Արհեստական բանականությունն (ԱԲ) այսօր մեր բոլոր աշխատանքների մեջ հիմնական դերն ունի, հետևաբար պետք է լավ մտածենք, թե ինչպես դա կարողանանք լավագույնս օգտագործել։ Այս մասին Silicon Mountains 2024 միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի շրջանակներում NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը:
Մենք ԱԲ ոչ միայն օգտագործողը, այլեւ ստեղծողը կարող ենք լինել
Երվանդ Զորյանն ասում է, որ ԱԲ-ն մարդիկ կարող են ճիշտ օգտագործել, կարող են նաև ոչ ճիշտ օգտագործել։ Հետևաբար, այս գագաթաժողովի առիթները մեզ մտածելու տեղիք են տալիս, թե ինչպես կարելի է ԱԲ-ն ճիշտ օգտագործել։
«Բայց մենք միայն օգտագործող չենք, պետք է նաև մտածենք ստեղծելու մասին: Եվ այդ առումով Հայաստանում այդ կարողությունն ունենք, գիտական միտքն ունենք, տվյալներով մտածելու ունակությունն ունենք: Սա հիմք է տալիս հավատալու, որ մենք ևս արհեստական բանականության ստեղծողները կարող ենք լինել: Ինձ համար Silicon Mountains-ը երկու նպատակի է ծառայում, որ թե՛ օգտագործելն ավելի լավ իմանանք, և թե՛ ստեղծելու առիթներ ունենանք»,- ասաց նա:
ԱԲ համար փոքր կամ մեծ երկիր լինելը նշանակություն չունի, կարեւորը միտքն է
ԱԲ-ն օգտագործելը ներդրում չէ, ստեղծելն է ներդրում: Հետևաբար, մենք մեր ընկերությունների, մեր ապրանքների միջոցով կամ նորարարական ձևերով պետք է ԱԲ-ն մեր աշխատանքում օգտագործենք, ասում է նա։
«Ես կարծում եմ՝ փոքր կամ մեծ երկիր լինելը մեծ նշանակություն չունի, կարևորը միտքն է: Հիմա առաջվա պես սահմաններ չկան երկրների միջև և այն, ինչին դու հասանելիություն ունես, ամեն ինչ օնլայն տրամադրված է աշխարհում յուրաքանչյուր մարդու։ Դրա համար պետք չէ, որ մենք մեզ համար բարդույթ ստեղծենք, որ մենք փոքր երկիր ենք: Փոքր երկիր չենք, եթե ունենք տվյալների հասանելիությունը, այստեղ նստած էլ կարող ենք մեզ պետք եղածն անել և հասնել այնտեղ, որտեղ պետք է»,- ընդգծեց նա:
Պետք չէ վախենալ. եթե մենք չօգտագործենք ԱԲ-ն, ուրիշները կօգտագործեն
Երվանդ Զորյանն ասում է, որ ԱԲ-ն, այո, նաև մարտահրավերներ է բերում: Մարդիկ կարող են ԱԲ տվյալները տարբեր, ոչ լավ նպատակներով օգտագործել: Բայց պետք չէ դրանից ելնելով մենք մեզ սահմանափակենք: Պետք է հասկանալ, թե ուր կարող է տանել ԱԲ խելացի օգտագործումը:
«Որովհետև եթե մենք չօգտագործենք, ուրիշները կօգտագործեն, ու մենք հետ կմնանք և հետնապահների շարքում կլինենք: Այստեղ ժամանակի գործոնը կա, պետք չէ ուշանալ, պետք է ամենասկզբից օգտագործել: Ամեն մեկն իր աշխատանքի մեջ պետք է մտածի, թե ինչպես կարող է արհեստական բանականությունն օգտագործել իր աշխատանքի արդյունավետությունը, արտադրողականությունը բարձրացնելու համար»,- նշեց Երվանդ Զորյանը:
Պարտադիր չէ չիպ արտադրող լինես, չիպի դիզայն անելու մեջ ավելի շատ նորարարություն կա
ԱԲ-ն բավական մեծ ազդեցություն ունի միկրոէլեկտրոնիկայում և չիպերի արտադրության մեջ, նշում է Զորյանը: «Այսօր մենք կես տրիլիոն տրանզիստոր ունենք մեկ չիպի մեջ, և չկա մարդկային միտք, որ կարող է այդ կես տրիլիոն տրանզիստորները դնել այնպես, որ իրենց գործը կատարեն: Դա անելու համար մենք արհեստական բանականության օգնությունն ենք ստանում: Մենք հիմա զարգանում ենք այդ ուղղությամբ»,- ընդգծեց Զորյանը:
