Ի՞նչ լեզվով է խոսում հաքերների մեծ մասն աշխարհում
Աշխարհում հաքերների մեծ մասը խոսում է չինարեն և ռուսերեն, այս մասին ասել է «Կասպերսկու լաբորատորիայի» ղեկավար Եվգենի Կասպերսկին։
«Բոլոր պրոֆեսիոնալ և ոչ պրոֆեսիոնալ չարագործների մեծ մասը խոսում է չինարեն: Երկրորդ տեղում ռուսերենն է, իսկ հետո, դժվարանում եմ ասել, հավանաբար իսպաներենը, պորտուգալերենը»,- RIA Novosti-ին տված հարցազրույցում ասել է նա:
Ըստ նրա՝ խոսքը ոչ թե Իսպանիայի, այլ Լատինական Ամերիկայի մասին է․ դատելով ձերբակալությունների ու հետաքննության դեպքերից՝ կարելի է եզրակացնել, որ Լատինական Ամերիկայում հաքերները բավականին շատ են։
Հաքերների շրջանում ամենատարածված լեզուների ցանկը ներառում է նաև թուրքերենն ու  կոտրված անգլերենը (Broken English): Կասպերսկին նշել է, որ վերջինի դեպքում ավելի դժվար է որոշել հարձակվողների պատկանելությունը, քանի որ «ցանկացած մեկը» կարող է կոտրված անգլերենով խոսել։
Նշենք, որ այսօր հաքերներ կան աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում։ Օրինակ՝ վերջերս հոլանդացի հաքերը գողացել և վաճառքի էր հանել Ավստրիայի գրեթե բոլոր բնակիչների տվյալները։ Իսկ ռուս և բելառուս հաքերները ներխուժել էի ԱՄՆ հարկային ծառայության համակարգ և գողացել 198 միլիոն տող տվյալներ, այդ թվում՝ օգտանուններ և գաղտնաբառեր։ Շատ դեպքերում, սակայն, հնարավոր չէ պարզել, թե որ երկրից են հաքերները։

What language do most hackers in the world speak?
The majority of hackers in the world speak Chinese and Russian, said Yevgeny Kaspersky, head of Kaspersky Lab.
“Most of all professional and non-professional evildoers speak Chinese. In the second place is Russian, and then, it's hard to say, probably Spanish, Portuguese," he said in an interview with RIA Novosti.
According to him, it is not about Spain, but about Latin America. Judging by the cases of arrests and investigations, it can be concluded that there are quite a lot of hackers in Latin America.
The list of most popular languages among hackers also includes Turkish and Broken English. Kaspersky noted that in the latter case, it is more difficult to determine the identity of the attackers, since "anyone" can speak broken English.
It should be noted that today there are hackers in almost all countries of the world. For example, recently a Dutch hacker stole and sold the data of almost all residents of Austria. And Russian and Belarusian hackers broke into the US tax service system and stole 198 million lines of data, including usernames and passwords. In most cases, however, it is not possible to find out which country the hackers are from.