Նոր ՕՀ և ֆունկցիաներ, գերհզոր պրոցեսոր, նոութբուք և համակարգիչ․ ի՞նչ նորույթներ է Apple-ն առաջարկել սպառողներին
6 հունիսի, 2023  16:06
Apple ընկերությունը երեկ տեղի ունեցած WWDC միջոցառման ժամանակ մի շարք նորություններ է ներկայացրել իր սպառողներին, այդ թվում՝ iOS 17 օպերացիոն համակարգը, PC համակարգիչների MacOS Sonoma օպերացիոն համակարգի վերջին տարբերակը, StandBy ֆունկցիան, 24 միջուկային M2 Ultra PC համակարգիչների համար նախատեսված պրոցեսորը, Mac Studio մինի համակարգիչը՝ M2 Ultra և M2 Max պրոցեսորներով և 15 դյույմանոց MacBook Air-ը՝ M2 պրոցեսորով։ Apple-ի խառը իրականության Vision Pro սարքի մասին կարող եք կարդալ այստեղ։
iOS 17 օպերացիոն համակարգ
Apple WWDC միջոցառման ժամանակ ընկերությունը հատյարարել է նոր օպերացիոն համակարգի՝ iOS 17-ի մասին, որում մի շարք նոր ֆունկցիաներ կան։ FaceTime-ում այժմ կարելի է տեսահաղորդագրություն թողնել մեկին, ում հետ չեք կարող կապ հաստատել: Ավելացել է ձայնային փոստից առցանց հաղորդագրությունների վերծանման գործառույթ։ iMessage-ում ավելացել են ֆիլտրեր՝ հաղորդագրություններ գտնելն ավելի հեշտացնելու համար:
AirDrop-ում ավելացել է NameDrop ֆունկցիա, որը թույլ է տալիս փոխանցել նախապես ընտրված հեռախոսահամարը կամ էլփոստի հասցեն՝ պարզապես մի iPhone-ը մյուսին մոտեցնելով: Այս ֆունկցիան աշխատում է iPhone-ի և Apple Watch-ի միջև տեղեկություն փոխանցելիս, այն կարող է օգտագործվել նաև լուսանկարներով կիսվելու համար:
iOS 17.jpg (225 KB)
Որոշ փոփոխություններ վերաբերում են ստեղնաշարին: Տեքստի մուտքագրման ալգորիթմն այժմ օգտագործում է լեզվական նոր մոդել՝ նախադասությունների որակը բարելավելու համար: Բացի դրանից, օգտատերերի համար ավելի հեշտ կլինի վերադառնալ սկզբնական բառին, եթե ալգորիթմը սխալ է փոխարինել գրված բառը։
iOS 17-ում ավելացել է նաև Journal հավելվածը, որն անձնական օրագիր է։ Այստեղ հնարավոր է մուտքագրել ոչ միայն տեքստ, այլև լուսանկարներ, երաժշտություն և այլն: Siri ձայնային օգնականի հետ շփվելու համար այժմ բավական է ասել նրա անունը, մինչդեռ նախկինում պահանջվում էր ասել՝ «Hey, Siri»: Ինչպես նախկինում, iOS 17-ի կայուն տարբերակը կթողարկվի աշնանը։
macOS Sonoma
Apple-ը ներկայացրել է նաև macOS Sonoma-n՝ իր PC աշխատասեղանի օպերացիոն համակարգի վերջին տարբերակը: Այն ունի տեսակոնֆերանսի ընդլայնված գործառույթներ, որոնք օգտատերերին հնարավորություն են տալիս ավելի արդյունավետ կերպով ներկայացնել և կիսվել իրենց աշխատանքով ցանկացած տեսակոնֆերանսի հավելվածում:
macOS Sonoma.jpg (208 KB)
Այն նաև ունի վիջեթների աջակցություն, էկրանապահիչների (screen saver) նոր հավաքածու և խաղի նոր ռեժիմ՝ Game Mode, որը խաղին տալիս է առաջնահերթ մուտք դեպի CPU և GPU ռեսուրսներ և նվազեցնում է հետաձգումը AirPods, Xbox և PlayStation կարգավորիչները համակարգչին միացնելիս: Ըստ Apple-ի՝ Game Mode-ն աշխատում է ցանկացած խաղի հետ։
macOS Sonoma 2.jpg (316 KB)
Թարմացումը, որը նաև հայտնի է որպես macOS 14, հասանելի կլինի ծրագրավորողների համար բետա տարբերակով առաջիկա օրերին, իսկ հանրային բետա տարբերակով՝ առաջիկա շաբաթներին: Լայն հասանելիությունը սպասվում է այս տարվա վերջին:
StandBy ֆունկցիա
Այս ֆունկցիան կընդլայնի Apple Home խելացի տան կառավարման հնարավորությունները՝ iPhone-ը վերածելով խելացի էկրանի, որը թույլ կտա կառավարել խելացի տունը։ StandBy-ն ավտոմատ միանում է, երբ iPhone-ը լիցքավորվում է և գտնվում է հորիզոնական դիրքում: Այս ընթացքում այն ​​կարող է ցուցադրել ժամանակը, Apple Home-ի կառավարումը, եղանակը, Apple հավելվածի վիջեթները և հարմարեցվող այլ գործառույթներ:
