Glovo-ի առաքիչները Հայաստանում կարող են ամսական մինչև 2000 եվրո վաստակել, սակայն շատերի համար դեռևս արդիական կարծրատիպերի պատճառով մեր երկրում առաքիչներ գտնելը բավականին դժվար է. շատերը կարծում են, որ այս աշխատանքն իրենց արժանապատվությունից ցածր է: Այս մասին Գլոբալ ինովացիոն ֆորում 2022-ի շրջանակում NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց Glovo-ի ընկերության տեխնիկական գծով տնօրեն Նարեկ Վերդյանը։
Նա խոսեց նաև այն մասին, թե ինչպես է Glovo-ն աշխատում Հայաստանում, ինչ դժվարությունների է հանդիպում և ինչ են մարդիկ ամենից հաճախ պատվիրում։
Առաքիչներն ու կարծրատիպերը
Երևանի, Գյումրու և Վանաձորի բնակիչները հետաքրքրված են Glovo-ի ծառայություններով, ցանկանում են պատվերներ կատարել, սակայն, ըստ Վերդյանի, խնդիր կա առաքիչների հետ, որոնք կարող են այդ պատվերները առաքել։ Կարծես թե հայաստանցիներն այնքան էլ չեն ցանկանում առաքիչ աշխատել՝ չնայած բարձր վաստակին։
«Եթե Երեւանը համեմատեմ Թբիլիսիի հետ, Թբիլիսիում 10-20 անգամ ավելի շատ առաքիչ ունենք: Դա ձեռնտու աշխատանք է: Եթե առաքիչը մեկ շաբաթ աշխատի ժամը 09։00-ից 17։00-ը, կվաստակի 350 000 դրամ: Իսկ մեր լավագույն 20-30 առաքիչներն աշխատում են ամսական 2000 եվրո: Ինձ համար պարադոքսալ է, որ մարդիկ չեն ուզում աշխատել որպես առաքիչ: Որոշ մարդիկ համարում են, որ դա ամոթ է», - նշեց Վերդյանը:
Այլ երկրներում, նրա խոսքով, նման խնդիր կարծես թե չկա:
«Օրինակ, Եվրոպայում ռոմանտիկ բան կա դրա մեջ, շատ ուսանողներ են դրանով զբաղվում, որ կարողանան հոգալ իրենց ծախսերը, կան նաեւ մարդիկ, որ ինչ-որ ժամանակ աշխատանք չունեն եւ դրանով են սկսում: Իսկ Հայաստանում կարծրատիպեր կան այդ առումով», - ասաց Նարեկ Վերդյանը:
Հետաքրքիր է, որ առաքիչը հատուկ հմտությունների կարիք չունի՝ նույնիսկ պարտադիր չէ մեքենա վարել։
«Տարբեր տեսակի առաքիչներ ունենք, կան, որ, օրինակ, մեքենա չեն վարում, քայլում են ուղղակի քաղաքի կենտրոնով: Երեւանի կենտրոնում շատ պատվերներ ունենք: Այս պահին ունենք 150-200 առաքիչ, բայց երբ համեմատում եմ նույն մեծության այլ քաղաքների հետ, այդ թվում տարածաշրջանում, 4-5 անգամ ավելի շատ առաքիչներ են պետք մեզ: Ինձ թվում է պատճառը կարծրատիպերն են, կամ էլ մենք այնքան զարգացած երկիր ենք, որ մարդիկ մտածում են՝ դա այն գործը չի, որ իրենք ուզում են անել»:
Վերդյանի խոսքով, եթե առաքիչների հետ կապված խնդիրը լուծվի, ընկերությունը կընդլայնվի և կգնա Հայաստանի այլ քաղաքներ։
Glovo-ն Հայաստանում
Glovo-ն Հայաստան է եկել գրեթե մեկ տարի առաջ։ Այսօրվա դրությամբ ընկերության թիմում ընդգրկված է 17 մարդ, սակայն ժամանակ առ ժամանակ մեկ շաբաթից մինչև երկու ամիս ժամկետով Բարսելոնայից մասնագետներ են գալիս՝ կիսվելու իրենց փորձով և օգնելու զարգացման գործընթացում։
Վերդյանի խոսքով, դեռեւս չկա մտադրություն Հայաստանում Glovo-ի տեխնիկական թիմ ունենալ.
