2025 թվականի կեսերին Հայաստանում կգործարկվի ևս մեկ գերհամակարգիչ «Nvidia»-ի հիմքի վրա։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 9-ին, տարեկան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Հայկական տարբեր հետազոտական կենտրոններ և ընկերություններ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 20 հայտ են ուղարկել արդեն գործող ֆրանսիական գերհամակարգչի օգտագործման համար, որը «Ազնավուր» հիմնադրամի աջակցությամբ փոխանցվել է Երևանի ինժեներական քաղաքին:
Մխիթար Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ այժմ բանակցություններ են ընթանում «Nvidia»-ի հետ համագործակցության համար, արդեն ձեռք են բերվել մի շարք բաղադրիչներ, ինչը թույլ է տալիս տարվա կեսին ակնկալել նոր գերհամակարգչի գործարկում:
Ամենայն հավանականությամբ այն կտեղակայվի Երևանի պետական համալսարանում։ Մշակողների թիմերն արդեն հայտեր են ուղարկում դրանով աշխատելու համար։
Հիշեցնենք` 2024 թվականի մայիսին ՀՀ-ում գերհամակարգչային ազգային կենտրոն բացվեց։
Նշենք, որ Երևանի ինժեներական քաղաքը դեռ մինչև վերջ չի կառուցվել, սակայն դրա կառուցված մասում արդեն ավելի քան 20 ընկերություն է տեղակայվել: Նոր մասում կտեղակայվեն գերհամակարգչային կենտրոնը, ինչպես նաև լաբորատորիաներ, որտեղ կուսումնասիրվեն արդյունաբերության համար հեռանկարային խնդիրները։ Գերհամակարգիչն ավելի վաղ Հայաստան էր բերվել Ֆրանսիայից։

Another supercomputer based on Nvidia will be launched in Armenia in mid-2025. Mkhitar Hayrapetyan, Minister of High-Tech Industry of Armenia, announced this during his press conference Thursday to recap the past year.
Various Armenian research centers and companies sent a total of more than 20 applications for the use of the already operating French supercomputer, which was transferred to the Engineering City of Yerevan with the assistance of the Aznavour Foundation.
Mkhitar Hayrapetyan informed that negotiations are underway for cooperation with Nvidia, a number of respective components have already been purchased, and this enables to expect the launch of a new supercomputer in the middle of the current year.
Most likely, it will be installed at Yerevan State University.
Developer teams are already sending requests to work with it.
A national supercomputer center was opened in Armenia in May 2024.
The Engineering City of Yerevan has not yet been completed, but more than 20 companies have already been located in its constructed part.
The new part will house the supercomputer center, as well as laboratories where prospective tasks for the industry will be studied.