Նոր ՕՀ և ֆունկցիաներ, գերհզոր պրոցեսոր, նոութբուք և համակարգիչ․ ի՞նչ նորույթներ է Apple-ն առաջարկել սպառողներին
6 հունիսի, 2023  16:06
Apple ընկերությունը երեկ տեղի ունեցած WWDC միջոցառման ժամանակ մի շարք նորություններ է ներկայացրել իր սպառողներին, այդ թվում՝ iOS 17 օպերացիոն համակարգը, PC համակարգիչների MacOS Sonoma օպերացիոն համակարգի վերջին տարբերակը, StandBy ֆունկցիան, 24 միջուկային M2 Ultra PC համակարգիչների համար նախատեսված պրոցեսորը, Mac Studio մինի համակարգիչը՝ M2 Ultra և M2 Max պրոցեսորներով և 15 դյույմանոց MacBook Air-ը՝ M2 պրոցեսորով։ Apple-ի խառը իրականության Vision Pro սարքի մասին կարող եք կարդալ այստեղ։
iOS 17 օպերացիոն համակարգ
Apple WWDC միջոցառման ժամանակ ընկերությունը հատյարարել է նոր օպերացիոն համակարգի՝ iOS 17-ի մասին, որում մի շարք նոր ֆունկցիաներ կան։ FaceTime-ում այժմ կարելի է տեսահաղորդագրություն թողնել մեկին, ում հետ չեք կարող կապ հաստատել: Ավելացել է ձայնային փոստից առցանց հաղորդագրությունների վերծանման գործառույթ։ iMessage-ում ավելացել են ֆիլտրեր՝ հաղորդագրություններ գտնելն ավելի հեշտացնելու համար:
AirDrop-ում ավելացել է NameDrop ֆունկցիա, որը թույլ է տալիս փոխանցել նախապես ընտրված հեռախոսահամարը կամ էլփոստի հասցեն՝ պարզապես մի iPhone-ը մյուսին մոտեցնելով: Այս ֆունկցիան աշխատում է iPhone-ի և Apple Watch-ի միջև տեղեկություն փոխանցելիս, այն կարող է օգտագործվել նաև լուսանկարներով կիսվելու համար:
iOS 17.jpg (225 KB)
Որոշ փոփոխություններ վերաբերում են ստեղնաշարին: Տեքստի մուտքագրման ալգորիթմն այժմ օգտագործում է լեզվական նոր մոդել՝ նախադասությունների որակը բարելավելու համար: Բացի դրանից, օգտատերերի համար ավելի հեշտ կլինի վերադառնալ սկզբնական բառին, եթե ալգորիթմը սխալ է փոխարինել գրված բառը։
iOS 17-ում ավելացել է նաև Journal հավելվածը, որն անձնական օրագիր է։ Այստեղ հնարավոր է մուտքագրել ոչ միայն տեքստ, այլև լուսանկարներ, երաժշտություն և այլն: Siri ձայնային օգնականի հետ շփվելու համար այժմ բավական է ասել նրա անունը, մինչդեռ նախկինում պահանջվում էր ասել՝ «Hey, Siri»: Ինչպես նախկինում, iOS 17-ի կայուն տարբերակը կթողարկվի աշնանը։
macOS Sonoma
Apple-ը ներկայացրել է նաև macOS Sonoma-n՝ իր PC աշխատասեղանի օպերացիոն համակարգի վերջին տարբերակը: Այն ունի տեսակոնֆերանսի ընդլայնված գործառույթներ, որոնք օգտատերերին հնարավորություն են տալիս ավելի արդյունավետ կերպով ներկայացնել և կիսվել իրենց աշխատանքով ցանկացած տեսակոնֆերանսի հավելվածում:
macOS Sonoma.jpg (208 KB)
Այն նաև ունի վիջեթների աջակցություն, էկրանապահիչների (screen saver) նոր հավաքածու և խաղի նոր ռեժիմ՝ Game Mode, որը խաղին տալիս է առաջնահերթ մուտք դեպի CPU և GPU ռեսուրսներ և նվազեցնում է հետաձգումը AirPods, Xbox և PlayStation կարգավորիչները համակարգչին միացնելիս: Ըստ Apple-ի՝ Game Mode-ն աշխատում է ցանկացած խաղի հետ։
macOS Sonoma 2.jpg (316 KB)
Թարմացումը, որը նաև հայտնի է որպես macOS 14, հասանելի կլինի ծրագրավորողների համար բետա տարբերակով առաջիկա օրերին, իսկ հանրային բետա տարբերակով՝ առաջիկա շաբաթներին: Լայն հասանելիությունը սպասվում է այս տարվա վերջին:
StandBy ֆունկցիա
Այս ֆունկցիան կընդլայնի Apple Home խելացի տան կառավարման հնարավորությունները՝ iPhone-ը վերածելով խելացի էկրանի, որը թույլ կտա կառավարել խելացի տունը։ StandBy-ն ավտոմատ միանում է, երբ iPhone-ը լիցքավորվում է և գտնվում է հորիզոնական դիրքում: Այս ընթացքում այն ​​կարող է ցուցադրել ժամանակը, Apple Home-ի կառավարումը, եղանակը, Apple հավելվածի վիջեթները և հարմարեցվող այլ գործառույթներ:
