Արհեստական բանականությունն (ԱԲ) այսօր մեր բոլոր աշխատանքների մեջ հիմնական դերն ունի, հետևաբար պետք է լավ մտածենք, թե ինչպես դա կարողանանք լավագույնս օգտագործել։ Այս մասին Silicon Mountains 2024 միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի շրջանակներում NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը:
Մենք ԱԲ ոչ միայն օգտագործողը, այլեւ ստեղծողը կարող ենք լինել
Երվանդ Զորյանն ասում է, որ ԱԲ-ն մարդիկ կարող են ճիշտ օգտագործել, կարող են նաև ոչ ճիշտ օգտագործել։ Հետևաբար, այս գագաթաժողովի առիթները մեզ մտածելու տեղիք են տալիս, թե ինչպես կարելի է ԱԲ-ն ճիշտ օգտագործել։
«Բայց մենք միայն օգտագործող չենք, պետք է նաև մտածենք ստեղծելու մասին: Եվ այդ առումով Հայաստանում այդ կարողությունն ունենք, գիտական միտքն ունենք, տվյալներով մտածելու ունակությունն ունենք: Սա հիմք է տալիս հավատալու, որ մենք ևս արհեստական բանականության ստեղծողները կարող ենք լինել: Ինձ համար Silicon Mountains-ը երկու նպատակի է ծառայում, որ թե՛ օգտագործելն ավելի լավ իմանանք, և թե՛ ստեղծելու առիթներ ունենանք»,- ասաց նա:
ԱԲ համար փոքր կամ մեծ երկիր լինելը նշանակություն չունի, կարեւորը միտքն է
ԱԲ-ն օգտագործելը ներդրում չէ, ստեղծելն է ներդրում: Հետևաբար, մենք մեր ընկերությունների, մեր ապրանքների միջոցով կամ նորարարական ձևերով պետք է ԱԲ-ն մեր աշխատանքում օգտագործենք, ասում է նա։
«Ես կարծում եմ՝ փոքր կամ մեծ երկիր լինելը մեծ նշանակություն չունի, կարևորը միտքն է: Հիմա առաջվա պես սահմաններ չկան երկրների միջև և այն, ինչին դու հասանելիություն ունես, ամեն ինչ օնլայն տրամադրված է աշխարհում յուրաքանչյուր մարդու։ Դրա համար պետք չէ, որ մենք մեզ համար բարդույթ ստեղծենք, որ մենք փոքր երկիր ենք: Փոքր երկիր չենք, եթե ունենք տվյալների հասանելիությունը, այստեղ նստած էլ կարող ենք մեզ պետք եղածն անել և հասնել այնտեղ, որտեղ պետք է»,- ընդգծեց նա:
Պետք չէ վախենալ. եթե մենք չօգտագործենք ԱԲ-ն, ուրիշները կօգտագործեն
Երվանդ Զորյանն ասում է, որ ԱԲ-ն, այո, նաև մարտահրավերներ է բերում: Մարդիկ կարող են ԱԲ տվյալները տարբեր, ոչ լավ նպատակներով օգտագործել: Բայց պետք չէ դրանից ելնելով մենք մեզ սահմանափակենք: Պետք է հասկանալ, թե ուր կարող է տանել ԱԲ խելացի օգտագործումը:
«Որովհետև եթե մենք չօգտագործենք, ուրիշները կօգտագործեն, ու մենք հետ կմնանք և հետնապահների շարքում կլինենք: Այստեղ ժամանակի գործոնը կա, պետք չէ ուշանալ, պետք է ամենասկզբից օգտագործել: Ամեն մեկն իր աշխատանքի մեջ պետք է մտածի, թե ինչպես կարող է արհեստական բանականությունն օգտագործել իր աշխատանքի արդյունավետությունը, արտադրողականությունը բարձրացնելու համար»,- նշեց Երվանդ Զորյանը:
Պարտադիր չէ չիպ արտադրող լինես, չիպի դիզայն անելու մեջ ավելի շատ նորարարություն կա
ԱԲ-ն բավական մեծ ազդեցություն ունի միկրոէլեկտրոնիկայում և չիպերի արտադրության մեջ, նշում է Զորյանը: «Այսօր մենք կես տրիլիոն տրանզիստոր ունենք մեկ չիպի մեջ, և չկա մարդկային միտք, որ կարող է այդ կես տրիլիոն տրանզիստորները դնել այնպես, որ իրենց գործը կատարեն: Դա անելու համար մենք արհեստական բանականության օգնությունն ենք ստանում: Մենք հիմա զարգանում ենք այդ ուղղությամբ»,- ընդգծեց Զորյանը:
