Blizzard-ն անջատել է Չինաստանում World of Warcraft, Hearthstone և Overwatch խաղերի սերվերները. հայտնի չէ, թե երբ և արդյոք դրանք նորից կմիացվեն
24 հունվարի, 2023  18:34
Տասնչորս տարի անց Blizzard-ի համագործակցությունը չինական NetEase հրատարակչի հետ ավարտվել է, և քանի որ ընկերությունները չեն կարողացել համաձայնության գալ իրենց համատեղ գործունեությունը շարունակելու համար, Blizzard-ն անջատել է իր խաղային սերվերները Չինաստանում, ներառյալ World of Warcraft, Hearthstone, Overwatch 2 և Diablo III խաղերի սերվերները:
Չինաստանում գեյմերներն այժմ չեն կարող մուտք գործել իրենց օգտահաշիվներն այս խաղերում, իսկ VPN-ն այս դեպքում նրանց օգնել չի կարող. օգտագործելով այս ցանցը, խաղացողները կարող են մուտք գործել Blizzard խաղեր այլ տարածաշրջաններում, բայց տեղական սերվերներն անջատված են, և իրենց օգտահաշիվների հետ միասին գեյմերները կորցրել են իրենց կերպարները և խաղի ողջ առաջընթացը, և, իհարկե, խաղում ներդրված բոլոր միջոցները:
Ինչպես հայտնում է Noob Club պորտալը, հիասթափված խաղացողները նույնիսկ հրաժեշտի վիրտուալ արարողություններ են կազմակերպել իրենց հերոսների և սիրելի խաղերի համար: Իսկ Չինաստանում հիասթափված գեյմերներ շատ կան. օրինակ՝ World of Warcraft-ը խաղում էր առնվազն 3 միլիոն չինացի։
The Guardian-ի հետ զրույցում Blizzard China-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ Չինաստանում սերվերները փակվել են «ոչ ընդմիշտ», այլ միայն ժամանակավորապես. և երբ (կամ եթե) խաղերը վերադառնան Չինաստան, բոլոր օգտատերերի հաշիվները կվերականգնվեն:
Այժմ, ըստ ԶԼՄ-ների տեղեկությունների, Blizzard-ն արդեն բանակցություններ է վարում Չինաստանում մի քանի նոր պոտենցիալ գործընկերների հետ խաղերը երկրում կրկին հասանելի դարձնելու համար: Հնարավոր թեկնածուների թվում են The9-ը, որը NetEase-ից առաջ Չինաստանում հրապարակել է World of Warcraft խաղը:
Blizzard-ը նաև տեղեկացրել է, որ NetEase-ին խնդրել է պայմանագիրը երկարաձգել վեց ամսով, որպեսզի այս ընթացքում հնարավոր լինի նշված խաղերի համար նոր հրատարակիչ գտնել, սակայն ընկերությունը մերժել է, և այդ պատճառով սերվերները անջատվել են հիմա։
Նշենք, որ Call of Duty շարքի խաղերը շարունակում են աշխատել Չինաստանում, քանի որ դրանց հրատարակիչը Tencent-ն է, ոչ թե NetEase-ը։ Diablo Immortal-ը նույնպես դեռ աշխատում է, քանի որ այս խաղի մասով NetEase-ի հետ կնքվել է առանձին պայմանագիր, որի ժամկետը չի ավարտվել։

Blizzard shuts down World of Warcraft, Hearthstone, and Overwatch game servers in China
After fourteen years, Blizzard's partnership with Chinese publisher NetEase ended. As the companies could not agree to continue their joint venture, Blizzard shut down its game servers in China.
Gamers in China are currently unable to access their accounts in a number of games including World of Warcraft, Hearthstone, Overwatch 2, and Diablo III. Even a VPN cannot help them here -- using this network, players can access Blizzard games in other regions, but the local servers are down, and along with their accounts, gamers have lost their characters and all game progress, and, of course, all the money invested in the games.
According to Noob Club, frustrated gamers have even organized virtual ceremonies to say goodbye to their characters and favorite games. And there are a lot of disappointed gamers in China. For example, at least 3 million Chinese played World of Warcraft.
Speaking to The Guardian, a Blizzard China spokesperson said that the servers in China have been shut down not permanently, but only temporarily. According to him, all user accounts will be restored when/if the games are back to China.
Now, according to media reports, Blizzard is already in talks with several new potential partners in China to make the games available in the country again. Possible candidates include The9, which published World of Warcraft in China before NetEase.
Blizzard said it had asked NetEase to extend its contract for 6 months so that a new publisher could be found for that games, but the company refused it.
Meanwhile, the Call of Duty series games is still running in China because their publisher is Tencent, not NetEase. Diablo Immortal is also still running, as NetEase has a separate contract for this game that has not yet expired.