standby 2.jpg (149 KB)
Գիշերային ժամերին StandBy-ը թուլացնում է էկրանի լույսը, որպեսզի չխանգարի օգտատիրոջ քնին: Apple-ը պնդում է, որ StandBy-ը ավտոմատ կերպով ցուցադրում է ճիշտ տեղեկատվությունը ճիշտ ժամանակին։
StandBy-ը նաև թույլ կտա Siri օգնականն օգտագործել առանց ձեռքերի օգնության: Օգտատերը կարող է խնդրել Siri-ին երաժշտություն նվագարկել, ինչպես HomePod-ում, իսկ StandBy-ում հեռախոսը ցույց կտա ձայնային օգնականի կողմից տրված հարցերի պատասխանները:
M2 Ultra պրոցեսոր
Apple-ը ներկայացրել է պրոցեսորը՝ M2 Ultra-ն, որը, ըստ Apple-ի, ընկերության սեփական արտադրության ամենահզոր չիպն է։ M2 Ultra-ն բաղկացած է երկու M2 Max բյուրեղներից, որոնք փոխկապակցված են UltraFusion ճարտարապետության միջոցով:
M2 Ultra.jpg (83 KB)
M2 Ultra-ն ներառում է 24 միջուկ (16 կատարողական և 8 էներգաարդյունավետության), ապահովում է 20%-ով ավելի արագ կատարողականություն, քան M1 Ultra-ն, որն ունի 16 կատարողական և 4 էներգաարդյունավետության միջուկ:
M2 Ultra-ն աջակցում է մինչև 192 ԳԲ համակցված հիշողություն, ինչը 50%-ով ավելի է, քան M1 Ultra-ն: Հիշողության թողունակությունը 800 Գբ/վ է, 32 միջուկային նեյրոնային շարժիչի և 134 միլիարդ տրանզիստորների հետ միասին: M2 Ultra-ն կօգտագործվի նորացված Mac Studio մինի համակարգչում, ինչպես նաև թարմացված Mac Pro-ում:
Mac Studio՝ M2 Ultra և M2 Max պրոցեսորներով
Apple-ը նաև ներկայացրել է Mac Studio PC համակարգչի նոր տարբերակը՝ M2 Max և M2 Ultra չիպերով: Այն ունի նույն դիզայնը, ինչ անցյալ տարվա M1-ի վրա հիմնված համակարգիչ, բայց ներսում շատ ավելի հզոր պրոցեսորներ կան:
Mac Studio.jpg (158 KB)
Ինչ վերաբերում է M2 Max տարբերակին, ապա Mac Studio-ն այս կոնֆիգուրացիայից կթողարկվի 12 միջուկային պրոցեսորով, 38 միջուկանի GPU-ով և մինչև 96 ԳԲ համակցված հիշողությամբ՝ 400 ԳԲ/վ թողունակությամբ:
Ընկերությունը նշում է, որ այս ցուցանիշները պետք է տպավորիչ կատարողական խթան հաղորդեն տեսա- և լուսանկարչական հավելվածներում: Apple-ը պնդում է, որ Octane 3D-ի ռենդերինգը մինչև երեք անգամ ավելի արագ կլինի M2 Ultra-ի դեպքում՝ M1 Ultra-ի համեմատ:
MacBook Air-ը՝ M2 պրոցեսորով
WWDC 2023-ի միջոցառման ժամանակ Apple-ը նաև ներկայացրել է նոր 15 դյույմանոց MacBook Air նոութբուքը։ Նորույթի հաստությունն ընդամենը 11,5 մմ է։ Սարքի քաշը 1,5 կգ է։ Apple-ը պնդում է, որ դա աշխարհի ամենաբարակ 15 դյույմանոց նոութբուքն է:
MacBook Air.jpg (260 KB)
Նորույթն աշխատում է Apple M2 պրոցեսորով, ունի երկու Thunderbolt 4 (USB-C) միակցիչներ, պաշտպանիչ MagSave լիցքավորման պորտ և 3,5 մմ ձայնային ելք, 15,3 դյույմանոց էկրան՝ 500 քդ/մ2 պայծառությամբ և հագեցած է 1080p վեբ-տեսախցիկով։ Մարտկոցի մեկ լիցքավորմամբ այն աշխատում է 18 ժամ մարտկոց:
Նորույթը կարող է դուր գալ նրանց, ովքեր շատ բարակ նոութբուք են ցանկանում, սակայն 14 և 16 դյույմանոց MacBook Pro մոդելների հզորությունների կարիքը չունեն։ Նոր 15 դյույմանոց MacBook Air-ը հասանելի կլինի հաջորդ շաբաթ՝ սկսած 1299 դոլարից: Նորույթը կառաջարկվի կորպուսի մի քանի գույնով։

На мероприятии WWDC компания Apple представила несколько новинок, в том числе операционную систему iOS 17, последний вариант операционной системы MacOS Sonoma для персональных компьютеров, функцию StandBy, 24-ядерный процессор, предусмотренный для компьютеров M2 Ultra PC, мини-компьютер Mac Studio с процессорами M2 Ultra и M2 Max и 15-дюймовый MacBook Air с процессором M2. Об устройстве смешанной реальности Apple Vision Pro можно прочитать по ссылке.