«Glovo-ի տեխնիկական թիմը 900 հոգի է, ու դեռ կարող է ընդլայնվել, բայց երբ խոսում եմ Հայաստանի նախկին կոլեգաներիս հետ, այստեղ էլ է դժվար մասնագետներ գտնելը: Ու եթե Glovo-ն բացվի այստեղ, պետք է ուրիշ կազմակերպություններից մարդկանց տանենք Glovo, իսկ դա ոչ մի խնդիր չի լուծում: Դրա համար այնքան էլ առաջնային չէ այդ խնդիրը»:
Չորսկողմանի հարթակ
Glovo-ն, Նարեկ Վերդյանի խոսքով, չորսկողմանի հարթակ է.
«Մի կողմից մարդիկ են, որոնք պատվիրում են ոչ միայն ուտելիք, այլև առաջին անհրաժեշտության պարագաներ, դեղորայք, ցանկացած բան: Մարդիկ կարող է մեզ գրեն՝ ինձ այսինչ բանն է հարկավոր այս գնի սահմաններում, մենք կգտնենք ու կբերենք:
Երկրորդը մեզ հետ համագործակցողներն են՝ ռեստորաններ, դեղատներ, սուպերմարկետներ:
Երրորդը մեր առաքիչներն են, որ այս պահին փորձում ենք Հայաստանում ավելի շատ գտնել, բայց դա լուրջ խնդիր է:
Եվ չորրորդը, մենք ունենք մեծ, աշխարհահռչակ բրենդներ՝ «Կոկա կոլա», «Ռեդ բուլ», որոնք մաս են կազմում մեր հարթակին, որովհետեւ իրենք էլ են հետաքրքրված, թե որքանով մենք իրենց առաջ կմղենք մեր հարթակում»,- ասաց Վերդյանը:
Հայաստանում ամենից հաճախ սնունդ են պատվիրում
Նրա խոսքով, այսօր ընկերությունը գործում է Լեհաստանում, Ուկրաինայում, Իտալիայում, Հայաստանում, Վրաստանում, աֆրիկյան երկրներում: Տարբեր երկրներում մարդիկ հարթակից տարբեր ձևերով են օգտվում՝ տարբեր պատվերներ կարող են անել, տարբեր ժամերի և այլն։
Մասնավորապես, Հայաստանում հաճախորդների մեծ մասը սնունդ է պատվիրում:
«Հիմա համագործակցում ենք նաեւ սուպերմարկետների հետ, օրինակ, «Քարֆուրի» հետ, սկսում են զարգանալ, որ խանութ գնալու փոխարեն մարդիկ կարող են պատվիրել: Նաեւ ունենք առաքման ծառայություն, որ առաքիչը գա, ինչ-որ բան տեղափոխի Ա կետից Բ կետ: Եվրոպայում եւ Աֆրիկայում մարդիկ շատ են օգտվում դրանից:
Մեր փորձը ցույց է տալիս, որ այն փոքր սննդի կետերը, որոնք օրական ասենք 15-20 ուտելիք են պատրաստում, երբ սկսում են Glovo-ով վաճառել, 10-20 անգամ ավելի շատ են վաճառում եւ սկսում է այդ փոքր տնտեսությունն ակտիվանալ: Հիմա այդ ուղղությունն ենք ուզում ակտիվացնել:
Մենք հիմա ամեն ինչ այնքան ենք հեշտացրել, որ սննդի այդ փոքր կետերի տերերին պետք է պարզապես ունենալ սմարթֆոն: Նրանք ամեն ինչ կարող են անել անգամ առանց Glovo-ի հետ կապվելու: Իրենք պարզապես գրանցվում են, իրենց տվյալներն են դնում, մենյուն են ստեղծում, նկարներ են դնում ու վերջ: Ու միանգամից կհայտնվեն որպես սննդի կետ եւ այլ մարդիկ կարող են պատվիրել: Այդ հնարավորությունն այսօր էլ կա», - ասաց Վերդյանը:
Գորիսի բնակիչը՝ Իսպանիայում առաջին միաեղջյուր ընկերության տնօրեն
