$225 մլն․ ճապոնացիները սուպերհամակարգիչ կստեղծեն AI զարգացման համար, որը 2․5 անգամ հզոր կլինի առկա մոդելներից
25 հուլիսի, 2023  10:26
Ճապոնիայի էկոնոմիկայի, առևտրի և արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարել է, որ նախատեսում է մինչև 2024-ը ստեղծել սուպերհամակարգիչ, որը 2.5 անգամ ավելի հզոր կլինի, քան գոյություն ունեցող մոդելները, այս մասին հայտնում է Nikkei Asia պարբերականը։
Նախարարությունը մտադիր է նոր նախագծի համար 32 մլրդ իեն ​​(մոտ 225 մլն դոլար) բյուջե հատկացնել։ Սուպերհամակարգիչը կօգտագործվի Ճապոնիայում արհեստական ​​բանականության (AI) և աջակցելու համար այն ընկերություններին, որոնք զբաղվում են արհեստական բանականության ոլորտի հետազոտություններով և մշակմամբ։
Պարբերականը նաև նշում է, որ նոր սուպերհամակարգիչը պետք է օգնի ճապոնական ընկերություններին, որպեսզի դրանք հետ չմնան արևմտյան մրցակիցներից։
Նոր սուպերհամակարգիչը հասանելի կլինի ամպային հարթակների միջոցով օգտագործելու համար։ Ծրագիրը կիրականացվի նախարարության ենթակայությամբ գործող գիտահետազոտական ​​կենտրոնների մասնակցությամբ։
Բացի դրանից, Ճապոնիայի բնական գիտությունների ինստիտուտի (RIKEN) գիտնականները Fujitsu-ի հետ միասին աշխատում են քվանտային հաշվարկները ինստիտուտում գործող Fugaku սուպերհամակարգչում ինտեգրելու ուղղությամբ, որը պետք է էլ ավելի կատարելագործվի մինչև 2025-ը։

$225 million։ Japan to create a supercomputer for AI development that will be 2.5 times more powerful than existing models
July 25, 2023  10:26
Japan's Ministry of Economy, Trade and Industry has announced that it plans to create a supercomputer by 2024 that will be 2.5 times more powerful than existing models, Nikkei Asia reports.
The ministry intends to allocate a budget of 32 billion yen (about 225 million dollars) for the new project. The supercomputer will be used in Japan for artificial intelligence (AI) and to support companies engaged in research and development in the field of artificial intelligence.
The magazine also notes that the new supercomputer should help Japanese companies keep up with their Western competitors.
The new supercomputer will be available for use through cloud platforms. The project will be implemented with the participation of scientific research centers operating under the ministry.
In addition, scientists at the Japan Institute of Natural Sciences (RIKEN) are working with Fujitsu to integrate quantum computing into the institute's Fugaku supercomputer, which should be further improved by 2025.