OpenAI-ն հայտարարել է 2026 թվականի կեսերին արհեստական բանականության վրա հիմնված աշխատանքի ընդունման հարթակ գործարկելու ծրագրերի մասին՝ դիրքավորվելով որպես LinkedIn-ի ուղղակի մրցակից՝ ընդլայնվելով իր հիմնական արտադրանք ChatGPT-ից դուրս:
Ընկերությունը նաև ներկայացրել է արհեստական բանականության վերաբերյալ համապարփակ սերտիֆիկացման ծրագիր իր OpenAI ակադեմիայի միջոցով՝ ապահովելով գործընկերություններ, ներառյալ մանրածախ հսկա Walmart-ի հետ, և սահմանելով հավակնոտ նպատակ՝ մինչև 2030 թվականը սերտիֆիկացնել 10 միլիոն ամերիկացու:
Աշխատանքի հարթակ՝ LinkedIn-ին մրցակցելու համար
OpenAI-ի աշխատանքի հարթակը, որը նախատեսվում է գործարկել 2026 թվականի կեսերին, կօգտագործի արհեստական բանականությունը՝ գործատուներին համապատասխանեցնելու արհեստական բանականության ոլորտում հմտություններ ունեցող թեկնածուների հետ: Ըստ OpenAI-ի հավելվածների գործադիր տնօրեն Ֆիջի Սիմոյի, հարթակը «կօգտագործի արհեստական բանականությունը՝ ընկերությունների կարիքների և աշխատողների առաջարկած հնարավորությունների միջև կատարյալ համընկնումներ գտնելու համար»:
Հարթակը լուրջ մարտահրավեր է ներկայացնում LinkedIn-ի համար: Այն կներառի առանձին ուղղություն փոքր բիզնեսների և տեղական իշխանությունների համար, որոնք փնտրում են արհեստական բանականության մասնագետներ: Տեխասի բիզնես ասոցիացիան պլանավորում է օգտագործել հարթակը՝ Տեխասի հազարավոր գործատուներին կապելու այն աշխատողների հետ, ովքեր կարող են օգնել արդիականացնել նրանց գործունեությունը:

OpenAI has announced plans to launch an AI-powered hiring platform by mid-2026, positioning itself in direct competition with LinkedIn as it expands beyond its core product, ChatGPT.
The company also unveiled a comprehensive AI certification program through its OpenAI Academy, securing partnerships, including with retail giant Walmart, and setting an ambitious goal to certify 10 million Americans by 2030.
Job Platform to Rival LinkedIn
OpenAI’s job platform, slated for launch by mid-2026, will leverage artificial intelligence to match employers with candidates skilled in AI-related fields. According to Fiji Simo, OpenAI’s CEO of Applications, the platform will “use AI to find perfect matches between companies’ needs and what workers can offer.”
The platform poses a significant challenge to LinkedIn. It will include a dedicated track for small businesses and local governments seeking AI specialists. The Texas Business Association plans to use the platform to connect thousands of Texas employers with workers who can help modernize their operations.