Նարեկ Վերդյանը Գորիսից է։ Խոսելով այն մասին, թե ինչպես է դարձել Իսպանիայում առաջին միաեղջյուր՝ unicorn ընկերության, ինչպես նաև Glovo Armenia-ի տնօրենը, նա նշեց, որ մեծ դեր է խաղացել այն փաստը, որ ամերիկացի կամավորները հաճախ գալիս էին Գորիս և գործնական անգլերեն են դասավանդում իրենց դպրոցի սաներին։
«Գորիսում միակ դասարանում էի, որտեղ օտար լեզուն անգլերենն էր: Դա մեծ պատճառ է եղել, որ իմ կարիերան դասավորվեց այսպես: Ամերիկացի կամավորների շնորհիվ հետո կարողանում էի շփվել արտասահմանցիների հետ»:
Բարձրագույն կրթությունը ստացել է Երևանի Պոլիտեխնիկական համալսարանում, իսկ երկրորդ կուրսից սկսել է աշխատել Laikos-ում՝ որպես Java ծրագրավորող։
2010 թ. նա տեղափոխվել է Լոնդոն, որտեղ աշխատել է աշխարհի ամենամեծ տուրիստական հարթակում։
Այժմ Վերդյանն ապրում է Բարսելոնայում և աշխատում է որպես տեխնիկական գծով տնօրեն Glovo-ում, որն առաջին միաեղջյուրն էր Իսպանիայում եւ որի արժեքը գերազանցում է մեկ միլիարդ դոլարը:

Курьеры Glovo в Армении могут зарабатывать до 2000 евро в месяц, однако из-за стереотипов, все еще актуальных для многих, найти курьеров в нашей стране достаточно сложно: многим кажется, что работать курьером – ниже их достоинства. Об этом в беседе с NEWS.am Tech в рамках Глобального инновационного форума 2022 рассказал директор Glovo по технической линии Нарек Вердян.
Он также рассказал о том, как Glovo работает в Армении, с какими сталкивается сложностями и какие заказы пользуются наибольшей популярностью.
Курьеры и стереотипы
Жители Еревана, Гюмри и Ванадзора интересуются услугами Glovo, хотят делать заказы, но, по словам Вердяна, есть проблема с курьерами, которые бы могли эти заказы доставлять. Похоже, жители Армении не очень хотят работать курьерами, даже несмотря на высокий заработок.
«Если сравнить Ереван с Тбилиси, то в столице Грузии у нас в 10-20 раз больше курьеров. Это выгодная работа. Если курьер будет работать неделю с 9 до 17 часов, то он будет зарабатывать 350 000 драмов. А наши наилучшие 20-30 курьеров зарабатывают 2000 евро в месяц. Для меня парадоксально, что люди не хотят работать курьерами. Некоторые считают, что это стыдно», - сказал Вердян.
По его словам, в других странах такой проблемы, кажется, нет.
«Вот в Европе в этом есть что-то романтическое, многие студенты подрабатывают курьерами, чтобы иметь возможность покрывать свои расходы. Есть и такие люди, которые какое-то время не имеют работы и начинают с курьерской. В Армении же есть стереотипы на этот счет», - отметил Вердян.
При этом, особые навыки курьеру не нужны: не обязательно даже уметь водить.
