обеспечения безопасности научных и коммерческих миссий.
NASA выделяет до 300 миллионов долларов на реализацию проектов в рамках программы DRACO. Эта сумма включает до 250 миллионов долларов США на проектирование и разработку ядерных двигателей, а также технический надзор и экспертизу персонала агентства.