Կանադական GEEP Canada ընկերությունը, որը սարքավորումների ոչնչացման հարցերով Apple-ի գործընկերն է, մոտ 100,000 iPhone ոչնչացնելու փոխարեն դրանք վաճառել է Չինաստանում։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։
2020-ին Apple-ը դատի էր տվել GEEP-ին այն բանից հետո, երբ ձեռնարկությունում ստուգման արդյունքում պարզվել էր, որ կապալառուն Չինաստանին վերավաճառել է 99,900 iPhone՝ դրանք ոչնչացնելու փոխարեն:
Այնուհետեւ ամերիկյան ընկերությունը կանադացի գործընկերոջից պահանջել էր 31 մլն կանադական դոլար՝ պայմանագիրը չկատարելու համար։ Վեճը դեռ դեռևս կարգավորված չէ, և եթե գործում որևէ բան չփոխվի, այն կարող է կարճվել 2025-ի հունվարին։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ սարքերից շատերը, որոնք Apple-ն ուղարկել է ոչնչացման, միանգամայն օգտագործելի էին։ Ընկերությունը կարող էր վաճառել այս սարքերը, այլ ոչ թե ոչնչացնել դրանք, ինչը կհամապատասխաներ շրջակա միջավայրի վերաբերյալ ընկերության հայտարարած պարտավորություններին:
Apple-ը, որը նպատակ ունի հասնել ածխածնի չեզոքության մինչև 2030-ը, հայտարարում է, որ առաջնահերթություն է տալիս արտադրանքի վերաօգտագործմանը: Ընկերության ներկայացուցիչները կարևորում են էլեկտրոնիկայի վերամշակման զգալի առաջընթացը և պնդում, որ Apple-ի արտադրանքը նախատեսված է երկարաժամկետ օգտագործման համար:

Instead of destroying nearly 100,000 old iPhones, Canadian company sold them in China
The Canadian company GEEP Canada, which is Apple's equipment disposal partner, instead of destroying about 100,000 iPhones, sold them in China. This is reported by Bloomberg.
In 2020, Apple sued GEEP after an inspection at the facility revealed that the contractor had resold 99,900 iPhones to China instead of destroying them.
Then the American company demanded 31 million Canadian dollars from the Canadian partner for not fulfilling the contract. The dispute is still pending, and if nothing changes in the case, it could be dismissed in January 2025.
According to the agency's sources, many of the devices that Apple sent for destruction were perfectly usable. The company could sell these devices instead of destroying them, which would be in line with the company's stated environmental commitments.
Apple, which aims to be carbon neutral by 2030, says it prioritizes product reuse. Company representatives highlight significant advances in electronics recycling and claim that Apple products are designed for long-term use.