Գեների խմբագրում, մարտական ԱԹՍ-ների մասսայականացում, փոխպատվաստման համար օրգանների ստեղծում․ MIT-ն առանձնացրել է 2023-ի բեկումնային տեխնոլոգիաները
11 հունվարի, 2023  16:45
Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտը (MIT) ներկայացրել է 2023 թ․ համար տասը բեկումնային տեխնոլոգիաների ցանկը: Հեղինակները ցանկում ներառել են ոչ թե զուտ նոր հայտնագործություններ, այլ մշակումներ, որոնք կարող են փոխել աշխարհն առաջիկա տարիներին։ Տասը տեխնոլոգիաներից ութն արդեն հասանելի են։
CRISPR-ը՝ կկիրառվի տարածված հիվանդությունների բուժման համար (հասանելի կլինի 10-15 տարվա ընթացքում)
Գեների խմբագրման CRISPR տեխնոլոգիաներն ի սկզբանե մշակվել են հազվագյուտ հիվանդությունների և գենետիկական խանգարումների բուժման համար: Վերջերս CRISPR-ի կլինիկական փորձարկումներն սկսել են շտկել նաև ավելի տարածված խանգարումները, օրինակ՝ բարձր խոլեստերինի մակարդակը: Ըստ MIT-ի վերլուծաբանների՝ կարևորն այն է, որ նման տեխնոլոգիաները շուտով գիտահետազոտական ​​լաբորատորիաներից կտեղափոխվեն կլինիկաներ և կօգտագործվեն նաև տարածված հիվանդությունների դեմ պայքարում:
ԱԲ-ն՝ պատկերներ ստեղծելու համար (հասանելի է)
2022 թ․ սոցիալական ցանցերի օգտատերերը բազմաթիվ գործիքներ են փորձարկել, որոնք  արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) միջոցով պատկերներ են ստեղծում մեկ բառի կամ կարճ նկարագրության հիման վրա: Նման գործիքներ շատ ընկերություններ են ստեղծել, բայց դրա զանգվածային տարածման համար ամենակարևոր քայլն արեց Stable Diffusion գործիքը, որը ներկայացվել է օգոստոսին բրիտանական Stability AI-ի կողմից: Սա բաց կոդով մոդել է, որը կարող է օգտագործվել PC համակարգիչների վրա: Արդյունքում օգտատերերը ստեղծել են տասնյակ միլիոնավոր պատկերներ, ինչը հարց է առաջացնում, թե նման գործիքների ի հայտ գալն ինչպես կազդի ստեղծագործական ոլորտների վրա:
RISC-V չիպերի մշակման բաց ճարտարապետության տարածումը (հասանելի է)
Երկար տարիներ հատուկ չիպերի ճարտարապետական ​​առանձնահատկությունները մնում էին արտադրող ընկերությունների սեփականությունը, և հաճախորդները ստիպված էին գնել պատրաստի տարբերակներ կամ ավելի շատ վճարել իրենց անհատական ​​պահանջներին համապատասխան չիպեր ստեղծելու համար: Սակայն այդ ամենը կարող է փոխվել RISC-V չիպերի բաց ճարտարապետության տարածմամբ. յուրաքանչյուրը կարող է օգտագործել այն սեփական չիպեր ստեղծելու համար: Ավելի քան 3000 ընկերություններ և հետազոտական ​​հաստատություններ միացել են RISC-V International ոչ առևտրային կազմակերպությանը, իսկ Intel-ը ստեղծել է 1 միլիարդ դոլարի հիմնադրամ՝ RISC-V-ի հիման վրա չիպեր կառուցող ընկերություններին ֆինանսավորելու համար: MIT-ի վերլուծաբանների կարծիքով՝ առաջիկա տարիներին նման չիպերը կլինեն ամենուր։
Մարտական ԱԹՍ-ների մասսայականացում (հասանելի է)
Բոլորովին վերջերս մարտական ​​անօդաչու թռչող սարքերը շատ թանկ էին և հասանելի էին միայն ռազմական մեծ բյուջե ունեցող երկրների համար: Բազմաթիվ տեխնոլոգիաների զարգացման և դրանց էժանացման շնորհիվ շուկայում հայտնվել են էժան ԱԹՍ-ներ, օրինակ՝ թուրքական Bayraktar TB2-ը կամ իրանական Shahed-ը: Մարտական ​​ԱԹՍ-ների ի հայտ գալն արդեն փոխում է մարտական ​​գործողություններում դրանց կիրառման բնույթը, և ապագայում այդ փոփոխությունները կարող են էլ ավելի նշանակալի լինել։