Հարցին՝ Հայաստանում իմաստ ունի՞ այդ չիպերի արտադրությունը ներդնել, թե՞ Հայաստանը միայն չիպ դիզայնով պիտի զբաղվի, նա պատասխանեց. «Եթե խոսում ենք արդիական չիպերի մասին, ապա շատ-շատ դժվար է, քանի որ շատ քիչ են այն երկրները, որ այսօր չիպ կարող են արտադրել: Միայն մեկ գծով չիպ արտադրելու համար արդեն 20 միլիարդ դոլարի ներդրում է պետք: Նույնիսկ Միացյալ Նահանգներից դուրս է բերվել չիպերի արտադրությունը, դեպի Թայվան, Կորեա: Թե ով պիտի օգնի մեզ, որ չիպ արտադրենք, ես չգիտեմ, մի քիչ թանկ հաճույք է դա։ Մյուս կողմից, պարտադիր չէ, որ չիպ արտադրող լինես: Չիպի դիզայն անելու մեջ ավելի նորարարություն կա, քան արտադրող լինելու մեջ»,- ասաց նա։Երվանդ Զորյանը խոսեց նաև պետության դերի մասին՝ նշելով, որ ԱԲ ոլորտում պետությունը դերակատարում ունի: «Չասեմ ռազմավարություն, բայց գոնե պետական մակարդակի քաջալերանք, պետական մակարդակի մասնակցություն դպրոցների, համալսարանների մակարդակով պետք է: Պետք է ընկերություններին արտոնություններ տալ, ամպային համակարգեր գնել, որ մարդիկ կարողանան իրենց ծրագրերն իրականացնել: Այո՛, այս ամենի մեջ պետությունը դեր ունի: Պարտադիր չէ, որ դա լինի ռազմավարություն, բայց պայմաններ պետք է ստեղծվեն, որ դպրոցական, ուսանողական տարիքից մարդիկ ազատորեն օգտագործեն առկա հնարավորությունները»,- բացատրեց նա:
Մե՛նք պետք է ԱԲ-ն կառավարենք, ոչ թե հակառակը
Երվանդ Զորյանը չի կարծում, որ կարող է մի օր մարդկությունն ԱԲ-ին տա նոբելյան մրցանակ որևէ հայտնագործության համար։ «Չեմ կարծում, բայց մենք ուզում ենք, որ արհեստական բանականությանը խելացի գործեր անի, մեզ խելացի գործիքներ տա: Արհեստական բանականությունը մեր օգնականն է: Ժամանակին, երբ հաշվիչ մեքենաները չկային, ամեն ինչ ձեռքով էիր անում, հիմա ձեռքով չես անում: Առաջ եթե նամակ էիր ուզում գրել, ասիստենտին էիր կանչում, գաղափարը տալիս էիր, գրում էր,  հիմա էլ չես կանչում, արհեստական բանականությունը նամակդ գրում է»,-ասաց նա:
Հարցին՝ կարո՞ղ է ԱԲ-ն մի օր մեզ կառավարի, Զորյանը պատասխանեց. «Չեմ կարծում, որովհետև, այդուհանդերձ, սահմանափակ է արհեստական բանականությունը: Սահմանափակ է այն իմաստով, որ ինքը կարող է այսօր ստեղծել բաներ նախկին տվյալներով: Արհեստական բանականությունը նախկին տվյալների վրա է հիմնված: Ինքը հին փորձն է վերցնում, իսկ մենք չենք ուզում մեզ հին փորձով սահմանափակել, մենք ստեղծագործ միտք ունենք, որպեսզի նոր փորձեր ստեղծենք: Այսինքն՝ մե՛նք պետք է արհեստական բանականությանը կառավարենք, ոչ թե հակառակը»:

Artificial intelligence (AI) plays a major role in all our work today, so we need to think carefully about how we can best use it. Yervant Zorian, President of Synopsys Armenia, said this in an interview with NEWS.am Tech on the margins of the Silicon Mountains 2024 international technology summit.
