Reddit-ի համահիմնադիր, ներկայումս Seven Seven Six վենչուրային ընկերության գլխավոր բաժնետեր Ալեքսիս Օհանյանը հարցազրույց է տվել ամերիկյան հեղինակավոր Forbes պարբերականին, որում խոսել է կրիպտոարժույթների ապագայի մասին, հատկապես FTX-ի կրիպտոբորսայի սնանկացման ֆոնին։
«Դուք կարող եք մտածել, որ բիթքոյնը հիմարություն է, բայց դա նույնքան հիմարություն է, որքան ոսկին»,- ասել է նա՝ նշելով, որ եթե դու կարողությունդ պահում ես ոսկով և անհրաժեշտության դեպքում կարող ես դա տեղափոխել երկրից, ապա կրիպտոարժույթի դեպքում դա անելը շատ ավելի հեշտ է։ «Եվ սա հնարավոր ամենաձանձրալի փաստարկն է այն մասին, թե ինչու է կրիպտոն, այս դեպքում բիթքոյնը, լավ, օգտակար և ապահով»,- ասել է նա։
Ալեքսիս Օհանյանն ասել է, որ հիմա իր ողջ ուշադրությունը կենտրոնացրել է տեխնոլոգիական ոլորտում վենչուրային ներդրումներով զբաղվող Seven Seven Six ընկերության վրա։ «Ես միշտ կրիպտոյի պրագմատիկ աջակից եմ եղել: Seven Seven Six-ի պորտֆելի մոտ կեսը ինչ-որ կերպ ներդրումներ է կատարում կրիպտո կամ բլոկչեյն տեխնոլոգիաներում»,- ասել է նա:
Reddit-ի համահիմնադիրն ասել է, որ Seven Seven Six-ը երիտասարդ ընկերություն է, պորտֆելում ներառված ընկերությունները նույնպես բավականին երիտասարդ են։ Այդուհանդերձ, ընկերության հիմնադիրները իրապես հավատում են, որ հաջորդ մեկ-երկու տարվա ընթացքում դրանք արդեն բավական փորձառու կլինեն։
Ըստ Օհանյանի՝ տեխնոլոգիական առումով 2023-ը ընդհանուր առմամբ դժվար տարի է լինելու, և տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների ղեկավարները միանգամայն այլ սցենարներ ստիպված կլինեն դիտարկել իրենց հաջորդ ներդրումն ստանալու համար։
«Ցավոք, որքան ցավ տնտեսական այս անորոշությունը կստեղծի, այդ նույն ցավը կստեղծի մի քանի հիանալի ընկերություններ: Ես լիահույս եմ այդ ընկերությունների համար, քանի որ մենք այ ընկերությունների կարիքն ունենք, որպեսզի դրանք մեզ հետագայում էլ ավելի մղեն դեպի տիեզերական և կլիմայական տեխնոլոգիաներ, ծրագրային ապահովում, և այո՛, նույնիսկ կրիպտո տեխնոլոգիաներ»- ասել է նա:
Ալեքսիս Օհանյանը նշել է, որ ինքը կրիպտոոլորտի տարբեր փուլերով է անցել, շատ կրիպտոձմեռներ է տեսել, այդուհանդերձ, իրականում վայելում է այս ոլորտում գործելու հնարավորությունը, քանի որ գործ է ունենում խելացի, սթափ դատող երիտասարդ մասնագետների հետ, որոնք շատ ավելի խելացի են, քանի որ առաջին սերունդն են, որը մեծացել է այս դարաշրջանում։ Նա նաև հույս է հայտնել, որ երիտասարդները շատ բան կսովորեն իրենց սերնդի թույլ տված սխալներից։ «Եվ ես այստեղ եմ՝ հնարավորինս օգնելու նրանց»,- ասել է նա։
Seven Seven Six-ի գլխավոր բաժնետերը նշել է, որ իրեն շատ բախտավոր է համարում, երբ տեսնում է, թե նոր ընկերությունը վերջին երկու տարիների ինչպիսի առաջընթաց ու հաջողություններ է գրանցում, ինչը նրան ստիպում է մտածել, որ ավելի վաղ պետք է սկսած լիներ նման նախաձեռնություն։ «Բայց ես ուրախ եմ, որ գտնվում եմ այնտեղ, որտեղ հիմա եմ։ Այստեղ աշխատելը զվարճալի է և աներևակայելի գոհացուցիչ»,- նշել է նա:
Ալեքսիս Օհանյանը նաև ասել է, որ ստեղծել է Seven Seven Six հիմնադրամ, որով սկսում է իր բարեգործական գործունեությունը, և իր կյանքի մնացած մասը պատրաստվում է զբաղվել թե՛ կապիտալի ներդրմամբ, թե՛ բարեգործական հիմնադրամով։

Alexis Ohanian, co-founder of Reddit and currently a general shareholder in venture capital firm Seven Seven Six, gave an interview to the prestigious American magazine Forbes in which he talked about the future of cryptocurrencies, especially amid the bankruptcy of the Cryptocurrency Exchange FTX.
“You may think bitcoin is stupid, but it's just as stupid as gold,” he said, noting that if you keep your wealth in gold and can take it out of the country if you need to, with cryptocurrency it's much easier. And that's the most boring argument about why cryptocurrency, in this case bitcoin, is good, useful and safe, he said.
Alexis Ohanian said he is now focusing all of his attention on Seven Seven Six, a venture capital firm in the technology sector. Ohanian said he had always been a pragmatic proponent of crypto. About half of Seven Seven Six's portfolio is invested in cryptocurrency or blockchain technology in some way, he said.
The Reddit co-founder said Seven Seven Six is a young company, and the companies in the portfolio are also quite young. Nevertheless, the company's founders do believe they will have enough experience in the next year or two.
From a technology perspective, Ohanian said, 2023 will be a challenging year altogether, and tech CEOs will have to consider completely different scenarios to get their next investment.
“Unfortunately, as much pain as this economic uncertainty will create, the same pain will create some great companies,” he said, adding he is hopefull for these companies because they need to move people forward in space and climate technology, software and, even cryptocurrency.
Alexis Ohanian noted that he has gone through different cycles of the cryptosphere and has seen quite a few crypto winters, but he actually enjoys the opportunity to work in this field because he deals with smart, sober-minded young professionals who are much smarter because they are the first generation that grew up in this era. He also expressed the hope that young people will learn a lot from the mistakes of their generation. And he's there to help them as much as he can, he said.
Seven Seven Six's major shareholder said he considers himself very fortunate to see the progress and success of the new company over the past two years, which makes him think such an initiative should have been started earlier. But Ohanian is happy to be where he is now. “It's fun and incredibly rewarding to work there,” he said.
Alexis Ohanian also said he created the Seven Seven Six Foundation, with which he begins his philanthropic endeavors, and plans to do both capital and philanthropic endeavors for the rest of his life.