Իլոն Մասկի Neuralink-ը հաջողությամբ ներդրել է իր իմպլանտը երրորդ պացիենտի ուղեղի մեջ: Այս մասին Մասկը հայտարարել է Stagwell մարքեթինգային ընկերության ղեկավար Մարկ Փենին տված հարցազրույցում, որը հեռարձակվել է X սոցիալական ցանցով։
«Այժմ մենք երեք մարդ ունենք Neuralink իմպլանտներով, և նրանք բոլորն էլ լավ են աշխատում», - ասել է Մասկը:
Առաջին պացիենտը. Վերականգնվել է մարմնի վերահսկողությունը
Neuralink-ի առաջին հաջող իմպլանտացիայի մասին հայտարարվել էր մեկ տարի առաջ։ Սարքը տեղադրվել էր 29-ամյա Նոլանդ Արբոյին, ով ողնուղեղի վնասվածքի պատճառով ամբողջովին անդամալույծ էր:
Փոքր մարտկոցի չափ իմպլանտը տեղադրվել էր ուղեղի շարժման համար պատասխանատու հատվածում։ Սարքի բարակ էլեկտրոդները ընդունում են ուղեղի ազդանշանները և դրանք անլար կերպով փոխանցում համակարգչային հավելված: Այս տեխնոլոգիայով Արբոն կարողացավ սկսել կառավարել սարքերը «մտքի ուժով»:
Neuralink-ը նշել է, որ իմպլանտները նախատեսված են հենաշարժողական հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց օգնելու համարե ւ կարող են վերականգնել շրջապատող աշխարհի հետ փոխազդելու նրանց կարողությունը:
Երկրորդ պացիենտը. 3D օբյեկտների ստեղծում
Օգոստոսին ընկերությունը հայտարարեց իմպլանտը ստացած երկրորդ պացիենտը մասին: Դրա օգնությամբ մարդը կարողացել է «մտքի ուժով» ստեղծել եռաչափ մոդելներ։ Այս դեպքը հաստատեց Neuralink տեխնոլոգիաների ներուժը ստեղծագործության և այլ նորարարական ոլորտներում օգտագործելու համար:
Մասկը՝ իմպլանտների ապագայի մասին
Մասկի խոսքով՝ առաջիկա ամիսներին ընկերությունն ակնկալում է հիվանդների թիվը հասցնել 20-30 մարդու։ Մասկն ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր նոր սարք հաստատում է տեխնոլոգիայի ֆունկցիոնալությունը և մարդկանց կյանքը բարելավելու ներուժը:
Իլոն Մասկը նաև վստահություն է հայտնում, որ ապագայում ուղեղի իմպլանտները կդառնան կյանքի սովորական մասը, ինչպես սմարթֆոնները կամ կրելի սարքերը։
Neuralink տեխնոլոգիան շարունակում է զարգանալ՝ բացելով նոր հնարավորություններ բժշկության, վերականգնման և մարդ-մեքենա փոխազդեցության համար:

The company Neuralink, owned by Elon Musk, has successfully implanted its brain implant in its third patient. This was announced by Musk himself in an interview with Mark Penn, the head of the marketing company Stagwell, which was broadcast on the social network X.
There are currently three people with Neuralink implants, and they are all working well, Musk said.
The first patient: regaining control over the body
The first successful implantation of Neuralink became known a year ago. Then the device was implanted in 29-year-old Noland Arbo, who was completely paralyzed due to a spinal cord injury.
The implant, the size of a small battery, was placed in the area of the brain responsible for movement. The device's thin electrodes capture brain signals and transmit them wirelessly to a computer application. With this technology, Arbo was able to begin controlling devices "with the power of thought." Neuralink said that such implants are designed to help people with motor impairments by restoring their ability to interact with the world around them.
The second patient: creating 3D objects
In August, the company announced the second patient who received an implant. With its help, the user was able to create three-dimensional models "with the power of thought." This case confirmed the potential of Neuralink technologies for use in creativity and other innovative areas.
Musk on the future of implants
According to the entrepreneur, in the coming months the company expects to increase the number of patients to 20-30 people. Musk emphasized that each new device confirms the operability of the technology and its potential to improve people's lives.
Elon Musk also expresses confidence that in the future, brain implants will become a familiar part of life, like smartphones or wearable devices.
Neuralink technology continues to evolve, opening up new possibilities for medicine, rehabilitation, and human interaction with technology.