We can be not only the user, but also the creator of AI
Yervant Zorian says that people can use AI correctly, but they can also use it incorrectly. Therefore, the events of the aforesaid summit give us a reason to think about how AI can be used properly.
"But we are not only users; we also have to think about creation. And in that sense, we have that ability in Armenia, we have the scientific mind, we have the ability to think with data. This gives us a reason to believe that we can also be the creators of artificial intelligence. For me, Silicon Mountains serves two purposes: let’s know better how to use it, and let’s have opportunities to create," he said.
For AI, being a small or big country does not matter, the important thing is the mind
Using AI is not an investment; to create [AI] is an investment. Therefore, through our companies, our products, or in innovative ways, we need to use AI in our work, he says.
"I believe [that] being a small or big country is not important, what is important is the idea. Now there are no borders between countries as before, and what you have access to, everything is available online to every person in the world. That's why we [i.e. Armenia] don't need to create a fixation for ourselves that we are a small country. We are not a small country. If we have access to data, we can do what we need and get to where we need to be while sitting here,” he emphasized.
No need to fear. If we don't use AI, others will
Yervant Zorian says that AI brings challenges, too. People can use AI data for different, not good purposes. But we don't have to limit ourselves based on that. We have to realize where intelligent use of AI can lead.
"Because if we don't use [AI], others will, and we'll be left behind and be among those at the end. There is a time factor here; you should not be late, you should use [AI] from the very beginning. Everyone should think about how to use artificial intelligence in their work to increase the efficiency, productivity of their work," said Yervant Zorian.
You don't have to be a chip maker, there's more innovation in doing chip design
AI has a big impact in microelectronics and chip manufacturing, Zorian says.
"Today, we have half a trillion transistors in a single chip, and there is no human mind that can set those half trillion transistors in a way to do their job. We are getting the help of artificial intelligence to do that. We are now developing in that direction," emphasized Zorian.
To the question whether it makes sense to invest in the production of these chips in Armenia, or whether the country should engage only in chip design, he responded: "If we talk about modern chips, it is very, very difficult because there are very few countries that can produce chips today. To produce a single line chip already requires an investment of $20 billion. Even chip manufacturing has been outsourced from the United States to Taiwan, [South] Korea. I don't know who will help us to produce a chip; it's a little expensive pleasure. On the other hand, you don't have to be a chip maker. There is more innovation in designing a chip than in being a manufacturer.”
Yervant Zorian spoke also about the role of the state, and noted that the state has a role in the AI sector.
"I don't want to say a strategy, but at least state-level encouragement, state-level participation at the schools, universities are needed. Privileges need to be given to companies, buy cloud systems so that people can implement their plans. Yes, the state has a role in all of this. It doesn't have to be a strategy, but conditions should be created so that people can freely use the available opportunities from school, university age," he explained.
We have to control AI, not the other way around
Yervant Zorian does not think that one day humanity will give AI a Nobel Prize for any discovery.
"I don't think so. But we want artificial intelligence to do smart things, give us smart tools. Artificial intelligence is our assistant. In the past, when there were no calculators, you did everything manually; you don’t do [everything] manually. Before, if you wanted a letter to write, you called the assistant, you gave the idea, he wrote. But now you don't call [him] anymore; the artificial intelligence writes your letter," he said.
And when asked whether AI can control us one day, Zorian answered: "I don't think so because artificial intelligence is limited. It is limited in the sense that it can create things today with past data. Artificial intelligence is based on past data. It takes the old experience, whereas we don't want to limit ourselves to the old experience, we have a creative mind to create new experiences. That is, we have to control the artificial intelligence, not the other way around."