Հարցին՝ Հայաստանում իմաստ ունի՞ այդ չիպերի արտադրությունը ներդնել, թե՞ Հայաստանը միայն չիպ դիզայնով պիտի զբաղվի, նա պատասխանեց. «Եթե խոսում ենք արդիական չիպերի մասին, ապա շատ-շատ դժվար է, քանի որ շատ քիչ են այն երկրները, որ այսօր չիպ կարող են արտադրել: Միայն մեկ գծով չիպ արտադրելու համար արդեն 20 միլիարդ դոլարի ներդրում է պետք: Նույնիսկ Միացյալ Նահանգներից դուրս է բերվել չիպերի արտադրությունը, դեպի Թայվան, Կորեա: Թե ով պիտի օգնի մեզ, որ չիպ արտադրենք, ես չգիտեմ, մի քիչ թանկ հաճույք է դա։ Մյուս կողմից, պարտադիր չէ, որ չիպ արտադրող լինես: Չիպի դիզայն անելու մեջ ավելի նորարարություն կա, քան արտադրող լինելու մեջ»,- ասաց նա։Երվանդ Զորյանը խոսեց նաև պետության դերի մասին՝ նշելով, որ ԱԲ ոլորտում պետությունը դերակատարում ունի: «Չասեմ ռազմավարություն, բայց գոնե պետական մակարդակի քաջալերանք, պետական մակարդակի մասնակցություն դպրոցների, համալսարանների մակարդակով պետք է: Պետք է ընկերություններին արտոնություններ տալ, ամպային համակարգեր գնել, որ մարդիկ կարողանան իրենց ծրագրերն իրականացնել: Այո՛, այս ամենի մեջ պետությունը դեր ունի: Պարտադիր չէ, որ դա լինի ռազմավարություն, բայց պայմաններ պետք է ստեղծվեն, որ դպրոցական, ուսանողական տարիքից մարդիկ ազատորեն օգտագործեն առկա հնարավորությունները»,- բացատրեց նա:
Մե՛նք պետք է ԱԲ-ն կառավարենք, ոչ թե հակառակը
Երվանդ Զորյանը չի կարծում, որ կարող է մի օր մարդկությունն ԱԲ-ին տա նոբելյան մրցանակ որևէ հայտնագործության համար։ «Չեմ կարծում, բայց մենք ուզում ենք, որ արհեստական բանականությանը խելացի գործեր անի, մեզ խելացի գործիքներ տա: Արհեստական բանականությունը մեր օգնականն է: Ժամանակին, երբ հաշվիչ մեքենաները չկային, ամեն ինչ ձեռքով էիր անում, հիմա ձեռքով չես անում: Առաջ եթե նամակ էիր ուզում գրել, ասիստենտին էիր կանչում, գաղափարը տալիս էիր, գրում էր,  հիմա էլ չես կանչում, արհեստական բանականությունը նամակդ գրում է»,-ասաց նա:
Հարցին՝ կարո՞ղ է ԱԲ-ն մի օր մեզ կառավարի, Զորյանը պատասխանեց. «Չեմ կարծում, որովհետև, այդուհանդերձ, սահմանափակ է արհեստական բանականությունը: Սահմանափակ է այն իմաստով, որ ինքը կարող է այսօր ստեղծել բաներ նախկին տվյալներով: Արհեստական բանականությունը նախկին տվյալների վրա է հիմնված: Ինքը հին փորձն է վերցնում, իսկ մենք չենք ուզում մեզ հին փորձով սահմանափակել, մենք ստեղծագործ միտք ունենք, որպեսզի նոր փորձեր ստեղծենք: Այսինքն՝ մե՛նք պետք է արհեստական բանականությանը կառավարենք, ոչ թե հակառակը»:

Искусственный интеллект (ИИ) сегодня играет основную роль во всей нашей работе, поэтому необходимо тщательно продумывать то, как можно его лучше использовать. Об этом заявил в интервью NEWS.am Tech в рамках прошедшего международного технологического саммита «Silicon Mountains – 2024» президент компании «Синопсис Армения» Ерванд Зорян.