standby 2.jpg (149 KB)
Գիշերային ժամերին StandBy-ը թուլացնում է էկրանի լույսը, որպեսզի չխանգարի օգտատիրոջ քնին: Apple-ը պնդում է, որ StandBy-ը ավտոմատ կերպով ցուցադրում է ճիշտ տեղեկատվությունը ճիշտ ժամանակին։
StandBy-ը նաև թույլ կտա Siri օգնականն օգտագործել առանց ձեռքերի օգնության: Օգտատերը կարող է խնդրել Siri-ին երաժշտություն նվագարկել, ինչպես HomePod-ում, իսկ StandBy-ում հեռախոսը ցույց կտա ձայնային օգնականի կողմից տրված հարցերի պատասխանները:
M2 Ultra պրոցեսոր
Apple-ը ներկայացրել է պրոցեսորը՝ M2 Ultra-ն, որը, ըստ Apple-ի, ընկերության սեփական արտադրության ամենահզոր չիպն է։ M2 Ultra-ն բաղկացած է երկու M2 Max բյուրեղներից, որոնք փոխկապակցված են UltraFusion ճարտարապետության միջոցով:
M2 Ultra.jpg (83 KB)
M2 Ultra-ն ներառում է 24 միջուկ (16 կատարողական և 8 էներգաարդյունավետության), ապահովում է 20%-ով ավելի արագ կատարողականություն, քան M1 Ultra-ն, որն ունի 16 կատարողական և 4 էներգաարդյունավետության միջուկ:
M2 Ultra-ն աջակցում է մինչև 192 ԳԲ համակցված հիշողություն, ինչը 50%-ով ավելի է, քան M1 Ultra-ն: Հիշողության թողունակությունը 800 Գբ/վ է, 32 միջուկային նեյրոնային շարժիչի և 134 միլիարդ տրանզիստորների հետ միասին: M2 Ultra-ն կօգտագործվի նորացված Mac Studio մինի համակարգչում, ինչպես նաև թարմացված Mac Pro-ում:
Mac Studio՝ M2 Ultra և M2 Max պրոցեսորներով
Apple-ը նաև ներկայացրել է Mac Studio PC համակարգչի նոր տարբերակը՝ M2 Max և M2 Ultra չիպերով: Այն ունի նույն դիզայնը, ինչ անցյալ տարվա M1-ի վրա հիմնված համակարգիչ, բայց ներսում շատ ավելի հզոր պրոցեսորներ կան:
Mac Studio.jpg (158 KB)
Ինչ վերաբերում է M2 Max տարբերակին, ապա Mac Studio-ն այս կոնֆիգուրացիայից կթողարկվի 12 միջուկային պրոցեսորով, 38 միջուկանի GPU-ով և մինչև 96 ԳԲ համակցված հիշողությամբ՝ 400 ԳԲ/վ թողունակությամբ:
Ընկերությունը նշում է, որ այս ցուցանիշները պետք է տպավորիչ կատարողական խթան հաղորդեն տեսա- և լուսանկարչական հավելվածներում: Apple-ը պնդում է, որ Octane 3D-ի ռենդերինգը մինչև երեք անգամ ավելի արագ կլինի M2 Ultra-ի դեպքում՝ M1 Ultra-ի համեմատ:
MacBook Air-ը՝ M2 պրոցեսորով
WWDC 2023-ի միջոցառման ժամանակ Apple-ը նաև ներկայացրել է նոր 15 դյույմանոց MacBook Air նոութբուքը։ Նորույթի հաստությունն ընդամենը 11,5 մմ է։ Սարքի քաշը 1,5 կգ է։ Apple-ը պնդում է, որ դա աշխարհի ամենաբարակ 15 դյույմանոց նոութբուքն է:
MacBook Air.jpg (260 KB)
Նորույթն աշխատում է Apple M2 պրոցեսորով, ունի երկու Thunderbolt 4 (USB-C) միակցիչներ, պաշտպանիչ MagSave լիցքավորման պորտ և 3,5 մմ ձայնային ելք, 15,3 դյույմանոց էկրան՝ 500 քդ/մ2 պայծառությամբ և հագեցած է 1080p վեբ-տեսախցիկով։ Մարտկոցի մեկ լիցքավորմամբ այն աշխատում է 18 ժամ մարտկոց:
Նորույթը կարող է դուր գալ նրանց, ովքեր շատ բարակ նոութբուք են ցանկանում, սակայն 14 և 16 դյույմանոց MacBook Pro մոդելների հզորությունների կարիքը չունեն։ Նոր 15 դյույմանոց MacBook Air-ը հասանելի կլինի հաջորդ շաբաթ՝ սկսած 1299 դոլարից: Նորույթը կառաջարկվի կորպուսի մի քանի գույնով։

At the WWDC event held yesterday, Apple presented a number of new products to its consumers, including the iOS 17 operating system, the latest version of the MacOS Sonoma operating system for PC computers, the StandBy function, the 24-core M2 Ultra PC processor, the Mac Studio mini computer with the M2 Ultra and M2 Max processors and the 15-inch MacBook Air with the M2 processor. You can read about Apple's Vision Pro mixed reality device here.
