Եթե ձեր սմարթֆոնը թրջվել է, կարող եք փորձել գոլորշիացնել դրա մեջ ներթափանցած հեղուկը՝ տաքացնելով սարքը՝ շնորհիվ մեծ ռեսուրսներ ծախսող «ծանր» ծրագրերի եւ հավելվածների։ Նման կարծիք է հայտնել ապարատային և գաջեթների փորձագետ, Մոսկվայի ծրագրավորողների դպրոցի (MSP) ուսուցիչ Կիրիլ Սիտնովը։
«Եթե սմարթֆոնի մեջ ջուր է ներթափանցել, պետք է անմիջապես բացել այդ ջրի ելքի բոլոր ուղիները։ Քանի որ ժամանակակից սմարթֆոններից հնարավոր չի հեռացնել մարտկոցը եւ հետեւի վահանակը, գոնե հանեք հեռախոսից SIM քարտը: Հաջորդը, դուք պետք է գործարկեք մի ծրագիր, որը առավելագույնը տաքացնում է ձեր չիպը, օրինակ՝ AnTuTu Benchmark կամ 3DMark: Այսպիսով, հեղուկի մեծ մասը կգոլորշիանա ձեր սարքից»,- ասել է մասնագետը Gazeta.Ru-ին տված հարցազրույցում։
Նա խորհուրդ չի տալիս սմարթֆոնը չորացնելու համար օգտագործել արտաքին ջեռուցման սարքեր, քանի որ խոնավությունը գոլորշիացնելու համար պահանջվելու է բարձր ջերմաստիճան, իսկ դա կարող է վնասել մարտկոցն ու հեռախոսի մյուս բաղադրիչները։
Եթե ցանկանում եք հանգստի ժամանակ պաշտպանել սմարթֆոնը ջրից (ծովում, գետում և այլն), կարող եք օգտագործել հատուկ անջրանցիկ պատյաններ:
«Եթե սմարթֆոնի մեջ ավազ է մտնում, կարող եք օգտագործել ներկառուցված գործառույթը՝ բարձրախոսը ջրից մաքրելու համար (iOS-ում, Water Eject կոմունալ հավելվածում) կամ ներբեռնել հատուկ հավելված։ Երբ այս ֆունկցիան գործարկվի, սմարթֆոնը կսկսի հզոր ռիթմիկ ազդանշաններ արձակել, դուք էլ պետք է ցնցեք հեռախոսը»,- ասել է Սիտնովը։
Եթե հեռախոսի միակցիչների մեջ ավազի հատիկներ են խրվել, մասնագետը խորհուրդ է տալիս փորձել նրբորեն մաքրել դրանք ատամհատիկով։ Մետաղական ձողիկներ դրա համար չի կարելի օգտագործել, քանի որ դրանք կարող են վնասել կոնտակտային լարերը: Միակցիչները ավազից մաքրելիս պետք չէ մեծ ջանքեր գործադրել, ավազի հատիկները խորհուրդ է տրվում զգույշ հեռացնել:
«Եթե չի ստացվում, ապա ավելի լավ է մասնագետի դիմել, որպեսզի ավելի չվատացնեք իրավիճակը եւ չկոտրեք միակցիչը», - ասաց Սիտնովը:

Если смартфон намок, можно попробовать выпарить жидкость, прогрев устройство благодаря ресурсоемким программам. Такое мнение выразил эксперт по «железу» и гаджетам, преподаватель в Московской школе программистов (МШП) Кирилл Ситнов.
«При попадании воды в смартфон необходимо сразу открыть все пути выхода для нее. Поскольку у современных смартфонов аккумулятор не вытаскивается и задняя панель не снимается, вытащите хотя бы лоток для SIM-карты. Далее необходимо запустить программу, которая по максимуму прогреет ваш чип, такую как AnTuTu Benchmark или 3DMark. Так большая часть жидкости сможет выпариться из вашего устройства», — сказал специалист в беседе с «Газетой.Ru».
Он не рекомендует использовать для сушки смартфона внешние нагревающие устройства, так как для выпаривания из него влаги потребуется высокая температура, а это может навредить аккумулятору и другим комплектующим.
Если хотите защитить смартфон от воды во время отпуска (на море, на речке и так далее), можно для этого использовать специальные чехлы, напоминающие по своей конструкции непромокаемые пакеты с застежкой.
«Если в смартфон попал песок, можно воспользоваться встроенной функцией по очистке динамика от воды (на iOS — утилита Water Eject) либо скачать специальное приложение. При запуске этой функции смартфон начнет издавать мощные ритмичные звуковые сигналы, а вам необходимо совершать вытряхивающие движения», — сказал Ситнов.
Если в разъемах телефона застряли песчинки, специалист советует попробовать аккуратно очистить их при помощи зубочистки. Однако металлические палочки ни в коем случае не следует для этого использовать, так как можно случайно замкнуть контакты или повредить их. При чистке от песка не стоит прикладывать усилие, следует аккуратными выметающими движениями убрать песчинки.
«Если не получается, то лучше обратиться в сервис, чтобы не усугубить ситуацию поломкой разъема», — сказал Ситнов.