Իլոն Մասկի Neuralink-ը հաջողությամբ ներդրել է իր իմպլանտը երրորդ պացիենտի ուղեղի մեջ: Այս մասին Մասկը հայտարարել է Stagwell մարքեթինգային ընկերության ղեկավար Մարկ Փենին տված հարցազրույցում, որը հեռարձակվել է X սոցիալական ցանցով։
«Այժմ մենք երեք մարդ ունենք Neuralink իմպլանտներով, և նրանք բոլորն էլ լավ են աշխատում», - ասել է Մասկը:
Առաջին պացիենտը. Վերականգնվել է մարմնի վերահսկողությունը
Neuralink-ի առաջին հաջող իմպլանտացիայի մասին հայտարարվել էր մեկ տարի առաջ։ Սարքը տեղադրվել էր 29-ամյա Նոլանդ Արբոյին, ով ողնուղեղի վնասվածքի պատճառով ամբողջովին անդամալույծ էր:
Փոքր մարտկոցի չափ իմպլանտը տեղադրվել էր ուղեղի շարժման համար պատասխանատու հատվածում։ Սարքի բարակ էլեկտրոդները ընդունում են ուղեղի ազդանշանները և դրանք անլար կերպով փոխանցում համակարգչային հավելված: Այս տեխնոլոգիայով Արբոն կարողացավ սկսել կառավարել սարքերը «մտքի ուժով»:
Neuralink-ը նշել է, որ իմպլանտները նախատեսված են հենաշարժողական հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց օգնելու համարե ւ կարող են վերականգնել շրջապատող աշխարհի հետ փոխազդելու նրանց կարողությունը:
Երկրորդ պացիենտը. 3D օբյեկտների ստեղծում
Օգոստոսին ընկերությունը հայտարարեց իմպլանտը ստացած երկրորդ պացիենտը մասին: Դրա օգնությամբ մարդը կարողացել է «մտքի ուժով» ստեղծել եռաչափ մոդելներ։ Այս դեպքը հաստատեց Neuralink տեխնոլոգիաների ներուժը ստեղծագործության և այլ նորարարական ոլորտներում օգտագործելու համար:
Մասկը՝ իմպլանտների ապագայի մասին
Մասկի խոսքով՝ առաջիկա ամիսներին ընկերությունն ակնկալում է հիվանդների թիվը հասցնել 20-30 մարդու։ Մասկն ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր նոր սարք հաստատում է տեխնոլոգիայի ֆունկցիոնալությունը և մարդկանց կյանքը բարելավելու ներուժը:
Իլոն Մասկը նաև վստահություն է հայտնում, որ ապագայում ուղեղի իմպլանտները կդառնան կյանքի սովորական մասը, ինչպես սմարթֆոնները կամ կրելի սարքերը։
Neuralink տեխնոլոգիան շարունակում է զարգանալ՝ բացելով նոր հնարավորություններ բժշկության, վերականգնման և մարդ-մեքենա փոխազդեցության համար:

Компания Neuralink, принадлежащая Илону Маску, успешно вживила свой мозговой имплант уже третьему пациенту. Об этом сообщил сам Маск в интервью с Марком Пенном, главой маркетинговой компании Stagwell, которое транслировалось в соцсети X.
«У нас сейчас три человека с вживленными имплантами Neuralink, и все они хорошо работают», — заявил Маск.
Первый пациент: возвращение контроля над телом
О первой успешной имплантации Neuralink стало известно год назад. Тогда устройство было вживлено 29-летнему Ноланду Арбо, который полностью парализован из-за травмы спинного мозга.
Имплант размером с небольшую батарейку был помещён в зону мозга, отвечающую за движение. Тонкие электроды устройства улавливают сигналы мозга и передают их по беспроводной связи на компьютерное приложение. С помощью этой технологии Арбо смог начать управлять устройствами "силой мысли".
Neuralink заявила, что такие импланты предназначены для помощи людям с нарушениями двигательных функций, восстанавливая их способность взаимодействовать с окружающим миром.
Второй пациент: создание 3D-объектов
В августе компания объявила о втором пациенте, которому вживили имплант. С его помощью пользователь смог "силой мысли" создавать трёхмерные модели. Этот случай подтвердил перспективность технологий Neuralink для использования в творчестве и других инновационных сферах.
Маск о будущем имплантов
По словам предпринимателя, в ближайшие месяцы компания рассчитывает увеличить число пациентов до 20–30 человек. Маск подчеркнул, что каждое новое устройство подтверждает работоспособность технологии и её потенциал для улучшения жизни людей.
Илон Маск также выражает уверенность, что в будущем мозговые импланты станут привычной частью жизни, подобно смартфонам или носимым устройствам.
Технология Neuralink продолжает развиваться, открывая новые возможности для медицины, реабилитации и взаимодействия человека с техникой.