Мы можем быть не только пользователями, но и создателями ИИ
Зорян считает, что люди могут использовать ИИ как правильно, так и неправильно. «Поэтому события этого саммита дают нам повод задуматься о том, как, все-таки, его правильно использовать.
«Но мы не только пользователи, мы также должны думать о создании. И в этом смысле в Армении имеется потенциал, научная мысль, способность мыслить данными. Это дает основание полагать, что мы также можем быть создателями искусственного интеллекта», - заявил он.
Для ИИ не имеет значения страна маленькая или большая, главное – мысль
Использование ИИ – не инвестиции, инвестиции – это создание. Поэтому с помощью наших компаний, наших товаров или инновационных способов ИИ необходимо использовать в нашей работе, считает президент компании «Синопсис Армения».
«Думаю, не имеет значения страна маленькая или большая, главное – мысль. Сейчас между странами нет границ, как раньше, все доступно в онлайн режиме каждому человеку в мире. Поэтому не нужно создавать для себя сложности, говоря, что мы маленькая страна. Мы не маленькая страна, если у нас есть доступ к данным. Сидя здесь, мы можем делать то, что нам нужно, добираться туда, куда надо», - отметил Зорян.
Не надо бояться: если мы не будем использовать ИИ, это сделают другие
Зорян отмечает, что ИИ приносит и вызовы. Люди могут использовать ИИ в разных, и в плохих целях. Но не стоит из-за этого ограничивать самих себя. Нужно понять, куда может привести умное использование ИИ? «Потому что если мы этим не воспользуемся, этим воспользуются другие, а мы останемся позади. Здесь существует фактор времени, мы не должны опаздывать, мы должны использовать его с самого начала. Каждый должен задуматься над тем, как можно использовать искусственный интеллект в своей работе для повышения ее эффективности и продуктивности», - отметил президент компании «Синопсис Армения».
Необязательно быть производителем чипов: в процессе дизайна чипов есть больше инноваций
ИИ имеет достаточно большое воздействие на микроэлектронику и производство чипов, отмечает Зорян. «Сегодня у нас есть полтриллиона транзисторов в одном чипе, и нет человеческой мысли, которая может заставить эти полтриллиона транзисторов выполнять свою работу. Для осуществления этого нам помогает ИИ. Мы сейчас развиваемся в этом направлении», - подчеркнул он.
На вопрос, имеет ли смысл инвестировать в производство этих чипов в Армении, или Армения должна заниматься только дизайном чипов, он ответил: «Если речь идет о современных чипах, то это очень и очень сложно, очень мало стран, которые могут их производить. Для производства чипа только по одной линии требуется 20 млрд. долларов инвестиций. Даже из США выведено производство чипов, в направлении Тайваня, Кореи. Я не знаю, кто будет помогать нам производить чипы. Это довольно дорогое удовольствие. С другой стороны, не обязательно быть производителем чипов. В дизайне чипа есть больше инноваций, чем в производстве», - сказал он.
Зорян также рассказал о роли государства, отметив, что оно играет свою роль в сфере ИИ. «Необходимо участие государства на уровне школ и университетов. Компаниям должны быть предоставлены льготы, закуплены облачные системы, чтобы люди могли реализовать свои программы. Да, государство имеет во всем этом свою роль. Не обязательно иметь стратегию, но должны быть созданы условия, чтобы люди школьного и студенческого возраста могли свободно использовать имеющиеся возможности», - подчеркнул он.
Мы должны управлять ИИ, а не наоборот
Зорян не думает, что однажды человечество может вручить ИИ Нобелевскую премию за какое-либо открытие. «Не думаю, но мы хотим, чтобы искусственный интеллект делал умные вещи и давал нам умные инструменты. Искусственный интеллект – наш помощник», - отметил он.
На вопрос, сможет ли когда-нибудь ИИ управлять нами, он ответил: «Я так не думаю, поскольку искусственный интеллект, тем не менее, ограничен. Ограничен в том смысле, что сегодня он может создать нечто, используя прошлые данные. Искусственный интеллект основан на предыдущих данных.  Он использует старый опыт, а мы не хотим ограничиваться старым опытом. У нас есть творческий ум для создания нового опыта. То есть мы должны управлять искусственным интеллектом, а не наоборот».