Հայաստանը դառնում է ԱԲ իրազեկությունների կենտրոն. միջազգային բիզնեսի հայացքը
Հայաստանն աստիճանաբար ամրապնդում է իր դիրքերը համաշխարհային տեխնոլոգիական քարտեզի վրա՝ ներգրավելով ոչ միայն ներդրումներ, այլև գիտության և արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտում գործող խոշոր միջազգային ընկերություններ։ Բիզնեսի ներկայացուցիչները նշում են, որ երկիրն արդեն դուրս է գալիս պարզապես ենթակառուցվածքային հարթակ լինելու շրջանակներից և ձևավորում է լիարժեք էկոհամակարգ բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար։
Ենթակառուցվածքներից դեպի իրազեկություններ
Ինչպես Yerevan Dialogue 2026 ֆորումի ժամանակ հայտարարեց Philip Morris International ընկերությունների խմբի կորպորատիվ հարցերով տնօրեն Քրիստոս Հարպանտիդիսը, երկրում ստեղծված արհեստական բանականության և անալիտիկայի փորձագիտական կենտրոնն արդեն իսկ աշխատում է ընկերության համաշխարհային խնդիրների լուծման վրա։
«Մենք Հայաստան եկանք 2018 թվականին՝ պարզ հույսով, որ այստեղ գիտությունը կզարգանա։ Սակայն իրականությունը զգալիորեն գերազանցեց մեր սպասելիքները։ Այսօր Հայաստանը ոչ միայն ենթակառուցվածքներ է ստեղծում, այլև ձևավորում է իրական իրազեկություններ (կոմպետենցիաներ)», — նշել է նա։ Հարպանտիդիսն ընդգծել է, որ երկրում ձևավորվել է բարենպաստ կարգավորող միջավայր, ինչը թույլ է տալիս արդյունաբերական մասշտաբով զարգացնել ԱԲ-ի վրա հիմնված գիտական լուծումներ։
Էկոհամակարգ և համաշխարհային ինտեգրում
«Այստեղ գոյություն ունի զարգացած էկոհամակարգ՝ համալսարաններ, հետազոտական ինստիտուտներ, փորձագետներ, որի մի մասն ենք դարձել մենք։ Եվ, իհարկե, չի կարելի չնշել տաղանդների մեծ քանակը՝ բարձրորակ մասնագետների, ովքեր շարունակում են մշտապես զարգանալ», — հավելել է նա։
Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանն այսօր առաջարկում է եզակի համադրություն. սեփական տեխնոլոգիական ռազմավարության զարգացում՝ միաժամանակյա ինտեգրմամբ համաշխարհային գործընթացներին։ «Եթե թողնեմ մեկ գլխավոր ուղերձ՝ Հայաստանն այն վայրն է, որտեղ ԱԲ ոլորտի ազգային ռազմավարությունը ներդաշնակորեն զուգակցվում է միջազգային միտումների հետ։ Եվ մենք պատրաստ ենք շարունակել աջակցել այս զարգացմանը», — եզրափակել է ընկերության ներկայացուցիչը։

Armenia is steadily strengthening its position on the global technology map, attracting not only investments but also major international companies operating in science and artificial intelligence. Business representatives note that the country is moving beyond being a simple infrastructure platform and is forming a fully-fledged ecosystem for high-tech development.
From Infrastructure to Competencies
As Christos Harpantidis, Vice President of External Affairs at Philip Morris International, stated during the Yerevan Dialogue 2026 forum, the AI and analytics center of expertise established in the country is already addressing the company’s global challenges.
"We came to Armenia in 2018 with a simple hope that science would flourish here. But the reality has significantly exceeded our expectations. Today, Armenia is not just creating infrastructure, but forming real competencies," he noted. Harpantidis emphasized that the country has established a favorable regulatory environment, allowing for the development of AI-based scientific solutions on an industrial scale.
Ecosystem and Global Integration
"There is a developed ecosystem here—universities, research institutes, experts—of which we have become a part. And, of course, we must mention the high volume of talent—highly qualified specialists who continue to develop constantly," he added. In his assessment, Armenia today offers a unique combination: the development of its own technological strategy while simultaneously integrating into global processes. "If I were to leave one main message: Armenia is a place where the national AI strategy harmonizes perfectly with international trends. And we are ready to continue supporting this development," the company representative concluded.