Համացանցում վերջերս տեղեկություններ հայտնվեցին այն մասին, որ Intel ընկերության 2021 թ. նոյեմբերին թողարկված 12-րդ սերնդի Core պրոցեսորներից Alder Lake-ի BIOS կոդն ու որոշ ներքին փաստաթղթեր արտահոսել են: Intel-ն այժմ հաստատել է արտահոսած ծրագրային կոդի իսկությունը, ինչը փորձագետների շրջանում կիբերանվտանգության վերաբերյալ լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում:
Ընկերությունից հայտնել են, որ արտահոսքը տեղի է ունեցել երրորդ անձանց մեղքով, սակայն չի նշվում, թե ում մասին է խոսքը։ Դեռևս պարզ չէ, թե արդյո՞ք ծրագրային կոդը գողացել են կիբերհարձակման ժամանակ, թե՞ այն արտահոսել է ցանց ինչ-որ ինսայդերների գործողությունների հետևանքով։ Կարծիք կա, որ արտահոսքը տեղի է ունեցել ընկերության գործընկերներից մեկի՝ հավանաբար Lenovo-ի ցանցից։
Մի քանի օր առաջ Intel Alder Lake BIOS-ի սկզբնական կոդը հայտնվել էր 4chan-ում և Github-ում, իսկ 5,86 ԳԲ տարողությամբ ֆայլը պարունակում էր հսկայական քանակությամբ ինժեներական և տեխնիկական ֆայլեր, փաստաթղթեր և գործիքներ, որոնք նախատեսված էին Intel-ի Alder Lake պրոցեսորների և 12-րդ սերնդի պրոցեսորների չիպսեթների համար BIOS/UEFI ծրագրային ապահովում ստեղծելու և այն օպտիմալացնելու համար։
Արտահոսած ֆայլերի մեջ հայտնաբերվել են Intel-ի անցած տարվա պրոցեսորների MSR ռեգիստրների (Model Specific Register, միկրոկոդի ինտերֆեյսի ռեգիստրներ) տվյալների հատվածներ։ Սա գաղտնի տեղեկություն է, որը չկա այս մշակման համար հանրությանը հասանելի փաստաթղթերում:
Նաև արտահոսել է Intel Boot Guard պաշտպանության համակարգի փակ բանալի կոդը։ Սա փակ, գաղտնի տեղեկություն է, որը Intel-ը տրամադրում է վաճառող ընկերություններին:
Github-ում ներկայումս անհասանելի են ինչպես նախագծի էջը, որտեղ տեղադրվել էին արտահոսած որոշ տեղեկություններ, այնպես էլ դրա հայելային տարբերակները։

October 10, 2022  16:34
Recently some source code of BIOS and internal documentation for Alder Lake, the 12th generation Intel Core processors released in November 2021, has been leaked online. Intel has now confirmed the authenticity of the codes that have been leaked to open sources, and this raises serious cybersecurity concerns among experts.
According to the company, the leak was caused by third parties, but it is not specified which ones. It is still unclear if the source code was stolen during a cyberattack or if it was compromised by an insider. It is believed that the leak came from the network of one of the company's partners, most likely Lenovo.
A few days ago, the source code for Intel Alder Lake BIOS leaked on 4chan and Github, and the 5.86 GB file contained a huge amount of hundreds of engineering and technical files, documentation and tools designed to create and optimize BIOS/UEFI firmware for Intel Alder Lake and chipsets for 12th generation processors.
Among the leaked files were fragments of data on MSR (Model Specific Register, microcode interface registers) registers of last year's generation Intel processors. This is classified information that is not present in publicly available documentation on this development.
Leaked was also the Intel Boot Guard private key. This is classified confidential information that Intel makes available to vendors.
The project's Github page, where some of the information from the leak was posted, as its mirrors are currently unavailable.