Հղիության ընդհատման հաբեր՝ հեռաբժշկության միջոցով (հասանելի է)
Այս կետն ինքնին ոչ այնքան տեխնոլոգիական ձեռքբերում է, որքան պատասխան ԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշմանը, որով չեղարկվեցին հղիության արհեստական ընդհատման իրավունքի դաշնային երաշխիքները, իսկ որոշ նահանգներում հղիության ընդհատումն  առհասարակ արգելվեց։ Այդուհանդերձ, սա տեխնոլոգիայի վրա հիմնված պատասխան է ԱՄՆ օրենսդրական նախաձեռնություններին. շահույթ չհետապնդող մի քանի կազմակերպություններ, ներառյալ Just The Pill-ը և Aid Access-ը, հեռաբժշկության միջոցով խորհրդատվություններ են անցկացնում կանանց հետ, որոնք ցանկանում են դադարեցնել հղիությունը, այնուհետև ուղարկում են նրանց անհրաժեշտ դեղահաբերը:
Օրգաններ փոխպատվաստման համար (հասանելի կլինի 10-15 տարվա ընթացքում)
Անցյալ տարի ԱՄՆ Մերիլենդի համալսարանի բժշկական կենտրոնի գիտնականներն առաջին անգամ մարդուն հաջողությամբ խոզի սիրտ փոխպատվաստեցին, որի գեները նախկինում փոփոխվել էին մարդուն համապատասխանելու համար: Երկու ամիս անց հիվանդը մահացավ, սակայն այս դեպքը կարելի է հաջողված համարել փոխպատվաստման համար օրգաններ ստեղծելու հարցում։ Առայժմ նման հետազոտությունները (ինչպես գենետիկորեն ձևափոխված կենդանիներից մարդու օրգանների փոխպատվաստում, այնպես էլ հատուկ 3D տպիչների միջոցով օրգանների ստեղծումը) վաղ փուլում են: Սակայն MIT-ի վերլուծաբանները կարծում են, որ 10-15 տարվա ընթացքում հետազոտությունները զգալիորեն առաջ կգնան, և նման գործողությունները լայն տարածում կունենան:
Էլեկտրական մեքենաների տարածումն անխուսափելի է (հասանելի է)
Ավելի էժան մարտկոցներ, արտանետումների դեմ ավելի խիստ արգելքներ շատ երկրներում, տարբեր արտադրողների մոդելների ընդլայնվող տեսականի. այս ամենի շնորհիվ էլեկտրական մեքենաները կմնան ոչ թե շուկայի ինչ-որ սեգմենտ զբաղեցնող արտադրանք, այլ ավելի շատ տարածում կունենան։ Էներգետիկայի միջազգային գործակալությունը կարծում է, որ բոլոր գնված մեքենաների մեջ էլեկտրական մեքենաների մասնաբաժինը կաճի երկու տարի առաջվա 4%-ից ու 2022 թ․ 13%-ից մինչև տասնամյակի վերջ կհասնի մոտ 30%-ի։
James Webb տիեզերական աստղադիտակ (հասանելի է)
Այս ամենահզոր տիեզերական աստղադիտակը արձակվել է դեռևս 2021 թ․ դեկտեմբերին։ Ըստ ցուցակի հեղինակների՝ կարևոր է այն, որ դրա օգնությամբ պարբերաբար ավելի ու ավելի շատ նոր բացահայտումներ են արվում, և տիեզերքի տարբեր հատվածների ավելի ու ավելի նոր պատկերներ են հայտնվում։ James Webb-ի միջոցով հայտնագործությունները կշարունակվեն ապագայում։
Հնադարյան ԴՆԹ-ների վերլուծություն (հասանելի է)
2022 թ․ շվեդ գիտնական Սվանտե Պաաբոն Նոբելյան մրցանակ ստացավ ֆիզիոլոգիայի և բժշկության բնագավառում։ Էվոլյուցիոն մարդաբանության Մաքս Պլանկի անվան գերմանական ինստիտուտի գործընկերների հետ միասին նա մշակել է հնադարյան մարդկանց ԴՆԹ-ի սեկվենավորման մեթոդներ: Վերջին տարիներին նման տեխնոլոգիաները դարձել են ավելի ճշգրիտ և էժան: Արդյունքում հնագույն մարդկանց թիվը, որոնց ԴՆԹ-ի տվյալները ամբողջությամբ վերականգնվել են, 2010 թ․ հինգից հասել է 5500-ի։ Վերջին տարիներին հայտնաբերվել է հնագույն մարդկանց երկու նոր տեսակ՝ Homo luzonensis և Denisovans։ Ըստ MIT-ի վերլուծաբանների՝ հնագույն  մարդկանց ԴՆԹ-ի վերլուծության տեխնոլոգիան, ամենայն հավանականությամբ, ապագայում նոր բացահայտումներ կբերի:
