Անշուշտ, մեկ անգամ չէ, որ տեսել ենք Մարսի չոր և փոշոտ լանդշաֆտները ՆԱՍԱ-ի Curiosity մարսագնացի արած լուսանկարներում: Ըստ ամենայնի, մոլորակը միշտ չէ, որ այսպիսին է եղել: Փենսիլվանիայի համալսարանի գիտնականները ապացույց են գտել, որ կարմիր մոլորակի մակերեսին մոտ 3,5 միլիարդ տարի առաջ հսկայական օվկիանոս է գոյություն ունեցել:
Համաձայն Journal of Geophysical Research: Planets ամսագրի հրապարակման՝ օվկիանոսը կարող էր ընդգրկել Մարսի մակերևույթի հարյուր հազարավոր քառակուսի կիլոմետրերի հասնող տարածք:
Հին օվկիանոսի ուրվագծերը հայտնաբերվել են մոլորակի նոր տեղագրական քարտեզների շնորհիվ։ Aeolis Dorsa-ի շրջանում գիտնականները կարողացել են տեսնել ավելի քան 6500 կիլոմետր երկարությամբ լեռնաշղթաներ, որոնք խմբավորվել են 20 համակարգերի մեջ։ Դրանք իրականում նախկին գետերի և ստորգետնյա ջրանցքների դելտաներն են՝ առափնյա գծի մնացորդները։
Դիտարկումները ցույց են տվել, որ ռելիեֆը մոտ 3,5 միլիարդ տարեկան է՝ առնվազն 900 մետրանոց նստվածքային ապարների շերտով, որն ընդգրկում էր հարյուր հազարավոր քառակուսի մետր տարածք։ Արդյունքները ցույց են տալիս, որ մոլորակի վրա ժամանակին տեղի է ունեցել ծովի մակարդակի բարձրացում, որը համահունչ է եղել երկարատև տաք և խոնավ կլիմայական պայմաններին, որոնք այսօր Մարսում չկան:
Արդյո՞ք Մարսի վրա նախկինում եղել են այնքան բարենպաստ պայմաններ, որ նրա վրա կյանք գոյություն ունենար: Սա կարմիր մոլորակի վերաբերյալ ամենահիմնական հարցերից մեկն է, որն այսօր անհանգստացնում է շատ գիտնականների:
Նոր տվյալները ցույց են տալիս, որ Մարսի վրա կյանքի համար պայմաններ, կարծես թե, եղել են։ Այս տեսակետին համաձայն է Փենսիլվանիայի պետական համալսարանի երկրաբան Բենջամին Կարդենասը: Նրա խոսքով, Մարսի վրա հսկայական օվկիանոսի առկայությունը բարձրացնում է հավանականությունը, որ մոլորակն ունեցել է կյանքի պոտենցիալ: Ավելին, նոր տվյալները կարող են շատ բան բացահայտել Մարսի հնագույն կլիմայի և նրա էվոլյուցիայի մասին:
«Ելնելով այս եզրակացություններից՝ մենք կարող ենք ենթադրել, որ պետք է լիներ մի ժամանակաշրջան, երբ Մարսը բավականաչափ տաք էր, իսկ մթնոլորտը՝ բավական խիտ, որպեսզի ապահովեր այս քանակությամբ հեղուկ ջուր», - նշել է գիտնականը:
Մեկ այլ հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է Nature Geoscience ամսագրում, գիտնականները, ներառյալ Կարդենասը, կիրառել են ակուստիկ պատկերման տեխնիկա, որն օգտագործվում էր Մեքսիկական ծոցում հնագույն ծովի հատակը քարտեզագրելու նպատակով այն մոդելի համար, որը ցույց էր տալիս, թե ինչպես ջուրը կարող էր քայքայել Մարսի մակերեսը: Մարսի ամբողջ մակերեւույթի վրա հսկայական տարածքներ կան, որոնք կարող են լինել գետերի շղթաներ, և թիմի կողմից ստեղծված սիմուլյացիաները զարմանալիորեն նման են եղել կարմիր մոլորակի լանդշաֆտի ձևին, ինչը հուշում է, որ ժամանակին այնտեղ եղել է ջրային ընդարձակ ծածկույթ:
Կլիմայի մոդելավորման մեկ այլ հետազոտություն ցույց է տվել, որ մոտ 3,7 միլիարդ տարի առաջ Մարսի վրա կարող էին ապրել պարզ մանրէներ, որոնք սնվում էին ջրածնով և արտանետում մեթան։ Չի բացառվում, որ այդ մանրէները դեռ կան այսօր, բայց դրանք գտնվում են մոլորակի ընդերքի խորը շերտերում: Կամ գուցե մեթանը, որը ջրածնի կլանումից հետո ազատվում էր այս մանրէների կենսագործունեության արդյունքում, հանգեցրել է մոլորակի սառեցմանը (մինուս 60 աստիճան եւ ավելի ցածր ըստ Ցելսիուսի), որն ի վերջո հանգեցրել է մանրէների ոչնչացմանը:
Գիտնականները նաև նոր ապացույցներ են գտել Մարսի հարավային բևեռային սառցե շերտի տակ հեղուկ ջրի հնարավոր գոյության մասին, ինչը եւս կարող է փաստարկ լինել, որ կարմիր մոլորակը ժամանակին կարող էր կյանք ունենալ:
Մարսի մթնոլորտի մասին հետաքրքիր տվյալներ կարող են տրամադրել նաև Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակի կողմ արած պատկերները: Սպեկտրոսկոպիկ «քարտեզը» ցույց է տալիս, որ մոլորակը կլանում է ածխածնի երկօքսիդը մի քանի տարբեր ալիքի երկարություններով, ինչպես նաև ցույց է տալիս ածխածնի երկօքսիդի և ջրի առկայությունը:

