NASA-ի չգործող արբանյակն այս շաբաթ կընկնի Երկրի վրա․ արդյո՞ք դա վտանգավոր է
Առաջիկա օրերին Երկրի վրա պետք է ընկնի չգործող RHESSI արբանյակը, որը պատկանում է NASA-ին և օգտագործվել է Արեգակի ուսումնասիրության նպատակով։ Սարքը որևէ վտանգ չի ներկայացնում և Երկրի վրա վնաս հասցնելու շանսերը շատ փոքր են։
RHESSI-ն, որը 270 կգ-ից մի փոքր ավելի է կշռում, պետք է Երկրի մթնոլորտ մտնի չորեքշաբթի՝ ապրիլի 19-ին, Երևանի ժամանակով 05.30-ի սահմաններում, հնարավոր է՝ մի փոքր շուտ կամ ուշ։
NASA-ի տվյալներով՝ RHESSI-ն համեմատաբար փոքր արբանյակ է, և դրա մեծ մասը բառացիորեն կայրվի ու կվերանա մթնոլորտում՝ Երկիր հասնելու ճանապարհին: Այնուամենայնիվ, ըստ գործակալության, ակնկալվում է, որ դրա որոշ մասեր կարող են հասնել Երկիր, թեև որևէ մեկին վնաս պատճառելու ռիսկը շատ ցածր է՝ 1-ը 2467-ից:
RHESSI-ն Երկրի ցածր ուղեծիր է արձակվել Pegasus XL հրթիռով 2002-ի փետրվարին: Սարքն օգնել է ուսումնասիրել արեգակնային բռնկումները և պսակի զանգվածի արտանետումները՝ օգտագործելով ռենտգենյան ճառագայթների և գամմա ճառագայթների նկատմամբ զգայուն սպեկտրոմետր: Առաքելության ընթացքում արձանագրվել է ավելի քան 100,000 իրադարձություն ռենտգենյան տիրույթում, որոնք օգնել են ավելի լավ հասկանալ Արեգակի վրա կատարվող երևույթները։ RHESSI-ն շահագործումից հանվել է 2018-ին:
Նշենք, որ Երկրի մերձակա ուղեծրում առկա է պոտենցիալ վտանգավոր տիեզերական աղբի հսկայական ծավալ: Եվրոպական տիեզերական գործակալության հաշվարկներով՝ Երկրի մերձակա ուղեծրում կա տիեզերական օբյեկտների մոտ 36,500 կտոր, որոնք 10 սանտիմետրից մեծ են, մոտ մեկ միլիոն բեկոր, որոնց չափերը 1-10 սմ են, և  130 միլիոն բեկոր, որոնք 1 սմ-ից փոքր են:
Բացի դրանից, ավելի մեծ օբյեկտների բախման հետևանքով շարունակում է աճել հատկապես փոքր բեկորների քանակը, որոնք առաջացնում են բեկորների ամպեր: Եվ եթե 10 սմ մեծության բեկորները կանոնավոր կերպով մշտադիտարկվում են, ապա ավելի փոքր կտորների հետագծերը հիմնականում անհայտ են, այսինքն՝ նախապես դրանց մասին չի իմացվում։
Տիեզերական աղբի առաջացրած միակ խնդիրն այն չէ, որ դրանք կարող են հասնել Երկիր։ Դրանք խոչընդոտներ են ստեղծում, իսկ ապագայում ավելի շատ կստեղծեն, գործող արհեստական արբանյակների ու տիեզերանավերի համար։
Վերջերս Բյուրականի աստղադիտարանի գիտաշխատողները մշտադիտարկումների միջոցով վերականգնել են արհեստական արբանյակների համար 700 ուղեծիր, որոնց շնորհիվ այդ արբանյակները կարող են խուսանավել տիեզերական աղբի հետ աղետալի բախումից։

The defunct RHESSI satellite, which belongs to NASA and was used to study the Sun, will fall to Earth in the coming days. The device does not pose any threat and the chances of causing harm on Earth are very small.
RHESSI, which weighs just over 270 kg, should enter Earth's atmosphere on Wednesday, April 19, around 05:30 Yerevan time, possibly a little earlier or later.
According to NASA, RHESSI is a relatively small satellite and most of it will literally burn up and disappear in the atmosphere on the way to Earth. However, parts of it are expected to reach Earth, although the risk of harming anyone is very low, at 1 in 2,467.
RHESSI was launched into low Earth orbit on a Pegasus XL rocket in February 2002. The device helped study solar flares and coronal mass ejections using a spectrometer sensitive to X-rays and gamma rays. During the mission, more than 100,000 events in the X-ray range were recorded, which helped to better understand the phenomena taking place on the Sun. RHESSI was decommissioned in 2018.
There is a huge volume of potentially dangerous space debris in the near-Earth orbit. The European Space Agency estimates that there are about 36,500 pieces of space objects larger than 10 centimeters in size, about one million fragments that are 1-10 cm in size, and 130 million fragments that are smaller than 1 cm in near-Earth orbit.
In addition, collisions with larger objects continue to produce especially small fragments that form debris clouds. And while fragments of 10 cm size are regularly monitored, the trajectories of smaller fragments are generally unknown.
The only problem caused by space debris is not that it can reach the Earth. They create obstacles, and will create more in the future, for operating artificial satellites and spaceships.
Recently, researchers of the Byurakan observatory have restored 700 orbits for artificial satellites through monitoring, thanks to which these satellites can avoid a catastrophic collision with space debris.