Մարտկոցների վերամշակումը լայն տարածում կստանա (հասանելի է)
Օգտագործված մարտկոցների վերամշակումը, որպես մոլորակի աղտոտվածության դեմ պայքարելու և միևնույն ժամանակ հազվագյուտ մետաղներ ստանալու միջոց, գնալով ավելի տարածված է դառնում։ Առաջադեմ տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս վերականգնել և օգտագործել հին մարտկոցներում կիրառված գրեթե ամբողջ կոբալտը և նիկելը, ինչպես նաև լիթիումի ավելի քան 80%-ը: Այս ոլորտն առավել զարգացած է Չինաստանում, ոլորտի ամերիկյան ընկերությունները նույնպես ընդլայնում են իրենց գործունեությունը և ներգրավում միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ։ Ըստ MIT-ի վերլուծաբանների՝ առաջիկա տասնամյակների ընթացքում մարտկոցների պահանջարկը կաճի երկրաչափական պրոգրեսիայով, և հետևաբար կաճի նաև դրանց վերամշակման պահանջարկը:

Редактирование генов, распространение боевых дронов, создание органов для трансплантации: MIT выделил прорывные технологии 2023 года
11 января, 2023  16:45
Массачусетский технологический институт (MIT) представил список из десяти прорывных технологий 2023 года. В этот список вошли не просто новые открытия, а разработки, способные в ближайшие годы изменить мир. Восемь из десяти технологий доступны уже сегодня.
CRISPR – для лечения распространенных заболеваний (будет доступно в течение 10-15 лет)
Технологии редактирования генов CRISPR изначально разрабатывались для лечения редких заболеваний и генетических нарушений. Недавно начались клинические испытания CRISPR для коррекции более распространенных заболеваний и проблем, таких как высокий уровень холестерина. По мнению аналитиков Массачусетского технологического института, скоро такие технологии перейдут из исследовательских лабораторий в клиники, где будут широко использоваться в борьбе с распространенными заболеваниями.
ИИ для создания изображений (доступно)
В 2022 году пользователи социальных сетей протестировали множество инструментов, использующих искусственный интеллект (ИИ) для создания изображений на основе одного слова или краткого описания. Многие компании разработали такие инструменты, но инструмент Stable Diffusion, представленный в августе британской компанией Stability AI, сделал самый значительный шаг к его массовому распространению. Это технология с открытым исходным кодом, которую можно использовать на ПК. С помощью этой технологии пользователи создали десятки миллионов изображений, что заставляет задуматься о том, как появление таких инструментов повлияет на творческие индустрии.
Распространение открытой архитектуры разработки чипов (доступно)
В течение многих лет только крупные компании могли производить чипы, и заказчикам приходилось покупать у них готовые версии или платить больше, чтобы создать чипы, соответствующие их требованиям. Но все может измениться с распространением открытой архитектуры чипов RISC-V, благодаря которой практически любой может начать производить собственные чипы.
