Վրաստանը 2024 թ. տվյալներով ձեռք է բերել 5.51 միլիոն դոլարին համարժեք 66 բիթքոյն և հայտնվել թոփ 10 կառավարությունների անվանացանկում, որոնք թվային ակտիվներ են կուտակում։
CCN լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ անվանացանկը գլխավորում են Արաբական Միացյալ էմիրությունները, ԱՄՆ-ն, Չինաստանն ու Մեծ Բրիտանիան։ Ամենամեծ թվային ակտիվների պահուստային ֆոնդն ունի Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարությունը՝ 35 միլիարդ դոլարին համարժեք 420,000 բիթքոյն։ ԱՄՆ-ի կապիտալը գնահատվում է 16.52 դոլարին համարժեք 198,109 բիթքոյն։ Հավելենք, որ ԱՄՆ նորանշանակ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այս ամիս ստորագրել է ռազմավարական բիթքոյն ռեզերվ ստեղծելու հրամանագիր։
Չինաստանի թվային ակտիվների պահուստները գնահատվում են 16.2 միլիարդ դոլարին համարժեք 194,000 բիթքոյն։
Ըստ հեղինակի՝ թվային արժեքները մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում կառավարությունների համար, քանի որ գնալով դրանց դերը մեծանում է համաշխարհային տնտեսության մեջ։

According to 2024 data, Georgia has acquired 66 bitcoins, equivalent to $5.51 million, securing a spot among the top 10 governments accumulating digital assets.
As reported by CCN, the list is led by the United Arab Emirates, the United States, China, and the United Kingdom. The largest reserve of digital assets belongs to the UAE government, with 420,000 bitcoins valued at $35 billion. The U.S. holds a capital of $16.52 billion, or 198,109 bitcoins. Notably, newly elected U.S. President Donald Trump signed an executive order this month to establish a strategic bitcoin reserve.
China’s digital asset reserves are estimated at 194,000 bitcoins, equivalent to $16.2 billion.
According to the author, digital currencies are of great interest to governments as their role in the global economy continues to grow. This trend reflects a worldwide shift toward recognizing cryptocurrencies as a vital financial tool capable of enhancing economic stability and unlocking new investment opportunities.