You've probably seen the dry, dusty landscapes of Mars more than once in photos taken by NASA's Curiosity rover. Looks like the planet wasn't always like this!
Scientists at the University of Pennsylvania have found evidence of a big ocean on the red planet about 3.5 billion years ago.
According to a publication in the Journal of Geophysical Research: Planets, the ocean could occupy hundreds of thousands of square kilometers on Mars.
The outlines of the ancient ocean were discovered thanks to new topographic maps of the planet.
In the region of Aeolis Dorsa, scientists discerned over 6,500 kilometers of ridges, which are grouped into 20 systems. These structures are deltas of former rivers and underwater channels - remnants of the coastline.
Observations have shown that the relief is about 3.5 billion years old with a sedimentary layer of at least 900 meters that covered hundreds of thousands of square meters. The results suggest that the planet was once home to rising ocean levels, which corresponded to a prolonged warm and humid climate, not the kind you see on Mars today.
Were there ever favorable conditions on Mars for life to exist there? This is one of the most fundamental questions about the red planet, and it worries many scientists today.
New data show that conditions for life on Mars seem to have been present. Geologist Benjamin Cardenas of Pennsylvania State University agrees. According to him, the existence of a huge ocean on Mars raises the possibility that this planet had the potential for life. Moreover, the new data could tell us a lot about Mars' ancient climate and its evolution.
“What immediately comes to mind as one the most significant points here is that the existence of an ocean of this size means a higher potential for life,” said Benjamin Cardenas, assistant professor of geosciences at Penn State and lead author on the study recently published in the Journal of Geophysical Research: Planets. “It also tells us about the ancient climate and its evolution. Based on these findings, we know there had to have been a period when it was warm enough and the atmosphere was thick enough to support this much liquid water at one time.”
In another study published in Nature Geoscience, scientists, including Cardenas, applied the acoustic imaging method used to map the ancient seafloor in the Gulf of Mexico to a model showing how water might have eroded the surface of Mars. There are huge areas throughout Mars that could be river ridges, and the simulations the team created were remarkably similar to the shape of the landscape on the red planet, suggesting that there was once extensive water cover.
Another climate simulation study showed that about 3.7 billion years ago, simple microbes that fed on hydrogen and emitted methane may have lived on Mars. These microbes may be still there today, but they are in deep layers of the planet's crust. Or perhaps the methane released by these microbes after absorbing hydrogen caused the planet to cool (minus 60 degrees Celsius and below), which eventually led to the extinction of the microbes.
Scientists have also provided new evidence for the possible existence of liquid water beneath the southern polar ice cap of Mars, which may also show that there may once have been life on the red planet.
Images taken by the James Webb Space Telescope may also provide interesting data on the Mars atmosphere. A spectroscopic map shows that the planet absorbs carbon dioxide at several different wavelengths, and also shows the presence of carbon monoxide and water.