Во время мероприятия Apple WWDC компания анонсировала новую операционную систему iOS 17, в которой есть ряд новых функций. В FaceTime сейчас можно оставить видеосообщение тому, с кем не можете установить связь. Добавлена функция расшифровки онлайн-сообщений из голосовой почты. В iMessage добавлены фильтры, чтобы упростить поиск сообщений.
В AirDrop добавлена функция NameDrop, которая позволяет передавать заранее избранный номер телефона или адрес электронной почты, просто поднеся один iPhone к другому. Эта функция работает при передаче информации между iPhone и Apple Watch, ее также можно использовать при распространении фотографий.
Некоторые изменения коснулись клавиатуры. Алгоритм введения текста сейчас использует новую языковую модель, для повышения качества предложений. Кроме того пользователям будет проще вернуться к исходному слову в случае, если алгоритм неверно заменил написанное. В iOS 17 прибавилось еще и приложение Journal, представляющее собой личный дневник. Здесь можно вводить не только текст, но и фотографии, музыку и т.д.
Как и прежде, стабильный вариант iOS 17 выйдет осенью.
Apple также представила macOS Sonoma — новейшую версию настольной операционной системы для персональных компьютеров компании. Она имеет расширенные функции видеоконференций, которые позволяют пользователям более эффективно представлять и делиться своей работой в любом приложении для видеоконференций.
Он также имеет поддержку виджетов, новый набор screensaver-ов и новый игровой режим Game Mode, который дает играм приоритетный доступ к ресурсам CPU, GPU и уменьшает задержку при подключении контроллеров AirPods, Xbox и PlayStation к компьютеру. Согласно Apple, Game Mode работает с любой игрой.
Обновление, также известное как macOS 14, будет доступно в бета-версии для программистов в ближайшие дни, а публичная бета-версия — в ближайшие недели.
Данная функция расширит возможности управления умным домом Apple Home, превратив iPhone в умный экран, который позволит управлять умным домом. StandBy включается автоматически тогда, когда iPhone заряжается и находится в горизонтальном положении. Он может отображать время, управление Apple Home, погоду, виджеты приложения Apple и другие функции.
Ночью StandBy ослабляет свет экрана, чтобы не мешать сну пользователя. Apple утверждает, что StandBy автоматически отображает нужную информацию в нужное время.
Функция также позволит использовать Siri без применения рук. Пользователь может попросить Siri воспроизвести музыку, как на HomePod, а в StandBy телефон будет показывать ответы на заданные вопросы голосовому помощнику.
Компания Apple представила процессор M2 Ultra, который по ее утверждению, самый мощный чип компании. M2 Ultra состоит из двух кристаллов M2 Max, которые взаимосвязаны с помощью архитектуры UltraFusion.
M2 Ultra включает 24 ядра (16 производительных и 8 энергоэффективных), обеспечивает на 20% более высокую производительность по сравнению с моделью M1 Ultra, в составе которого 16 производительных и 4 энергоэффективных ядра.
M2 Ultra поддерживает память до 192 ГБ. Пропускная способность составляет 800 ГБ/с. M2 Ultra будет использоваться в обновленном миникомпьютере Mac Studio, а также в обновленном Mac Pro.
Apple также представила новую версию компьютера Mac Studio PC с чипами M2 Max и M2 Ultra. Он имеет тот же дизайн, что и прошлогодний компьютер на базе M1, но с гораздо более мощными процессорами внутри.
Что касается варианта M2 Max, то Mac Studio из этой конфигурации выпустит версию с 12-ядерным процессором, 38-ядерным GPU и до 96 ГБ комбинированной памяти с пропускной способностью в 400 ГБ/с.
Компания заявляет, что эти показатели должны обеспечить впечатляющий рост производительности в видео- и фотоприложениях.
Во время мероприятия WWDC 2023 Apple также представил новый 15-дюймовый ноутбук MacBook Air. Толщина новинки составляет всего 11,5 мм. Вес устройства — 1,5 кг. Apple утверждает, что это самый тонкий 15-дюймовый ноутбук в мире.
Новинка работает на базе процессора Apple M2, имеет два разъема Thunderbolt 4 (USB-C), защитный зарядный порт MagSave, 3,5-мм аудиовыход, 15,3-дюймовый экран с яркостью 500 кд/м2 и оснащен веб-камерой 1080p. Полностью заряженный аккумулятор может работать 18 часов.
Новый 15-дюймовый MacBook Air будет доступен на следующей неделе, по цене от 1299 долларов. Новинка будет в корпусах в несколько цветов.