«У нас есть разные курьеры, например, те, которые не водят автомобили, просто ходят пешком по центру города. У нас много заказов в центре Еревана. На данный момент у нас 150-200 курьеров, но если сравнивать с другими городами такого же размера, в том числе в регионе, то нам нужно в 4-5 раз больше. Мне кажется, причина в стереотипах. Ну или мы настолько развитая страна, что люди думают, что это не та работа, которой они хотят заниматься».
По словам Вердяна, если удастся решить проблему с курьерами, компания будет расширяться и поедет и в другие города Армении.
Glovo в Армении
Glovo пришла в Армению почти год назад. На сегодняшний день команда компании включает 17 человек, однако время от времени на срок от недели до 2 месяцев приезжают специалисты из Барселоны, чтобы поделиться опытом и помочь в процессе развития.
Правда, компания пока не намерена держать в Армении и техническую команду:
«Техническая команда Glovo насчитывает 900 человек, и она еще можно расшириться. Но когда я общаюсь со своими бывшими коллегами в Армении, то понимаю, что и здесь сложно найти специалистов. И если Glovo откроется здесь, то нам придется привлечь в Glovo людей из других организаций, а это не решает никаких проблем. Поэтому этот вопрос не первостепенен».
Четырехсторонняя платформа
Glovo, как отметил Вердян – четырехсторонняя платформа.
«Первая – это люди, которые заказывают не только еду, но и предметы первой необходимости, лекарства, любую вещь. Человек может написать: мне нужна такая-то вещь в этом ценовом диапазоне, мы ее найдем и привезем.
Вторая – это те, с кем мы сотрудничаем – рестораны, аптеки, супермаркеты.
Третья – наши курьеры, которых мы сейчас пытаемся найти в Армении, но это серьезная проблема.
Четвертая – крупные всемирно известные бренды, такие как «Coca-Cola», «Red Bull», которые являются частью нашей платформы, потому что и они заинтересованы в продвижении на нашей платформе», - сказал Вердян.
В Армении чаще всего заказывают еду
По его словам, Glovo сегодня работает в Польше, Украине, Италии, Армении, Грузии, странах Африки и в других странах. При этом, везде люди используют платформу Glovo по-разному: разные заказы могут пользоваться популярностью, еду в разных местах заказывают в разное время, и так далее.
В Армении, например, чаще всего заказывают еду.
«Сейчас мы сотрудничаем и с супермаркетами, например, с Carrefour, то есть люди могут делать заказы вместо того, чтобы ходить в магазин. У нас есть и служба доставки, когда курьер приезжает и перевозит что-то из точки А в точку Б. В Европе и Африке люди часто пользуются данной услугой.
Наш опыт показывает, что когда небольшие пункты питания, которые готовят, скажем, 15-20 блюд в день, начинают работать через Glovo, то они начинают продавать в 10-20 раз больше, и это маленькое хозяйство начинает активизироваться. Сейчас мы хотим активизировать это направление.
Сейчас мы настолько все упростили, что владельцам этих небольших пунктов питания необходим лишь смартфон. Они могут сделать все, даже не связываясь с Glovo», - отметил Вердян.
Житель Гориса – директор первой в Испании компании-единорога
Нарек Вердян родом из Гориса. Рассказывая о том, как он стал директором первой в Испании компании-единорога, а также Glovo Armenia, он отметил, что большое значение в его карьере сыграл тот факт, что в родной город Горис часто приезжали американские волонтеры и преподавали ученикам их школы практический английский.
«Я был в единственном классе, в котором иностранным языком был английский. И это сыграло важную роль, из-за этого моя карьера и сложилась именно так. Благодаря американским волонтерам, я уже мог общаться с иностранцами», - рассказал Вердян.
Высшее образование он получил в Политехническом университете в Ереване, а со второго курса начал работать в «Лайкосе» в качестве Java-программиста.
В 2010 году он переехал в Лондон, где работал на самой большой тур-платформе в мире. Сейчас он живет в Барселоне и работает директором по технической линии в Glovo – в компании, которая стала первым в Испании единорогом, стоимость которого превышает миллиард.