Более 3000 компаний и исследовательских институтов присоединились к некоммерческой организации RISC-V International, а Intel создала фонд в размере 1 миллиарда долларов для финансирования компаний, создающих микросхемы на основе RISC-V. По мнению аналитиков Массачусетского технологического института, в ближайшие годы такие чипы будут повсюду.
Масс-маркет боевых БПЛА (доступно)
До недавнего времени боевые дроны стоили очень дорого и были доступны только странам с большими военными бюджетами. Благодаря развитию многих технологий и их удешевлению на рынке появились дешевые дроны, например, турецкий Bayraktar TB2 или иранский Shahed. Появление боевых БПЛА уже меняет характер их применения в боевых действиях, а в будущем эти изменения могут быть еще более значительными.
Таблетки для аборта с помощью телемедицины (доступно)
Этот пункт является не столько технологическим достижением, сколько ответом на решение Верховного суда США, который отменил федеральные гарантии права на аборт, а в некоторых штатах и ​​вовсе запретил аборты. Однако несколько некоммерческих организаций, в том числе Just The Pill и Aid Access, проводят телемедицинские консультации с женщинами, которые хотят прервать беременность, а затем отправляют им необходимые таблетки.
Органы для трансплантации (будут доступны через 10-15 лет)
В прошлом году ученые из Медицинского центра Университета Мэриленда в США впервые успешно пересадили человеку сердце свииньи, гены которой ранее были модифицированы, чтобы соответствовать человеческим. Через два месяца пациент умер, но этот случай можно считать успехом в сфере получения органов для трансплантации.
Пока такие исследования (как по пересадке органов человека от генетически модифицированных животных, так и по созданию органов с помощью специальных 3D-принтеров) находятся на ранней стадии. Но аналитики Массачусетского технологического института считают, что в течение 10-15 лет исследования значительно продвинутся вперед, и такая деятельность станет массовой.
Распространение электромобилей (доступно)
Более дешевые аккумуляторы, более строгие ограничения выбросов во многих странах, расширяющийся модельный ряд от разных производителей – благодаря всему этому электромобили не останутся товаром, занимающим какой-то сегмент рынка, а получат более широкое распространение.
Международное энергетическое агентство считает, что доля электромобилей во всех купленных автомобилях вырастет с 4% два года назад и в 2022 году. С 13% к концу десятилетия она достигнет примерно 30%.
Космический телескоп Джеймса Уэбба (доступен)
Самый мощный космический телескоп был запущен в декабре 2021 года. По мнению авторов списка, с его помощью регулярно делаются новые открытия, появляются новые изображения разных уголков Вселенной. Открытия, сделанные Джеймсом Уэббом, будут продолжаться и в будущем.
Анализ древней ДНК (доступно)
В 2022 году Шведский ученый Сванте Паабо получил Нобелевскую премию по физиологии и медицине. Вместе с коллегами из Немецкого института эволюционной антропологии им. Макса Планка он разработал методы секвенирования ДНК древних людей. В последние годы такие технологии стали точнее и дешевле. В результате количество древних людей, данные ДНК которых были полностью восстановлены, многократно выросло: в 2010 году их было всего 5, теперь же – 5500.
В последние годы были обнаружены два новых вида древних людей: Homo luzonensis и Denisovans. По мнению аналитиков Массачусетского технологического института, технология анализа ДНК древних людей, вероятно, принесет новые открытия в будущем.
Утилизация аккумуляторов станет массовой (доступно)
Утилизация использованных аккумуляторов становится все более популярной в рамках борьбы с загрязнением планеты и получения редких металлов. Передовые технологии позволяют восстановить и использовать почти весь кобальт и никель, использованные в старых батареях, а также более 80% лития.
Этот сектор наиболее развит в Китае, американские компании в этом секторе также расширяют свою деятельность и привлекают миллиардные инвестиции. По мнению аналитиков Массачусетского технологического института, в ближайшие десятилетия спрос на аккумуляторы будет расти в геометрической прогрессии, как и спрос на их переработку.