iOS 17 operating system
During the Apple WWDC event, the company announced the new operating system, iOS 17, in which there are a number of new functions. It's now possible to leave a video message on FaceTime to someone you can't reach. Тhe function of decoding online messages from voicemail has been added. Filters have been added to iMessage to make finding messages easier.
AirDrop has added a NameDrop feature that lets you transfer a pre-selected phone number or email address by simply holding one iPhone close to another. This feature works when transferring information between iPhone and Apple Watch, it can also be used to share photos.
Some changes related to the keyboard. The text input algorithm now uses a new language model to improve sentence quality. In addition, it will be easier for users to go back to the original word if the algorithm incorrectly replaces the typed word.
iOS 17 also added the Journal application, which is a personal diary. Here it is possible to enter not only text, but also photos, music, etc. To interact with the Siri voice assistant, all you have to do now is say its name, whereas before you had to say "Hey, Siri." As before, the stable version of iOS 17 will be released in the fall.
macOS Sonoma
Apple also unveiled macOS Sonoma, the latest version of its PC desktop operating system. It has advanced video conferencing features that enable users to present and share their work more effectively in any video conferencing application.
It also has widget support, a new set of screen savers, and a new Game Mode that gives games priority access to CPU and GPU resources and reduces lag when connecting AirPods, Xbox, and PlayStation controllers to a PC. According to Apple, Game Mode works with any game.
The update, also known as macOS 14, will be available in developer beta in the coming days and public beta in the coming weeks. It will be available to the public later this year.
StandBy function
This feature will expand the capabilities of Apple Home smart home control, turning the iPhone into a smart display that will allow you to control the smart home. StandBy turns on automatically when iPhone is charging and in horizontal position. During this time, it can display the time, Apple Home controls, weather, Apple app widgets, and other customizable features.
At night, StandBy dims the screen light so as not to disturb the user's sleep. Apple claims that StandBy automatically displays the right information at the right time.
StandBy will also allow you to use the Siri assistant hands-free. The user can ask Siri to play music, just like HomePod, and in StandBy the phone will show the answers to the questions asked by the voice assistant.
M2 Ultra processor
Apple presented the processor, M2 Ultra, which, according to Apple, is the most powerful chip of the company's own production. The M2 Ultra consists of two M2 Max crystals interconnected using the UltraFusion architecture.
The M2 Ultra includes 24 cores (16 performance and 8 energy efficiency), delivering 20% faster performance than the M1 Ultra, which has 16 performance and 4 energy efficiency cores.
The M2 Ultra supports up to 192GB of combined memory, which is 50% more than the M1 Ultra. The memory bandwidth is 800 Gb/s, along with 32 core neural engine and 134 billion transistors. The M2 Ultra will be used in the updated Mac Studio minicomputer as well as the updated Mac Pro.
Mac Studio with M2 Ultra and M2 Max processors
Apple also introduced a new version of the Mac Studio PC with the M2 Max and M2 Ultra chips. It has the same design as last year's M1-based PC, but with much more powerful processors inside.
As for the M2 Max variant, the Mac Studio will launch in this configuration with a 12-core processor, a 38-core GPU and up to 96GB of combined memory with a bandwidth of 400GB/s.
The company says these figures should deliver an impressive performance boost in video and photo applications. Apple claims Octane 3D rendering will be up to three times faster on the M2 Ultra compared to the M1 Ultra.
MacBook Air with M2 processor
Apple also unveiled a new 15-inch MacBook Air laptop at the WWDC 2023 event. The thickness of the novelty is only 11.5 mm. The weight of the device is 1.5 kg. Apple claims it's the world's thinnest 15-inch laptop.
It works with an Apple M2 processor, has two Thunderbolt 4 (USB-C) connectors, a protective MagSave charging port and a 3.5 mm audio output, a 15.3-inch screen with a brightness of 500 q/m2 and is equipped with a 1080p web camera. It has 18 hours of battery life on a single charge.
The novelty may appeal to those who want a very thin laptop, but do not need the capabilities of the 14-inch and 16-inch MacBook Pro models. The new 15-inch MacBook Air will be available next week, starting at $1,299. The laptop will be offered in several body colors.