Մարս թռչելու համար ատոմային շարժիչով հրթիռը կկառուցի Lockheed Martin-ը. թռիչքը նախատեսված է 2027-ին
NASA-ն հայտարարել է, որ միջուկային էներգիայով ցուցադրական հրթիռի նախագծման, կառուցման և փորձարկման գլխավոր կապալառու է ընտրվել Lockheed Martin ընկերությունը։ Նախագծին մասնակցում են նաև մի շարք ընկերություններ, այդ թվում՝ BWX Technologies-ը, որը նախագծում է միջուկային ջերմային շարժիչ։ Lockheed Martin-ի առաջադրանքն է հավաքել ցուցադրական հրթիռ, որը տիեզերք պետք է արձակվի չորս տարի հետո։
Ակնկալվում է, որ ատոմային ջերմային շարժիչները երկուսից հինգ անգամ ավելի մեծ մղման ուժ կունենան, քան ժամանակակից քիմիական հրթիռային շարժիչները։ Դրանք նաև տասնյակ հազարավոր անգամ ավելի հզոր են, քան իոնային էներգիայով աշխատող էլեկտրական շարժիչները: Օրինակ՝ ատոմային շարժիչի վրա հրթիռի օգնությամբ NASA-ն ակնկալում է կիսով չափ կրճատել տիեզերագնացներին Մարս հասցնելու ժամանակահատվածը, ինչի շնորհիվ տիեզերագնացները կպահպանեն իրենց առողջությունը շատ ուժեղ ճառագայթմամբ տարածությունում թռչելիս:
Lockheed Martin-ը պատասխանատու է լինելու շարժիչը և այլ բաղադրիչները հրթիռում ինտեգրելու, հրթիռի նախագծման և պատրաստման և 2027-ին այն տիեզերք ուղարկելու համար: Միջուկային ջերմային շարժիչը նախագծում է BWX Technologies ընկերությունը։ Նախկինում այս նպատակների համար NASA-ն և DARPA-ն պայմանագրեր էին կնքել Blue Origin, Gryphon Technologies և General Atomics-ի հետ:
«DARPA-ի և առևտրային տիեզերական արդյունաբերության ընկերությունների հետ աշխատանքը թույլ կտա մեզ արագացնել մարդկանց Մարս ուղարկելու համար անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների զարգացումը,- ասել է NASA-ի փոխտնօրեն Փամ Մելրոյը,- Այս ցուցադրությունը կարևոր քայլ կլինի մեր նպատակներին հասնելու համար անձնակազմին Լուսնից Մարս խորը տիեզերք տեղափոխելու համար»:
Բոլոր պայմանագրերն ու նախագծերն իրականացվում են 2020-ին DARPA-ի կողմից ներկայացված DRACO-ի (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations) ծրագրի նպատակների համար։ ԱՄՆ զինվորականները մեծ ծրագրեր ունեն միջուկային հրթիռային շարժիչների հետ կապված։ Մասնավորապես, նման երկար աշխատող շարժիչներն անհրաժեշտ են ԱՄՆ զինվորականների կողմից Երկիր-Լուսին տարածությունում մշտական ​​պարեկության համար։ Սպասվում է, որ մինչև 2030-ը և այս տարածքում տիեզերանավերի լարված երթևեկություն կլինի, և ԱՄՆ բանակը ցանկանում է լիակատար ներկայություն ունենալ այնտեղ գիտական ​​և առևտրային առաքելությունների անվտանգությունն ապահովելու համար:
NASA-ն մինչև 300 մլն դոլար է հատկացնում DRACO ծրագրի շրջանակում նախագծերի իրականացման համար։ Այս գումարը ներառում է մինչև 250 միլիոն դոլարի միջուկային շարժիչի նախագծման և մշակման ծախսերը, ինչպես նաև գործակալության աշխատակիցների տեխնիկական հսկողությունն ու փորձաքննությունը։

NASA has announced that Lockheed Martin has been selected as the prime contractor for the design, construction and testing of a nuclear-powered demonstration rocket. A number of companies are also participating in the project, including BWX Technologies, which is designing a nuclear heat engine. Lockheed Martin's task is to assemble a demonstration rocket that will be launched into space in four years.
Nuclear thermal engines are expected to have two to five times more thrust than modern chemical rocket engines. They are also tens of thousands of times more powerful than ion-powered electric motors. For example, with the help of a nuclear-powered rocket, NASA hopes to halve the time it takes to get astronauts to Mars, keeping astronauts healthy while flying in highly irradiated space.
Lockheed Martin will be responsible for integrating the engine and other components into the rocket, designing and manufacturing the rocket, and launching it into space in 2027. The nuclear heat engine is designed by BWX Technologies. Previously, NASA and DARPA contracted Blue Origin, Gryphon Technologies, and General Atomics for these purposes.
"Working with DARPA and companies in the commercial space industry will allow us to accelerate the development of the technology needed to send humans to Mars," said NASA Deputy Administrator Pam Melroy.” “This demonstration will be an important step in achieving our goals of transporting crews from the Moon to Mars in deep space."
All contracts and projects are implemented for the purposes of the DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations) program presented by DARPA in 2020. The US military has big plans for nuclear rocket engines. In particular, such long-running engines are needed by the US military for constant patrolling in the Earth-Moon space. By 2030, the area is expected to see heavy spacecraft traffic, and the US military wants a full presence there to ensure the safety of scientific and commercial missions there.
NASA allocates up to 300 million dollars for the implementation of projects within the framework of the DRACO program. This amount includes up to $250 million in nuclear engine design and development costs, as well as agency staff technical oversight and expertise.