Apple-ը նոր խելացի մատանի է արտոնագրել։ Գյուտի արտոնագիրը գտել են Միացյալ Նահանգների արտոնագրերի և ապրանքանիշների գրասենյակի (USPTO) տվյալների բազայում, այս մասին տեղեկացնում է 9to5Mac կայքը։
Արտոնագրի նկարագրությունում ասվում է, որ կրելի սարքը կաշխատի մեկուսացված ռեժիմով և տվյալներ կհավաքի օգտատիրոջ գործունեության և առողջության մասին։ «Հավաքված տվյալները կարող են փոխանցվել այլ սարքերի»,- նշում են կորպորացիայի ինժեներները:
Ընդորում, մի շարք սցենարներում խելացի մատանին հնարավոր կլինի համադրել այլ սարքերի հետ։ Օրինակ՝ այն կարող է օգտագործվել ընդլայնված իրականության սարքի հետ՝ կառավարելու, տեքստի ավելի ճշգրիտ մուտքագրման և սարքի կարգավորումների համար: Ներկայումս Apple ապրանքանիշի ներքո թողարկվել է խառը իրականության միայն մեկ սարք՝ Vision Pro-ն։
Ըստ լրատվամիջոցների՝ նկարագրված կառավարման համակարգը կարող է բարելավել Apple-ի կողմից հայտնագործված AR և VR սարքերի ճշգրտությունը։ Այնուամենայնիվ, նրանք նշել են, որ ընկերությունը կարող է չսկսել խելացի մատանու մշակման աշխատանքները, քանի որ մինչև նման անհրաժեշտություն առաջանա, գյուտը հնացած կլինի։
Փետրվարին Bloomberg-ը պարզել էր, որ Apple-ն առաջիկա տարիներին կներկայացնի մի քանի նոր կրելի սարքեր: Դրանք ներառում էին ներկառուցված տեսախցիկներով ականջակալ և խելացի մատանի։

Apple has patented a new smart ring, as noted by 9to5Mac. The patent was discovered in the United States Patent and Trademark Office (USPTO) database.
The description indicates that the wearable device will operate independently and collect data on user activity and health. "The collected data may be transmitted to other devices," Apple engineers pointed out.
In certain scenarios, the smart ring can be used in conjunction with other gadgets. For example, it could be paired with an augmented reality headset for control, more accurate text input, and device configuration. Currently, Apple has only released one mixed reality gadget under its brand — the Vision Pro headset.
According to media reports, the described control system could improve the accuracy of AR and VR headsets developed by Apple. However, they noted that the company might not proceed with the smart ring, as by the time it is needed, the invention may have become outdated.
In February, Bloomberg reported that Apple plans to introduce several new wearable gadgets in the coming years, including headphones with built-in cameras and smart rings.